Stránka 2 z 3

Re: Daň z příjmu po prodeji dědictví

Odeslat příspěvekNapsal: 15. 8. 2018 13:01
od audiobullys
tak jsi ušetřil u notáře 6 tisíc za ten milion a ted po tobě stát chce 150 000. tomu říkám gol. este ti poradím abys neřekl že se jen vysmívám, darovat příbuznému a ten at si udělá odhad na těch třeba jen 2,4 mil a pak prodá za 2,5 mil a danit se bude rozdíl jen z 100 tisíc. jinak si na vás všechny finančák pěkně posvití i s čestným prohlášením - bude zjistovat od ostatních sousedu - zavistivých zda tě tam a kolikrát po ty dva roky viděli- oni to takhle totiž kontrolujou.
Jak říká muj školitel, nesmíte chrochtat moc nahlas a nějakej ten vejvar zdanit.

Re: Daň z příjmu po prodeji dědictví

Odeslat příspěvekNapsal: 24. 8. 2018 11:42
od goropes
mám odhad na družstevní byt, který dědím od otce na 900.000,-kč.
notářka mi tvrdí, že pokud deklaruju cenu v dědickém řízení 900t a pak byt prodám za víc, tržní cena je řekněme 1,6M, budu muset doplatit rozdíl daň z příjmu.
Jenže hodnota bytu stoupne proto, že byt převedu na osobní vlastnictví, anuita je splacená.
Musím v tom případě rozdíl danit?
Mám raději vykázat vyšší hodnotu bytu, i když jako družstevní takovou cenu určitě nemá, ale jako osobní bude mít?
Má smysl se na to zeptat přímo na finančáku?

Re: Daň z příjmu po prodeji dědictví

Odeslat příspěvekNapsal: 24. 8. 2018 12:48
od paty07
Pokud je splníš podmínku, kterou psal Rop na předchozí stránce, tak se daň neplatí.

Re: Daň z příjmu po prodeji dědictví

Odeslat příspěvekNapsal: 25. 8. 2018 08:19
od Rop
Paty07: kušuj. On zdědil podíl a prodává nemovitou věc. Na to se rozhodně osvobození dle § 4 odst. 1 písm. b) nevztahuje.

A jak prosím tě jsi zjistil ocenění podílu na družstvu? Že hodnota podílu je tak nízká na rozdíl od tržní hodnoty bytu? Měl jsi na to znalce?

Re: Daň z příjmu po prodeji dědictví

Odeslat příspěvekNapsal: 25. 8. 2018 16:30
od goropes
Rop: ne, není to od znalce, je to jen amatérský odhad podle porovnání cen. Notářka říkala, že majetek stačí ocenit souhlasným prohlášením dědiců.
Zatím jsem to neodevzdal, takže můžu doložit i jinou, vyšší cenu.
Jde mi o to, jestli je skutečně potřeba doložit takovou cenu, za kterou prodám v budoucnu byt již převedený do OV, i když nyní, jako podíl v družstvu, takovou hodnotu nemá.

Ale pokud je to nutné, raději to v dědictví trochu nadhodnotím a zaplatím vyšší poplatek, než abych pak doplácel z rozdílu daň z přímu po prodeji.
Na druhé straně, cena obvyklá u družstevního bytu je opravdu o dost nižší.

Re: Daň z příjmu po prodeji dědictví

Odeslat příspěvekNapsal: 25. 8. 2018 23:31
od paty07
Rop píše:Paty07: kušuj. On zdědil podíl a prodává nemovitou věc. Na to se rozhodně osvobození dle § 4 odst. 1 písm. b) nevztahuje.

A jak prosím tě jsi zjistil ocenění podílu na družstvu? Že hodnota podílu je tak nízká na rozdíl od tržní hodnoty bytu? Měl jsi na to znalce?


Moment bud zdedil podíl v družstvu a prodává podíl nebo zdědil nemovitost a prodává nemovitost, ne? U podílu mu pak stačí dodržet časový test pro cenné papíry nebo se to chová jinak?

Kdyžtak sorry za OT, ale tohle mě zajímá.

Odeslat příspěvekNapsal: 26. 8. 2018 05:43
od 1.5TSI
Vždyť to vysvětloval, že dědí družstevní byt, byt chce převést do osobního vlastnictví a pak prodat.

Odeslat příspěvekNapsal: 26. 8. 2018 05:43
od 1.5TSI
Vždyť to vysvětloval, že dědí družstevní byt, byt chce převést do osobního vlastnictví a pak prodat.

Re: Daň z příjmu po prodeji dědictví

Odeslat příspěvekNapsal: 29. 8. 2018 18:54
od Rop
Trochu tomu nerozumím.

Hodnota toho bytu je 1,6 mil. Kč (protože to je částka, za kterou ho takřka s jistotou prodám) mínus náklady, aby k prodeji došlo.
Do těchto nákladů se nepočítá běžná spotřeba energií a daně a další poplatky spojené s běžným provozem.
Jen a pouze náklady spojené s převodem do osobního vlastnictví (včetně vlastního času) a náklady na mimořádné opravy a investice.

Já bych udělal smlouvu o smlouvě budoucí na byt za 1,6 mega a do dědictví bych dal 1,5 mega (možná 1,55). Platba notáři je menší zlo, než platba daně.

Omlouvám se, ale pořád mi to myslí ... tak nějak selským rozumem. Prostě bych to ocenil výnosovou metodou a ne porovnávací.

Re: Daň z příjmu po prodeji dědictví

Odeslat příspěvekNapsal: 17. 1. 2019 19:18
od Padee
Dobrý den,

Odeslat příspěvekNapsal: 17. 1. 2019 19:49
od SVitara
Muze napsat i darovaci smlouvu.

Re: Daň z příjmu po prodeji dědictví

Odeslat příspěvekNapsal: 17. 1. 2019 19:59
od outlier
Daň se platí z odhadní ceny, pokud je vyšší než kupní, takže prodej za 5000 vám nepomůže.

Re: Daň z příjmu po prodeji dědictví

Odeslat příspěvekNapsal: 17. 1. 2019 20:04
od Vasek06
Když se dívám na ten dotaz, tak si říkám, že to snad padee nemůže myslet vážně .... nebo to si vážně myslí že na FU jsou samí idioti ? Jo to je určitě provokace pro zdejší komunitu ... 8-D

Re: Daň z příjmu po prodeji dědictví

Odeslat příspěvekNapsal: 17. 1. 2019 20:09
od Padee
Blbě jsem to napsal.

Odeslat příspěvekNapsal: 17. 1. 2019 20:10
od SVitara
Pri prodeji se plati take 15%. :D