Příležitostný příjem za vyplňování internetových dotazníků

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod vpe 3. 3. 2019 23:54

Dr.D píše:Můžeš místo skutečných výdajů uplatnit paušál procentem z příjmů, co je na tom nejasného?


Na otázku, kolik by měl zaplatit na daních mi přišla blbost odpovídat, ze v tom hraje roli pausal
vpe
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod farang 4. 3. 2019 10:10

Rop: Já se ještě zeptám takto: máte z vyplnění takového dotazníku nějakou odpovědnost? Když vyplníte něco nesprávně, tak sankce?

Ne žádné sankce tam nejsou (ani za nevyplnění ani za špatné odpovědi) a je jen na mně zda dotazník vyplním nebo ne. Pokud ho vyplním, obdržím odměnu.
farang
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 4. 3. 2019 14:25

Tak si dovolím rozborku ustanovení § 420 NOZ s vlivem na vyplňování dotazníků:
Kdo samostatně vykonává na vlastní účet a odpovědnost výdělečnou činnost živnostenským nebo obdobným způsobem se záměrem činit tak soustavně za účelem dosažení zisku, je považován se zřetelem k této činnosti za podnikatele.

samostatně = splněno
na vlastní účet = splněno
odpovědnost = nesplněno
výdělečnou činnost živnostenským způsobem = splněno (reklamní činnost a marketing se na to hodí)
soustavně = splněno (dle mě ano, protože 2 000 Kč za měsíc není jen jeden dotazník)
za účelem dosažení zisku = splněno

Takže dle mého názoru vyplňování dotazníků (za daných okolností) není podnikáním a tudíž jej nelze zdaňovat dle § 7 zákona o daních z příjmů.
Nastupuje tedy zdanění dle § 10. A hledá se zda to je příjem dle § 10 odst. 1 písm. a) z důvodu osvobození dle § 10 odst. 3 písm. a).
Dle mého názoru není protože není splněna podmínka "příležitostného příjmu" - protože v tomto případě je to "neodpovědný příjem", ale soustavný. Takže dle mého názoru neexistuje osvobození a zdaňuje se celá částka.

V praxi bude postup asi následující:
Tento příjem se podřadí pod § 10 odst. 1 písm. a) a tudíž se do 30 000 Kč osvobodí dle § 10 odst. 3 písm. a)
A berňák na nic nepřijde.
Ale kdyby přišel a vedl logickou úvahu, tak by doměřil daň a vyměřil sankce. Pak by následovalo odvolání, soud a kasační stížnost a pak by se teprve vidělo, zda výklad práva dle NSS je či není stejný jako můj.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod farang 4. 3. 2019 15:19

Děkuji Vám Rope za odborný příspěvek. Jsem úplný laik, zeptám se ještě - znamená to tedy, že musím podat DP? Pokud ho nepodám a nemám jiné zdanitelné příjmy, jaká sankce hrozí? Pokud bych si totiž uplatnil slevu na poplatníka, tak bych stejně žádnou daň neplatil... Do jaké doby by mně kontaktoval FÚ - měsíce nebo roky od případné povinnosti podat DP?
farang
Návštěvník

Odeslat příspěvekod JPT666 4. 3. 2019 15:46

Já si vydělám (jsem si vydělal) dotazníkama tak 500 za rok (možná i za dýl) a nikdy jsem z toho daně neplatil. Nějak mě to ani nenapadlo. Nedávno jsem, ale začal s P2P půjčkama, takže nějaké vyplňovaní dotazníků mě už nějak nebaví, protože to vycházelo asi tak 60 kč za hodinu, tak už mě to nebaví za ty prachy vyplňovat. Možná kdybych to jen naklikal, tak bych to měl hned, ale to já dělat nebudu. Nikdy to ale nevyplním tak rychle, jaký je tam udaný čas.

Jak jsem začal danit ty P2P, tak jsem zjistil, že se do 6000Kč příjmu danit nemusí a první rok jsem nedanil, ale pak už jsem si vydělal víc jak 6000Kč takže od teď tam budu zahrnovat i ty příjmy z dotazníků a dám to do § 10.
JPT666
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vpe 4. 3. 2019 23:26

Fatang, tak si uplatni slevu na poplatnika a nespekuluj :-) promlceci doba je 3 roky, pokud nevykazes ztratu, tedy jeste do 31.3.2022 ti budou moci domerit rok 2018.
vpe
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 5. 3. 2019 09:46

fatang: co máš za jiné příjmy?
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod farang 5. 3. 2019 09:57

Nemám žádné jiné příjmy, žiju ze svých úspor. Dotazníky jsou jen přilepšení. Tento rok je ale možné, že budu mít i jiné příjmy a proto na sebe nechci FÚ zbytečně upozorňovat. Vloni jsem měl jen ty dotazníky. Společnost která mi platí nejvíce, uvádí, že do 30 tisíc ročně se u nich jedná o příležitostný příjem - nebo oni to tak asi vykazují (nicméně mi to chodí ve 12 platbách - takže je to dosti pravidelné...). Může mi případně FÚ doměřit daň, když bych si stejně uplatnil slevu na poplatníka? Celkové příjmy z dotazníků co mi skutečně přišli na účet v roce 2018 byly v částce 29.100,- Kč
farang
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vpe 5. 3. 2019 11:44

Proč by nemohla? Takže jsi OBZP nebo ?
vpe
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod farang 5. 3. 2019 13:17

Ano OBZP
farang
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 5. 3. 2019 15:31

V tom případě podávat přiznání nemusíš, pokud to bereš jako příležitostný příjem a berňák na to pravděpodobně nepřijde.

Pokud přijde a řekne, že to není osvobozené (viz můj minulý příspěvek), tak ti stejně doměří nulovou daň, protože sleva na dani je vyšší.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vpe 5. 3. 2019 15:52

Ale taky pokutu za nepodání? Ale to nevím jistě, možná se pokuta vypočítává právě z jistiny.

No OBZP si musí platit zdravotní pojištění, 13,5% z minim. mzdy tak to ti moc výdělku nezbyde.
vpe
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod farang 5. 3. 2019 18:31

Děkuji Vám za Vaše rady.
Pokuta za nepodání by byla případně jak vysoká?
farang
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 5. 3. 2019 20:29

500 Kč - a ještě bych se o ni soudil, protože při nulové dani je sankce naprosto zbytečná.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vpe 7. 3. 2019 19:00

Podle toho by ani neaktivni PO nemusely podavat nulove DP?
vpe
Diskutér
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků