Vedlejší příjem do 6 při zaměstnání

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Elv01 7. 1. 2019 20:12

Dobrý den,

na ŽL jsem měl letos příjem jen do 6 tis. Musím si v tomto případě dělat daňové přiznání sám a nebo to za mě může udělat zaměstnavatel? Jestli jsem to dobře pochopil tak vedlejší přijmi do 6 tis. se uvádět do daňového přiznání nemusí. Pokud je to tak, jak je to prosím s placením sociálního a zdravotního pojištění? To doplatit z toho malého přijmu musím, že?

Děkuji za vysvětlení.
Elv01
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod audiobullys 7. 1. 2019 22:38

Všechno sám musíš. Jak daně tak zdráv a socku přehledy. Z daní a příjmu vychazej ty přehledy. Existujou naky náklady, takže doplácet bys neměl nic.
audiobullys
Diskutér

Odeslat příspěvekod branator 7. 1. 2019 22:56

Z příjmů z podnikání na ŽL musíš dělat daňové přiznání vždy.
Pokud nepodnikáš a jako zaměstnanec máš pouze příjmy do 6000kč např. za pacht polí, které jsi zdědil/nebo za autorský honorář/nebo za prodej přebytků ze své zahrádky/apod., tak tyto příjmy do 6000 kč zaměstnanec danit nemusí.
Důchodce nedaní příležitostné příjmy až do výše 15000 Kč.
branator
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 10. 1. 2019 19:38

Pokud příjmy z podnikání jsou do 6 000 Kč (upozorňuji příjmy, nikoliv zisk), tak přiznání podávat nemusíš a roční vyúčtování daně za tebe může provést zaměstnavatel.
Upozorňuji, že do limitu 6 000 Kč se počítají i jiné příjmy, které nejsou osvobozeny či zdaněny srážkou.
Pokud bys daňové přiznání podával z jiného titulu (např. dva zaměstnavatelé ve stejný měsíc), tak tam tyto příjmy uvést musíš.

Přehledy na sociálku a zdravku - udělat musíš, jenom se v nich zaškrtneš, že nemáš povinnost podávat přiznání. Lhůta pro podání a zaplacení je ale o měsíc kratší - čili do konce března.

Kolegy audiobullys a branator prosím, aby si řádně přečetli ustanovení § 38g odst. 2 zákona o daních z příjmů
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Diskutér