Mintos zdanění

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod libol 11. 1. 2019 16:58

Zdravím,
prokousal jsem se tím jak danit Mintos a vrtá mi hlavou jedna věc.
Kolik daním asi není takový problém, ale jak to správně vykázat?
a) Řekněme, že půjčím 100 000Kč (víceleté půjčky na 12% p.a.) - na konci roku mám 12 000Kč "zisk" a splaceno mám 50 000Kč. Tak OK do příjmů dám 62 000, do nákladů 50 000 zdaním 12 000 - to mi přijde OK.
ALE
b) Řekněme, že půjčím 100 000Kč (na krátkodobé měsíční půjčky na 12% p.a., každý měsíc mi to splatí i z poměrným úrokem a hned zas půjčuji) - na konci roku mám 12 000Kč "zisk". No, jenže podle toho co jsem našel bych měl do daňovky zahrnout všechny příjmy a výdaje - tj vykážu příjmy 1 212 000Kč, náklady 1 200 000 (12* stejných 100 000Kč co jsem obrácel), zdaním 12 000Kč.

Ono je to totéž, ale nevím co na to finančák, když najednou žongluji s milióny (a taky proč jsem půjčoval na 1%, to jsem to mohl nechat na účtu).

Celý ten příklad jsem zjednodušil, ať se t dobře počítá, reálně se prolínají krátkodobé a dlouhodobe apod., ale princip je snad jasný
libol
Diskutér

Odeslat příspěvekod TnT2 11. 1. 2019 17:42

Já se chystám postupovat podle https://finlord.cz/2017/01/jak-na-zdane ... -investic/
Vtipné je, že někteří tvrdí, že část příjmů z Mintosu patří pod §8 a část pod §10, podle toho, jestli je Investment Structure Direct nebo Indirect.
Curve karta promo kód na £5: RG7YB | Bondster promo kód: 0539 | Mintos kód: 21GMHB | Portu na 3 měsíce zdarma? Stačí SZ.
TnT2
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 11. 1. 2019 19:46

Nerozumím principu ... ale pokud je to skutečně půjčka, tak se v § 8 zdaňují pouze přijaté úroky. S jistinou se v daňovém přiznání vůbec nehraje.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MilanM 11. 1. 2019 20:08

MilanM
Návštěvník

Odeslat příspěvekod libol 11. 1. 2019 22:33

No já se taky chystám postupovat podle Finlorda, tam je to ale popsáno tak jak píšu ... a přijde mi to zvláštní.
Rop.: reálně to není půjčka. Reálně dlužníkovi půjčuje firma, která mi prodá část podílu na půjčce (zjednodušeně) - za jiné úroky než půjčuje dlužníkovi, zároveň mi "ručí" za to, že i v případě, že dlužník nesplací mi podíl vyplatí
libol
Diskutér

Odeslat příspěvekod curvecardik 11. 1. 2019 22:40

A jak FÚ přijde na to, když nic nepřiznáš? Podle mě nemá šanci to dohledat.
curvecardik
Návštěvník

Odeslat příspěvekod MilanM 12. 1. 2019 11:51

Oprava, nemůže se to tak udělat viz https://finlord.cz/2017/01/jak-na-zdane ... -investic/, to platilo před změnou zákona. Asi ukáži jak to budu řešit já dle paragrafu 10

Plánuji takto:
https://yesit.cz/odkazy/mintosDaneniZaRok2018.pdf (dvoustránkový!!)
Naposledy upravil MilanM dne 12. 1. 2019 15:14, celkově upraveno 2
MilanM
Návštěvník

Odeslat příspěvekod libol 12. 1. 2019 12:34

curvecardik: nevím jak a jestli na to přijde a nezajímá mne to, mne zajímá jak to správně vykázat
MilanM: tak teď jsem zmaten oprava čeho? co se tak nemůže udělat? já jsem vycházel taky z finlorda, ale (podle mne) to nepodává věrný obraz o nákladech a výnosech
libol
Diskutér

Odeslat příspěvekod curvecardik 12. 1. 2019 13:49

Přiznáš to blbě, FÚ to bude přezkoumávat, vyžadovat další doklady, pak ti dá pokutu. To je lepší nenapsat nic, pro těch pár Kč se svět nezblázní.
curvecardik
Návštěvník

Odeslat příspěvekod JPT666 12. 1. 2019 14:43

MilanM píše:Oprava, nemůže se to tak udělat viz https://finlord.cz/2017/01/jak-na-zdane ... -investic/, to platilo před změnou zákona. Asi ukáži jak to budu řešit já dle paragrafu 10

Plánuji takto:
https://yesit.cz/odkazy/mintosDaneniZaRok2018.pdf


Před jakou změnou zákona ? Co se tam změnilo ? Šak Finlordi to tam mají napsané dobře, ne ? Oni to daní v §10 jako obchodování s pohledávkama.

Sice je Mintos P2P a jsou tam půjčky, ale podle smlouvy se nakupují a prodávají pohledávky. Takže by se (jak jsem to pochopil) měly vykázat všechny příjmy a všechny výdaje a ten rozdíl zdanit a nebo pokud budou výdaje vyšší než příjmy, tak dát do nákladů jen tolik, kolik bylo příjmů a danit nulu. Příště už ale ty samé výdaje do nákladů nedávat. Jen to co zbude + nové.
JPT666
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod MilanM 12. 1. 2019 14:56

Já to chápu jako Zonky, pletu se? Četl jsem dřív, že byl nějaký problém s výkladem. Spíš mi jde o to, zda to počítám správně. Jen upotorňuji, že dokument je o dvou listech.
MilanM
Návštěvník

Odeslat příspěvekod JPT666 12. 1. 2019 15:25

MilanM píše:Spíš mi jde o to, zda to počítám správně.

Já to budu počítat tak, že spočítám uplně všechny příjmy a uplně všechny výdaje a výdaje, které budou větší než příjmy si zapíšu na příště a dám do daňového formuláře všechny příjmy do příjmů a stejné číslo do výdajů a budu mít dílčí základ daně nula.

-- 12. 1. 2019 15:36 --

Myslel jsem, že si mi ta odpověď odeslala a psal jsem další novou, ale ta první se nějak smazala. Už se mi to znova psat nechce.
JPT666
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod MilanM 12. 1. 2019 16:01

To mám stejně, pokračování mám na druhé stránce, jak to zapíši do daňového přiznání.
MilanM
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dezod20 12. 1. 2019 17:57

Rop píše:Nerozumím principu ... ale pokud je to skutečně půjčka, tak se v § 8 zdaňují pouze přijaté úroky. S jistinou se v daňovém přiznání vůbec nehraje.


Rope: Bylo by super, kdybys měl chvilku a mohl se na to mrknout. Návod na finlordech je dobrý, ale..

Podle mě se v DP u zdanění výnosů tohoto typu aplikuje § 10, zahraniční investice: uvádí se příjmy v tomto případě pouze (obdržené úroky + odměny z kampaní ) = tzn. smetana, která vám po zakoupení "části půjčky" a jejím následném splacení v určitém úrokovém procentu náleží --- mínus všechny výdaje, které jste k tomuto dosažení příjmu potřebovali (např. poplatky spojené s nákupem, poplatky spojené se směnou EUR-CZK).

Finlord uvádí: P2P platformy Mintos a Twino fungují tak, že investor odkupuje od nebankovky na platformě pohledávku (jistinu + úrok) za dlužníkem. V ZDP najdeme text „U příjmů z postoupení pohledávky nabyté úplatně nebo bezúplatně je výdajem hodnota pohledávky.“ To znamená, že zisk vznikne jako hodnota pohledávky + úrok – hodnota pohledávky – poplatky. To platí i pro anuitně splácené pohledávky (třeba autopůjčky na Mintosu).

Dle mě:
Zdanění výnosů: § 10, zahraniční investice
Zdanění výnosů: § 10, domácí investice
Naposledy upravil dezod20 dne 12. 1. 2019 18:26, celkově upraveno 2
dezod20
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 12. 1. 2019 20:12

Aha.
Ještě prosím informace:
1. vklad peněz do systému a výběr mohu provést kdykoliv? (nezainvestované peníze)
2. investice - jedná se tedy o nakoupené pohledávky?
3. nakoupené pohledávky se úročí či nikoliv, nebo se pohledávka zpět odkoupí za jinou (vyšší) částku?
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků