Mintos zdanění

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod libol 11. 1. 2019 16:58

Zdravím,
prokousal jsem se tím jak danit Mintos a vrtá mi hlavou jedna věc.
Kolik daním asi není takový problém, ale jak to správně vykázat?
a) Řekněme, že půjčím 100 000Kč (víceleté půjčky na 12% p.a.) - na konci roku mám 12 000Kč "zisk" a splaceno mám 50 000Kč. Tak OK do příjmů dám 62 000, do nákladů 50 000 zdaním 12 000 - to mi přijde OK.
ALE
b) Řekněme, že půjčím 100 000Kč (na krátkodobé měsíční půjčky na 12% p.a., každý měsíc mi to splatí i z poměrným úrokem a hned zas půjčuji) - na konci roku mám 12 000Kč "zisk". No, jenže podle toho co jsem našel bych měl do daňovky zahrnout všechny příjmy a výdaje - tj vykážu příjmy 1 212 000Kč, náklady 1 200 000 (12* stejných 100 000Kč co jsem obrácel), zdaním 12 000Kč.

Ono je to totéž, ale nevím co na to finančák, když najednou žongluji s milióny (a taky proč jsem půjčoval na 1%, to jsem to mohl nechat na účtu).

Celý ten příklad jsem zjednodušil, ať se t dobře počítá, reálně se prolínají krátkodobé a dlouhodobe apod., ale princip je snad jasný
libol
Diskutér

Odeslat příspěvekod TnT2 11. 1. 2019 17:42

Já se chystám postupovat podle https://finlord.cz/2017/01/jak-na-zdane ... -investic/
Vtipné je, že někteří tvrdí, že část příjmů z Mintosu patří pod §8 a část pod §10, podle toho, jestli je Investment Structure Direct nebo Indirect.
ING Konto kód: 4592265 | Curve karta promo kód na £5: RG7YB | Bondster promo kód: 0539 | Mintos kód: 21GMHB | Portu na 3 měsíce zdarma? Stačí SZ.
TnT2
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 11. 1. 2019 19:46

Nerozumím principu ... ale pokud je to skutečně půjčka, tak se v § 8 zdaňují pouze přijaté úroky. S jistinou se v daňovém přiznání vůbec nehraje.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Diskutér

Odeslat příspěvekod MilanM 11. 1. 2019 20:08

MilanM
Návštěvník

Odeslat příspěvekod libol 11. 1. 2019 22:33

No já se taky chystám postupovat podle Finlorda, tam je to ale popsáno tak jak píšu ... a přijde mi to zvláštní.
Rop.: reálně to není půjčka. Reálně dlužníkovi půjčuje firma, která mi prodá část podílu na půjčce (zjednodušeně) - za jiné úroky než půjčuje dlužníkovi, zároveň mi "ručí" za to, že i v případě, že dlužník nesplací mi podíl vyplatí
libol
Diskutér

Odeslat příspěvekod curvecardik 11. 1. 2019 22:40

A jak FÚ přijde na to, když nic nepřiznáš? Podle mě nemá šanci to dohledat.
curvecardik
Návštěvník

Odeslat příspěvekod MilanM 12. 1. 2019 11:51

Oprava, nemůže se to tak udělat viz https://finlord.cz/2017/01/jak-na-zdane ... -investic/, to platilo před změnou zákona. Asi ukáži jak to budu řešit já dle paragrafu 10

Plánuji takto:
https://yesit.cz/odkazy/mintosDaneniZaRok2018.pdf (dvoustránkový!!)
Naposledy upravil MilanM dne 12. 1. 2019 15:14, celkově upraveno 2
MilanM
Návštěvník

Odeslat příspěvekod libol 12. 1. 2019 12:34

curvecardik: nevím jak a jestli na to přijde a nezajímá mne to, mne zajímá jak to správně vykázat
MilanM: tak teď jsem zmaten oprava čeho? co se tak nemůže udělat? já jsem vycházel taky z finlorda, ale (podle mne) to nepodává věrný obraz o nákladech a výnosech
libol
Diskutér

Odeslat příspěvekod curvecardik 12. 1. 2019 13:49

Přiznáš to blbě, FÚ to bude přezkoumávat, vyžadovat další doklady, pak ti dá pokutu. To je lepší nenapsat nic, pro těch pár Kč se svět nezblázní.
curvecardik
Návštěvník

Odeslat příspěvekod JPT666 12. 1. 2019 14:43

MilanM píše:Oprava, nemůže se to tak udělat viz https://finlord.cz/2017/01/jak-na-zdane ... -investic/, to platilo před změnou zákona. Asi ukáži jak to budu řešit já dle paragrafu 10

Plánuji takto:
https://yesit.cz/odkazy/mintosDaneniZaRok2018.pdf

Před jakou změnou zákona ? Co se tam změnilo ? Šak Finlordi to tam mají napsané dobře, ne ? Oni to daní v §10 jako obchodování s pohledávkama.

Sice je Mintos P2P a jsou tam půjčky, ale podle smlouvy se nakupují a prodávají pohledávky. Takže by se (jak jsem to pochopil) měly vykázat všechny příjmy a všechny výdaje a ten rozdíl zdanit a nebo pokud budou výdaje vyšší než příjmy, tak dát do nákladů jen tolik, kolik bylo příjmů a danit nulu. Příště už ale ty samé výdaje do nákladů nedávat. Jen to co zbude + nové.
JPT666
Návštěvník

Odeslat příspěvekod MilanM 12. 1. 2019 14:56

Já to chápu jako Zonky, pletu se? Četl jsem dřív, že byl nějaký problém s výkladem. Spíš mi jde o to, zda to počítám správně. Jen upotorňuji, že dokument je o dvou listech.
MilanM
Návštěvník

Odeslat příspěvekod JPT666 12. 1. 2019 15:25

MilanM píše:Spíš mi jde o to, zda to počítám správně.

Já to budu počítat tak, že spočítám uplně všechny příjmy a uplně všechny výdaje a výdaje, které budou větší než příjmy si zapíšu na příště a dám do daňového formuláře všechny příjmy do příjmů a stejné číslo do výdajů a budu mít dílčí základ daně nula.

-- 12. 1. 2019 15:36 --

Myslel jsem, že si mi ta odpověď odeslala a psal jsem další novou, ale ta první se nějak smazala. Už se mi to znova psat nechce.
JPT666
Návštěvník

Odeslat příspěvekod MilanM 12. 1. 2019 16:01

To mám stejně, pokračování mám na druhé stránce, jak to zapíši do daňového přiznání.
MilanM
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dezod20 12. 1. 2019 17:57

Rop píše:Nerozumím principu ... ale pokud je to skutečně půjčka, tak se v § 8 zdaňují pouze přijaté úroky. S jistinou se v daňovém přiznání vůbec nehraje.

Rope: Bylo by super, kdybys měl chvilku a mohl se na to mrknout. Návod na finlordech je dobrý, ale..

Podle mě se v DP u zdanění výnosů tohoto typu aplikuje § 10, zahraniční investice: uvádí se příjmy v tomto případě pouze (obdržené úroky + odměny z kampaní ) = tzn. smetana, která vám po zakoupení "části půjčky" a jejím následném splacení v určitém úrokovém procentu náleží --- mínus všechny výdaje, které jste k tomuto dosažení příjmu potřebovali (např. poplatky spojené s nákupem, poplatky spojené se směnou EUR-CZK).

Finlord uvádí: P2P platformy Mintos a Twino fungují tak, že investor odkupuje od nebankovky na platformě pohledávku (jistinu + úrok) za dlužníkem. V ZDP najdeme text „U příjmů z postoupení pohledávky nabyté úplatně nebo bezúplatně je výdajem hodnota pohledávky.“ To znamená, že zisk vznikne jako hodnota pohledávky + úrok – hodnota pohledávky – poplatky. To platí i pro anuitně splácené pohledávky (třeba autopůjčky na Mintosu).

Dle mě:
Zdanění výnosů: § 10, zahraniční investice
Zdanění výnosů: § 10, domácí investice
Naposledy upravil dezod20 dne 12. 1. 2019 18:26, celkově upraveno 2
dezod20
Návštěvník

Odeslat příspěvekod MilanM 12. 1. 2019 18:17

Mohl bych poprosit o výpočet na mé ukázce? https://yesit.cz/odkazy/mintosDaneniZaRok2018.pdf
(jen vzít tabulku), pokud bych to měl blbě, dnes mi to již nemyslí
MilanM
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 12. 1. 2019 20:12

Aha.
Ještě prosím informace:
1. vklad peněz do systému a výběr mohu provést kdykoliv? (nezainvestované peníze)
2. investice - jedná se tedy o nakoupené pohledávky?
3. nakoupené pohledávky se úročí či nikoliv, nebo se pohledávka zpět odkoupí za jinou (vyšší) částku?
Rop
Diskutér

Odeslat příspěvekod libol 12. 1. 2019 20:37

ad 1. ano
ad 2. zjednodušeně asi ano, spíše je to, ale nákup derivátu půjčky. Franta si půjčí u Úvěr s.r.o. prachy na 100%, Úvěr s.r.o. mi nabídne podíl na této půjčce za 10%. Pokud Franta splácí - já dostávám poměrnou část jistiny a 10% úroku, pokud Franta nesplácí mám smůlu (nebo mi Úvěr s.r.o. ručí, že pokud Franta nebude splácet 2 měsíce, tak že to zatáhne za něj a vráti mi jistinu a naběhlé úroky). Proto on půjčuje na 100%, ale mi dá jenom 10% a zároveň multiplikuje svůj objem peněz, které může půjčit.
ad 3. nakoupené pohledávky se úročí - výplata se skládá ze splátky jistiny a úroku

MilanM: podle men to máš obdobné jako Finlord - i u tebe budou dramaticky narůstat příjmy a výdaje, pokud pojedeš v krátkodobých půjčkách
libol
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 12. 1. 2019 21:24

No toš 2 je rozdíl zda nakupuji pohledávku nebo půjčuji na poskytnutí pohledávky.

Derivát pohledávky podle mě neexistuje. To spíš vypadá na podřízený úvěr.
Rop
Diskutér

Odeslat příspěvekod libol 12. 1. 2019 22:04

Jo - on je obecně problém, že "nová ekonomika" se špatně umisťuje do starých kolejí - on ten derivát pohledávky (to podle mne) vyjadřuje reálně nejlépe - ale jak to zařadit do právního rámce.
Protože (opět podle mne) - rozhodně NEpůjčuji na poskytnutí pohledávky - ve chvíli, kdy do toho vstupuji už pohledávka reálně exituje (jestli klient dostane půjčeno nemá žádnou souvislost s tím, jestli já do ní investuji, nebo ne). Takže z těchto dvou možností by bylo reálné, že nakupuji pohledávku (asi nevadí, že nakupuji pouze část pohledávky).
//druhá věc je, že já vlastně nakupuji pohledávku za úvěrovou společností, její splácení je vázáno na jinou pohledávku//
libol
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 15. 1. 2019 20:44

Ale ono se to do našeho právního rámce vleze. Půjčuješ na další půjčky (byť ta je již poskytnutá) - to je stejné jako v bance - uložíš si peníze a banka je půjčí někomu jinému. Co je ovšem bonus (a ten je v podobě zvýšeného výnosu) je to, že splácení půjčky tobě je podřízeno splácení půjčky od dlužníka. Podle mě do žádného vztahu s dlužníkem nevstupuješ, takže nekupuješ pohledávku.
Čili jsme opět u danění dle § 8 (což je samozřejmě nejméně výhodné).
Rop
Diskutér

Odeslat příspěvekod libol 15. 1. 2019 21:43

No s tím (§ 8) jsem schopen žít a "řeší" to ten můj úvodní problém.
Jen mne mate ta douška "což je samozřejmě nejméně výhodné" (chápu, že mohou nastat problémy s optimalizací), ale sečtu přijaté úroky a úroky z prodlení a jsem hotov (nebo jsem fakt blbý :-()
Jasně stojí mne to 15%, ale relativně jednoduché a reálně to popisuje situaci (určitě lépe, než ty milióny v § 10 - IMHO)
libol
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 19. 1. 2019 09:07

v případě danění dle § 8 se nedají uplatnit žádné výdaje (poplatky s tím spojené).
Kdyby to bylo v § 10, tak si odečteš i ty poplatky.
Rop
Diskutér

Odeslat příspěvekod libol 19. 1. 2019 12:25

Poplatky tam mám asi 34Kč za směny - než jsem si uvědomil, že tam nemusím posílat jen koruny :-( - tohle fakt přežiju ;-) Díky.
libol
Diskutér

Odeslat příspěvekod paty07 23. 1. 2019 21:48

Výňatek ze smlouvy s Creamfinance, kdyžtak můžu nahrát celé:
2. Subject of the Agreement

2.1. The Agreement is concluded by and between the Assignor, the Assignee, the Loan Originator and Mintos as the representative of the Loan Originator and host of the Portal. Loan Originator enters into the present Agreement by its representative Mintos. Detailed disaggregation of rights and duties of the Loan Originator and Mintos is provided in Section 5 of the General Terms and Conditions.

2.2. The Assignor shall transfer (assign) to the Assignee the Claim against the Borrower arising from the Loan Agreement pursuant to the Agreement for the Claim Price specified in the Agreement. The Assignor has purchased the Claim in the Portal, therefore the Assignor shall assign the Claim to the Assignee with the restrictions and exceptions specified in the Agreement and the Terms and Conditions of the Portal User.

Vyloženě tam je napsáno (jestli tomu správně rozumím), že se převede na Nabyvatele pohledávka (nárok) vůči Dlužníkovi. Vlastně to byl ten důvod proč jsem šel na Mintos místo Zonky. Měl jsem za to, že ten právní nárok držím já, když se něco posere s platformou nebo budu chtít nesplacenou půjčku vymáhat sám.
paty07
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 23. 1. 2019 22:27

Tak to jste částečně v § 10 a částečně v § 8.

Prodej pohledávky je dle § 10, úrok z pohledávky je dle § 8.
Rop
Diskutér

Odeslat příspěvekod libol 24. 1. 2019 20:44

Nepomáháš :-(
do § 8 dát přijaté úroky a § 10 ty virtuální milióny - příjmy a výdaje stejné? Pomalu přemýšlím, že elegantnější to bude nechat na dědice.
libol
Diskutér

Odeslat příspěvekod JPT666 24. 1. 2019 23:27

Podle mě to jde všecko do § 10.

V § 8 jsou úroky jen z poskytnutých půjček a na Mintosu uživatelé žádné půjčky neposkytují.

§ 8
Příjmy z kapitálového majetku

(1) Příjmy z kapitálového majetku, pokud nejde o příjmy podle § 6 odst. 1 nebo § 7 odst. 1 písm. d), jsou
    g) úroky a jiné výnosy z poskytnutých úvěrů nebo zápůjček, úroky z prodlení, poplatek z prodlení, úroky z práva na dorovnání, úroky z vkladů na účtech neuvedených v písmeni c) s výjimkou podle § 7a a úroky z hodnoty splaceného vkladu ve smluvené výši členů obchodních korporací,

§ 10
Ostatní příjmy

(1) Ostatními příjmy, při kterých dochází ke zvýšení majetku, pokud nejde o příjmy podle § 6 až 9, jsou zejména
    b) příjmy z úplatného převodu
      3. jiné věci,

https://finlord.cz/2017/01/jak-na-zdaneni-vynosu-z-investic/
https://finlord.cz/2018/03/zdaneni-vynosu-z-investic-vyplneni-formulare/
JPT666
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 24. 1. 2019 23:56

Nekupuješ pohledávku, která se úročí?

Já už tomu vůbec nerozumím :lol:
Rop
Diskutér

Odeslat příspěvekod JPT666 25. 1. 2019 10:40

Podle mě jsou ty úroky výnos z pohledávky. Ale nejsem odborník. Jen prodávám jak jsem nakoupil. Takže se nebudu hádat.

Např. Zonky půjčuje půjčky a lidi tam taky investují, ale nepůjčují přímo lidi, takže to nejsou pro investory ani půjčky ani pohledávky, ale nějaký derivát, který se daní taky v § 10. A to navrhlo přímo Generální finanční ředitelství.
JPT666
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lubik2 25. 1. 2019 11:55

MilanM píše:Mohl bych poprosit o výpočet na mé ukázce? https://yesit.cz/odkazy/mintosDaneniZaRok2018.pdf

Já bych to nerozděloval do roků a zjednodušeně bych to zdanil hned. To ti FÚ nemůže napadnout.Zvlášť pro těch pár drobných. Ale chtělo by to držet každý rok stejnou metodiku.
Tj.
Příjem v měně 150,34EUR Výdaje 141,68EUR Rozdíl 8,66EUR
V Kč 3860,73,- Výdaje 3638,34 Rozdíl 222.39 Daň hrubá 33.36
lubik2
Diskutér

Odeslat příspěvekod MilanM 25. 1. 2019 16:23

Sice pár drobných může být nyní, ale co v budoucnu. :hm
MilanM
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 25. 1. 2019 22:41

Taxi to ujasněte. Zonky je vztah investor - Zonky - dlužník
Mintos je vztah investor - dlužník (za vydatné asistence Mintosu) - tedy pokud to chápu správně :lol:
Zonky padne do § 10 odst. 1 písm. a) zákona o daních z příjmů
Ovšem nákup pohledávek, jejich úročení a následný prodej pohledávek je částečně v § 10 a částečně v § 8.
Rop
Diskutér

Odeslat příspěvekod JPT666 25. 1. 2019 23:18

lubik2 píše:
MilanM píše:Mohl bych poprosit o výpočet na mé ukázce? https://yesit.cz/odkazy/mintosDaneniZaRok2018.pdf

Já bych to nerozděloval do roků a zjednodušeně bych to zdanil hned. To ti FÚ nemůže napadnout.Zvlášť pro těch pár drobných. Ale chtělo by to držet každý rok stejnou metodiku.
Tj.
Příjem v měně 150,34EUR Výdaje 141,68EUR Rozdíl 8,66EUR
V Kč 3860,73,- Výdaje 3638,34 Rozdíl 222.39 Daň hrubá 33.36

Výdaje si může uplatnit jen do výše příjmů a zbytek až v dalších letech.

Do 6000 Kč všech příjmů (ne výnosů) všude kromě zaměstnání se danit nemusí nic ani podávat příznání.
JPT666
Návštěvník

Odeslat příspěvekod MilanM 26. 1. 2019 04:38

Budu danit, jen potřebuji zjistit jak správně Mintos.
MilanM
Návštěvník

Odeslat příspěvekod JPT666 26. 1. 2019 11:23

Já si myslím, podle toho co jsem zjistil a napsal tady dřív, že se bude danit v § 10 rozdíl mezi všema příjmama a všema výdajema (i poplatky). Někdo si myslí, že je to část v § 10 a část v § 8. Já nejsem odborník a ten druhý taky určitě ne, takže aby sis byl jistý, tak nezbývá než se zeptat nějakého daňového poradce.
JPT666
Návštěvník

Odeslat příspěvekod libol 26. 1. 2019 13:50

No Rop "něco málo" o daních ví ;-) Nevím jak v Praze, nevím jak při statisícové "optimalizaci", ale u nás pracují daňoví poradci v režimu "dones krabici účtů a my to zpracujeme". O Mintosu budou vědět ho.no. Už jsem si to zažil a jsem rád za Ropa... i když nepomáhá ;-)
libol
Diskutér

Odeslat příspěvekod JPT666 27. 1. 2019 10:15

OK. V tom případě to daň podle Ropa, když o tom něco málo ví. Já o tom vím jen z návodů z netu a podle toho, že mi to do toho zákona pasuje, že by se to tak mělo zdaňovat. Ropa neznám a např. finanční a investiční společnost Finlord to daní v § 10 a myslím, že se v tom taky vyznají, když investují a daní hodně různých instrumentů.

Ještě co mě napadá je, že se můžeš zeptat přímo na finančním úřadě. Kdyžtak sem pak napiš co ti odepsali.
JPT666
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 28. 1. 2019 22:38

Hele, jestli potřebuješ daňového poradce tak se stav. Osvědčení stojí na skříňce za mnou :lol:
Akorát tě stáhnu o 750 Kč za každou započatou půlhodinu přemýšlení a o 5 000 Kč za přiznání bez podpisu :lol:
Ale jinak vím o daních opravdu jen "něco málo" :-[
Rop
Diskutér

Odeslat příspěvekod MilanM 1. 2. 2019 19:17

Po znovu přečtení Finlord, řeším to stejně jako on.
To je můj konečný závěr.
MilanM
Návštěvník

Odeslat příspěvekod paty07 2. 2. 2019 00:55

Rop píše:Hele, jestli potřebuješ daňového poradce tak se stav. Osvědčení stojí na skříňce za mnou :lol:
Akorát tě stáhnu o 750 Kč za každou započatou půlhodinu přemýšlení a o 5 000 Kč za přiznání bez podpisu :lol:
Ale jinak vím o daních opravdu jen "něco málo" :-[

Co znamená přiznání bez podpisu?
Ceny jsou s daní nebo bez? :D
paty07
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 2. 2. 2019 21:14

Bez podpisu = já sestavím, ty si podáš.
S podpisem = já sestavím, plnou mocí odložím o 3 měsíce, podám.

Já su neplátce.

Aleternativně to můžeme vzít přes mého zaměstnavatele a tam by se fyzik asi nedoplatil :lol:
Rop
Diskutér

Odeslat příspěvekod TnT2 7. 2. 2019 11:40

ING Konto kód: 4592265 | Curve karta promo kód na £5: RG7YB | Bondster promo kód: 0539 | Mintos kód: 21GMHB | Portu na 3 měsíce zdarma? Stačí SZ.
TnT2
Diskutér

Odeslat příspěvekod libol 7. 2. 2019 17:04

A jsme spokojeni všichni, daníme podle ROPa i podle Finlordu ;-)
libol
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 8. 2. 2019 21:55

Zase někdo otočil kormidlem o 180 stupňů ... já točím jenom o 90 ... podle mě je to jak § 8 tak § 10. Úroky v § 8, zbytek v § 10.
Rop
Diskutér

Odeslat příspěvekod paty07 12. 2. 2019 23:39

Takže do §10 jistiny systémem příjem = výdaj (rozdíl bude jenom při nákupu pohledávky se slevou nebo přirážkou), úroky do §8?
paty07
Diskutér

Odeslat příspěvekod lubik2 13. 2. 2019 12:32

Rop píše:Zase někdo otočil kormidlem o 180 stupňů ... já točím jenom o 90 ... podle mě je to jak § 8 tak § 10. Úroky v § 8, zbytek v § 10.
Nechtěl by jste napsat jednoduchý návod, jak by jste to Vy dělal?. Všem by to pomohlo.
Něco ve stylu zařadit možné položky do příjmů a výdajů
$8 Příjmy
$8 Výdaje
$10 Příjmy
$10 Výdaje

Já mám na účtu tyto operace (Account Statement od 1.1.2018 do 31.12.2018)
Deposits, Investment, Principal received, Interest received, Late fees received, Secondary market transaction,Withdrawals,Investment principal rebuy, Interst income on rebuy,Discount/Premium on secondary market transactions,Correction of late paymant fee amortisation
K tomu mám ještě nestandardní položky z přehledu Overview, a to "Default" (tj. půjčky nesplácené, tj. to je podle mě možná ztráta, zde se použije meziroční změna) a "Bad Debt"(To už je ztráta určitě) a Cashack bonus (Vytáhne se z přehledu, je schováno pod Deposits)

Do teď jsem to dělat následně vše do $10,mám to hezky v Excelu
Příjmy:Úrokové a poplatkové výnosy(Interest received+ Late fees received+Interst income on rebuy)+poplatky na sekundárním trhu (Discount/Premium on secondary market transactions)+Cashback +Splátky jistin(Principal received+Investment principal rebuy)
Výdaje:splátky jistin(Principal received+Investment principal rebuy)+ztráta (zřejmě Bad Debt)

Vím, že by to šlo dělat jako u Zonky, tj. počítat s investicí a prostě nic nedanit - a danit až se mi vrátí 100% investice, ale jaksi Mintos podobnou tabulku nedodává(tj. po jednotlivých investicích spočítat, kolik se splatilo v jednotlivých letech) a ručně to dělat nehodlám.
Jinak Mintos zisk dokáže i spočítat sám,Nastavení/Tax report - pošle to mailem ve třech položkách (Interest income,Capital gain,Campaign reward), zisk mi vyšel uvedeným výpočtem stejně (teda někam se mi zatoulalo 30 centů :D ).
Jak už zde bylo řečeno, tak dokud není hodnota nesplacených půjček velká a nezačnou krachovat jednotlivé společnosti nebo rovnou celý Mintos, tak je skoro jedno, kam to člověk strčí, do $8 nebo $10, daň bude skoro stejná. V okamžiku, kdy něco krachne a člověk si nebude moci započítat ztrátu proti přijatým úrokům, tak to jedno vůbec není a v $8 budeme danit, i když celkově to bude ve ztrátě třeba 99%.
lubik2
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 13. 2. 2019 19:10

však úrok je tam jenom jedna položka. To jde do § 8 ostatní do § 10.
Rop
Diskutér