Spořící účet pro výdělky z SVČ

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Hanz2094 4. 2. 2019 23:19

Zdravím, mám možná banální otázku. Když bych si chtěl dávat stranou peníze na zaplacení daní po roce někam na běžný spořící účet FO může to být nějaký problém z pohledu daní? Co jsem pochopil, pokud bych dostal nějaký úrok na podnikatelském účtě, pak to musím danit sám. Tohle je v podstatě jen přesun peněz, ale stále to jsou peníze z SVČ. Ve zkratce mohu hrubý zisk posílat na běžný spořící účet FO?
Díky
Hanz2094
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 5. 2. 2019 08:39

Neřeš to. Stát na daních o nic nepřijde a banka ti účet nezruší. Jedině můžeš mít starost, zda ten spořící účet registrovat na berňáku či nikoliv.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod paty07 6. 2. 2019 10:10

Proč registrovat? Spořící účet je na FO nepodnikatele jestli to chápu správně.
paty07
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 7. 2. 2019 08:57

Protože tam soustředí prostředky z podnikatelské činnosti. Je jedno zda to je podnikatelský či nepodnikatelský účet.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hanz2094 8. 2. 2019 08:25

Ano, spořící účet je na nepodnikatele. Ok, pokud to dobře chápu, je lepší nahlásit všechny účty kam bych si eventuálně přeposílal peníze z podnikatelské činnosti, ale nepoužíval je na fakturách? Co to obnáší? Nějaké další poplatky?
Hanz2094
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 8. 2. 2019 21:55

Vyplnit nesmyslný formulář.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod paty07 12. 2. 2019 23:42

Rop píše:Protože tam soustředí prostředky z podnikatelské činnosti. Je jedno zda to je podnikatelský či nepodnikatelský účet.

Jo to chápu, že podnikatelský / nepodnikatelský je věcí hlavně banky a jejich podmínek, ale registrovat musím i v případě, že peníze vyberu takříkajíc jako "osobní spotřebu" a uložím na spořící účet / termínovaný vklad?
paty07
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 13. 2. 2019 19:12

To ne. Ale pokud se o těch penězích účtuje (jsou evidovány v obchodním majetku podnikatele), tak takový účet by měl být registrován na berňáku.

Na druhou stranu je nutné říct, že požadavek na registraci účtu vzniká jen z formuláře, který není právně závazným pokynem. Ale NSS a ÚS to doposud berňákům dostatečně neomlátili o hlavu.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hanz2094 18. 2. 2019 09:53

Možná jen pro ujasnění. Platí tato "povinnost" i pro neplátce DPH? Bavíme se tu v podstatě o tom, že mám stálé odběratele a chci si dávat peníze bokem jak pro budoucí zaplacení daní + doplatky pojištění a zároveň si něco šetřit. Příjde mi divné, že bych musel hlásit účet kam si posílám takto vydělané peníze z podnikatelského účtu, které jsou v podstatě pro osobní potřebu.
Hanz2094
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod branator 18. 2. 2019 17:13

Neplátce DPH žádný bankovní účet nemusí registrovat. Bankovní účet či účty, používané pro svoji podnikatelskou činnost, uvádí pouze na daňovém přiznání. Tam určitě nepatří spořák na soukr.osobu.

https://www.financnisprava.cz/cs/dane/n ... dph-oz-774
branator
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 20. 2. 2019 18:07

Co takhle si přečíst § 155 odst. 3 větu poslední daňového řádu?
Je-li daňový subjekt u správce daně registrován, je povinen určit k vrácení přeplatku jeden z účtů u poskytovatelů platebních služeb uvedených v registraci.

Takže bez registrovaného účtu berňák nevrátí přeplatek na daních :lol:
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Diskutér
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků