Dotaz OSVČ + SRO

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod AzureX 15. 3. 2019 16:28

Zdravím,

jsem jediným majitelem (1 jednatel - 100% vlastník) s.r.o., které má roční hrubý zisk před zdaněním cca 2,5 mil. Kč. Po shlédnutí výpočtu daně z příjmu začínám přemyšlet, jak mohu více, ale legálně ušetřit a mít více peněz. Nejde mi tedy o žádné daňové úníky, ale klikatou cestu, nicméně plně v rámci zákona.

Nemám žádné zaměstnance a moje náklady jsou pouze za účetního + pmh, které stejně daním paušálem, protože projezdím méně než 2500 Kč/měsíc.

Tzv. ze skoro celých 2,5 mil. Kč odvádím daň z příjmu 19% a poté případně dalších 15% z vyplacení zisku po zdanění a zůstává mi relativně "malá" částka.

Zabývám se přeprodejem zboží dalším firmám - je tedy nutnost být plátce DPH. Je v rámci zákona možné udělat si na mou osobu OSVČ, vyfakturovat z mého s.r.o. prodej zboží na moji živnost a poté z mé živnosti prodat finální firmě? Tímto způsobem bych následně měl možnost danit paušálem 60% do 600 000 Kč, což mi vyšlo dle online kalkulaček na:

Daně a odvody celkem 70 488 Kč
Daň 11 160 Kč
Zdravotní pojištění 24 288 Kč
Sociální pojištění 35 040 Kč

Kde nyní platím v s.r.o. při 600 000 Kč:
114 000 Kč daň z příjmu + zdravotní pojištění si platím samostatně (~2000x12) = 24 000 + 114 000 = 138 000 Kč + není započteno sociální pojištění a na peníze ve firmě ještě nemohu ani sáhnout -> další zdanění 15% z vyplacení zisku.

Jednalo by se tedy o celkem velkou úsporu a pro mě velkou výhodu a stačilo by pouze přidat jeden mezikrok, kde neprodám zboží z s.r.o. mým klientům, ale z mé živnosti.

Nyní:

Nakoupím od velkoprodejce na moje s.r.o. -> prodám mému klientovi s.r.o.

Potom:

Nakoupím od velkoprodejce na moje s.r.o. -> prodám mé osobě (OSVČ) za nákupní cenu -> prodám mému klientovi s.r.o.

1. Je to ale legální?
2. Jak moc je těžké stát se plátcem DPH na živnost?
3. Souhlasí 60% paušál OSVC do 600 000 Kč?
4. Počítám něco špatně nebo je to opravdu tak výhodné a na začátku jsem ani s.r.o. zakládat neměl?

Děkuji za pomoc.
AzureX
Kolemjdoucí