Jak správně vypočítat odvody při paušálu?

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Klamerka 16. 9. 2019 17:25

Dobrý den

Jsem zaměstnanec a zároveň si přivydělávám jako OSVČ (vázaná živnost, kovovýroba). Doposud jsem odváděl daně dle skutečných nákladů (nakupoval jsem materiál), ale nyní budu veškerý výrobní materiál získávat od spolupracující společnosti, kterým z jejich materiálu složím výrobek, takže je vhodnější použít paušální výdaje.

Chci tuto výhodu přenechat spolupracující společnosti a já chci zůstat na svém výdělku v čistém, ale nejsem si jist, jak přesně kalkulovat.

Kalkulace doposud:
1. Spočítám veškeré příjmy
2. Odpočítám veškeré náklady
3. Odpočítám nezdanitelnou (tuším nějakých 24.840 Kč)
4. Z této částky odpočítám
a. Daň (základ daně * 15%)
b. Sociální pojištění ((základ daně /2) * 29,2%)
c. Zdravotní pojištění ((základ daně /2) * 13,5%)

Obyčejně kalkuluji zakázku tak, že znám částku, kterou si fakturuji, odpočítám náklady, odpočítám daně a vím, kolik mohu utratit. U paušálních výdajů jsem to pochopil tak, že se dá také kalkulovat obdobně, tedy:
1. Spočítám veškeré příjmy
2. Odpočítám 80% (paušál)
3. Odpočítám nezdanitelnou (tuším nějakých 24.840 Kč)
4. Z této částky odpočítám
a. Daň (základ daně * 15%)
b. Sociální pojištění ((základ daně /2) * 29,2%)
c. Zdravotní pojištění ((základ daně /2) * 13,5%)

Telefonicky jsem řešil s účetní, ale ta na mě vychrlila hromadu informací o tomto odpočtu a tamtom odpočtu. Ve finále mi spočítala, že když vyfakturuji 300.000 Kč, zaplatím z toho jen 8.000 Kč na sociálním a zdravotním a víc ne. Takže jsem si na internetu otevřel daňové kalkulačky a z každé dostal jinou informaci (asi tam dělá hokej, že jsem navíc i zaměstnanec). Poradí mi někdo, jak se jednoduše dopočítám, jakou částku budu platit na daních z fakturované částky? Zda jsou nějaké odpočitatelné položky a podobně? Děkuji
Klamerka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mulisano 16. 9. 2019 20:14

Počítáš to správně - můžeš vycházet z "kalkulace doposud" a veškeré náklady nahradit paušálními náklady (pokud nepřesáhneš maximální výši paušálu, ale při fakturaci 300k ročně to nepřesáhneš).
mulisano
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Klamerka 16. 9. 2019 20:52

Zdravím

Teď na to koukám a nemám v tom chybu? Jak se počítá sleva na poplatníka? Příklad:

Příjem: 600.000 Kč
Výdaje paušál: 80%
Základ daně: 120.000 Kč
Daň: 120.000 * 15% = 18.000 Kč (sleva na poplatníka je 24.840 Kč, takže se neplatí vůbec)
Sociální pojištění: (120.000 /2) * 29,2% = 17.520 Kč
Zdravotní pojištění: (120.000 /2) * 13,5% = 8.100 Kč

Tedy vyfakturuji 600.000 Kč a na daních zaplatím 17.520 + 8.100 = 25.620 Kč.

Nevím ale, jak se do toho promítne to, že jsem zaměstnanec a odvádím daně i v zaměstnání (respektive, jestli onu slevu na poplatníka neuplatňuji jako zaměstnanec, jestli to tedy jde).

Nechápejte mne špatně. Přechod na paušál bude mít nějakou finanční úsporu, kterou chci předat (ve formě snížení ceny) firmě, se kterou spolupracuji (a na oplátku budu mít zajištěn materiál). Na druhou stranu nechci říct, že sleva bude taková a na konci roku se budu divit, že platím daně úplně jinak. Tak to propočítávám...
Klamerka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod TheSubways 16. 9. 2019 22:26

Dobrý den,

v zaměstnání máte pravděpodobně podepsáno prohlášení poplatníka k dani z příjmů FO (růžový papír, který Vám dala k podepsání Vaše mzdová účetní) = Váš zaměstnavatel v rámci měsíčního zúčtování mzdy uplatňuje základní slevu na poplatníka ve výši 2 070 Kč (24 840 Kč/ 12 měsíců).

Systém propočtu máte správně, nicméně vzhledem k tomu, že v rámci daňového přiznání budou zahrnuty i příjmy ze zaměstnání (respektive superhrubá mzda), tak daň s velkou pravděpodobností nulová nebude a budete mít daňový nedoplatek.

Př.
Hrubá mzda v roce 2019: 300 000 Kč, tj. superhrubá mzda 402 000 Kč, zaplacené zálohy na dani v průběhu roku (sražené měsíčně z Vaší mzdy: 35 460 Kč)
Základ daně ze samostatné činnosti: 120 000 Kč
Tj. celkový základ daně 522 000 Kč
Daň: 522 000 Kč * 15% = 78 300 Kč, zaplacené zálohy v průběhu roku: 35 460 Kč, základní sleva na poplatníka: 24 840 Kč, tj celkový nedoplatek na dani: 18 000 Kč

Platby na sociální pojištění a zdravotní pojištění z podnikání máte vypočteny správně za předpokladu, že jste účasten tohoto pojištění v zaměstnání (= nevztahují se na Vás minimální vyměřovací základy na toto pojistné).
TheSubways
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Klamerka 17. 9. 2019 09:59

Děkuji
Klamerka
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků