Pronájem bytu-odpisy nemovitosti,úroky,ztráta z podnikání

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Pe-ha 17. 3. 2021 17:33

Zdravim. Pronajimam 3 byty a uplatnuji skutecne vydaje. U dvou bytu jsem letos v zisku napr. 2x 10000 a u jednoho ve ztrate napr. 10000. Uvazuji dobre, ze danim v §9 soucet tedy 10000 kc? nebo musim zdanit 20000 Kc a na ztratovy byt se neprihlizi? dekuju za nazor
Pe-ha
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 17. 3. 2021 20:45

Všechny nájmy jsou na jedné hromádce. Čili zdaňuješ zisk až po posčítání zisků a ztrát ze všech pronájmů.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor

Odeslat příspěvekod Pe-ha 18. 3. 2021 09:53

Díky, přesně to jsem si myslela, ale zmátly mě některé komentáře, že na ztrátu se nepřihlíží.
A ještě mám dotaz k těm odpisům. Podle toho, co jsem si nastudovala, tak hýbat (snížit) se dá prý jen rovnoměrné odpisy, ale tady v diskuzi to uvádíš u zrychlených? "Kromě toho, že nemáme povinnost daňový odpis uplatnit vůbec, existuje ještě u rovnoměrných odpisů možnost uplatnit tento odpis jen částečně.
Sazby rovnoměrných odpisů jsou stanoveny jako maximální, můžeme si tedy uplatnit i odpisy nižší. U zrychlených odpisů takovou možnost však nemáme – koeficienty přiřazené jednotlivým odpisovým skupinám jsou stanoveny fixně (ne jako maximální)."
Pe-ha
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 18. 3. 2021 19:23

Zrychlené odpisy jsou buď 0 nebo 1 - tedy buď se neuplatní nebo se uplatní (tak jak vyjdou dle zákona)

Sazba pro rovnoměrné odpisy se mohou pohybovat v rozmezí 0 % až maximální sazba dle zákona o daních z příjmů.
Rop
Administrátor

Odeslat příspěvekod Pe-ha 19. 3. 2021 09:26

Super, dik. je to tak jak jsem myslela, jen v tech diskuzich jsem to nejak blbe pochopila :hm
Pe-ha
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pepta 22. 3. 2021 15:26

Dobrý den, tak jsem to tu vše přečetl a i ten uváděný koordinační výbor. Jen se chci zeptat, zda myslíte, že ten koordinační výbor mohu použít i pro nájmy bytu dle par. 9, když se tam uvádí par. 7? Myslím tím tu část a názor finanční správy že znalecký posudek si nechám vytvořit k datu přechodu z paušálních výdajů na skutečné (aspoň takto jsem to tedy pochopil). Děkuji.
Pepta
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod fivus 23. 3. 2021 19:00

Dobrý den, řeším pronájem bytu, který jsme koupili v roce 2014 a v roce 2020 ho začali pronajímat, pro odpisy potřebujeme už tedy odhad ceny nemovitosti k datu zahájení pronájmu. Může tento odhad udělat třeba i realitní makléř, který mi byt pronajímal, a má zkušenosti s odhadem např. pro dědická řízení? Nebo musí jít vždy pouze o odhad od soudního znalce? Máte s tím někdo nějakou zkušenost? Na FÚ jsem paní dotazem zaskočila a po konzultaci s kolegyní a pátrání v jejich předpisech mi zmínila pouze nějaký oceňovací zákon, podle kterého má být odhad zpracován (sama tedy praktickou zkušenost v dané věci tedy nemá, aby mi k tomu řekla víc, jak to na úřadě posuzují)...víte, co to je nebo jaké náležitosti má oproti běžnému odhadu? Budu ráda za zkušenosti. Děkuji.
fivus
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 23. 3. 2021 23:52

Peptra: Nevidím důvod, proč by tomu tak nebylo.

fivus: Ocenění musí být v souladu s:
a) zákonem o oceňování majetku
b) oceňovací vyhláškou
Současně platí, že znaleckou činnost může poskytovat jen znalec.
Pokud tedy ocenění realitní makléř zvládne dle předpisů o oceňování a současně na ten papír nenapíše znalecký posudek, tak to udělat může. Je otázka, zda se v tom nebude při případné kontrole berňák rejpat.
Rop
Administrátor

Předchozí stránka