DPH u nájmu parkovacího stání v SJM

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Hernando 12. 2. 2020 11:04

Dobrý den,
potřeboval bych prosím poradit s následujícím problémem. Koupili jsme s manželkou do SJM garážové stání a chceme ho pronajímat. Já jsme plátce DPH, manželka není. Je možné, aby ho pronajímala jenom manželka a nájem byl bez DPH a příjmy uváděla ve svém daňovém přiznání? Složitější je to ještě o to, že máme v SJM byt, který pronajímáme a příjmy uvádím ve svém daňovém přiznání já (i odpisy).
Děkuji za radu.
Hernando
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod houghs 19. 2. 2020 21:24

SJM na to nemá vliv. Pronajímat ho může jeden nebo druhý, pronajímatelem nemohou být "manželé". To že je v SJM ještě jiná nemovitost, kterou už jeden z manželů pronajímá, není rozhodující. Pokud teda bude pronajímat parkovací místo manželka, uvede tento příjem ve svém DP jako příjem dle §9.
houghs
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 20. 2. 2020 12:37

U daně z příjmů - musí ho danit jen jeden z Vás.

DPH - upřímně - nevím ... pokud byste to měl jen vy, tak bych řekl, že s DPH, ale u manželů jsem to neřešil.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hernando 20. 2. 2020 12:58

Problém je v tom, že kdyby ho pronajímala manželka, musela by všechny příjmy zdaňovat ona podle ZDP § 9 (2). Pak by asi, podle toho co jsem zjistil, nemusel být nájem s DPH. Ale ona by bohužel nevyužila odpisy z toho bytu, které se víc hodí mě. Tak to vypadá, že budu muste pronajímat já s DPH.
Hernando
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků