DPH u nájmu parkovacího stání v SJM

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Hernando 12. 2. 2020 10:04

Dobrý den,
potřeboval bych prosím poradit s následujícím problémem. Koupili jsme s manželkou do SJM garážové stání a chceme ho pronajímat. Já jsme plátce DPH, manželka není. Je možné, aby ho pronajímala jenom manželka a nájem byl bez DPH a příjmy uváděla ve svém daňovém přiznání? Složitější je to ještě o to, že máme v SJM byt, který pronajímáme a příjmy uvádím ve svém daňovém přiznání já (i odpisy).
Děkuji za radu.
Hernando
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod houghs 19. 2. 2020 20:24

SJM na to nemá vliv. Pronajímat ho může jeden nebo druhý, pronajímatelem nemohou být "manželé". To že je v SJM ještě jiná nemovitost, kterou už jeden z manželů pronajímá, není rozhodující. Pokud teda bude pronajímat parkovací místo manželka, uvede tento příjem ve svém DP jako příjem dle §9.
houghs
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 20. 2. 2020 11:37

U daně z příjmů - musí ho danit jen jeden z Vás.

DPH - upřímně - nevím ... pokud byste to měl jen vy, tak bych řekl, že s DPH, ale u manželů jsem to neřešil.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hernando 20. 2. 2020 11:58

Problém je v tom, že kdyby ho pronajímala manželka, musela by všechny příjmy zdaňovat ona podle ZDP § 9 (2). Pak by asi, podle toho co jsem zjistil, nemusel být nájem s DPH. Ale ona by bohužel nevyužila odpisy z toho bytu, které se víc hodí mě. Tak to vypadá, že budu muste pronajímat já s DPH.
Hernando
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků