Otázky ohledně vykazování daní

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod 6cc6f6cc 28. 3. 2020 22:24

Dobrý den.

Chápu dobře, že jsou 2 způsoby jak uplatnit slevu na poplatníka:
    1. V daňovém přiznání si odečtu 24 840 Kč jako slevu na poplatníka.
    2. Podepíši růžový papír a zaměstnavatel bude strhávat měsíční slevy.
      2.1 Daňové přiznání dělám pouze v případě, že mám jiné příjmy nebo chci uplatnit jiné slevy.
To znamená, že pokud mám příjmy pouze ze závislé činnosti (zaměstnání), nepodepíši růžový papír a neudělám si daňový přiznání, tak přijdu o slevu na poplatníka a musím zaplatit vypočtenou daň z příjmu, že?
6cc6f6cc
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 29. 3. 2020 09:31

Ano.

Pokud ale máš příjmy větší než 15 000 Kč a nepodepsal jsi prohlášení k dani, tak musíš podat daňové přiznání!!!

Čili prakticky se tvá situace týká jen příjmů celkem za rok menších než 15 000 Kč.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 6cc6f6cc 29. 3. 2020 11:59

Taky jsem četl někdy něco o daňové vratce, tj. pokud jsem pracoval třeba od srpna do prosince, vydělal jsem x tisíc a podepsal jsem růžový papír, zaměstnavatel tedy každý měsíc (celkem 5 měsíčů) strhával slevu na poplatníka + slevu na studenta, potom vezmu:

5 * (2070 + 335) a odečtu od 28860 (celková výše slevy, kterou můžu uplatnit)

Jak funguje tohle, resp. ta daňová vratka?
6cc6f6cc
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 30. 3. 2020 12:39

Máš děti? Nemáš.

Vezmi si svoje výplatnice a podívej se kolik ti strhli daně z příjmů. Víc než to ti nemohou vrátit. A to jen za předpokladu, že máš hypotéku, daroval jsi krev, máš životko, manželku bez příjmů a nebo že jsi pracoval méně než 12 měsíců a / nebo neměl jsi tak velký plat, aby ti uplatnili všechny slevy.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 6cc6f6cc 30. 3. 2020 14:36

Jak mám tedy chápat tento příklad:

Příklad 1) – Práce po část roku

Zaměstnanec Milan pracoval pouze od března 2019. První dva měsíce loňského roku byl nezaměstnaný. V ročním zúčtování daně uplatní pan Milan základní daňovou slevu na poplatníka v plné roční výši 24 840 Kč, přestože pracoval pouze po část roku. Během roku uplatnil daňovou slevu na poplatníka v každém měsíci ve výši 2 070 Kč, celkem tedy 20 700 Kč (2 070 Kč x 10 měsíců). Panu Milanovi vznikne nárok na daňovou vratku z důvodu nekrácení slevy na poplatníka za celý kalendářní rok ve výši 4 140 Kč.

Zdroj: https://www.finance.cz/530395-danova-vratka-priklady/

Zde se jasně počítá jako daňová vratka = max. možnost co můžu uplatnit mínus co jsem uplatnil

Děkuji za reakce!
6cc6f6cc
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod stanickses 30. 3. 2020 14:54

Chapejte to tak, ze v danem prikladu byla vypoctena dan vetsi nez zakladni sleva na poplatnika, coz je tech 2070, takze kazdy mesic jste nejakou dan zaplatil. Tuto zaplacenou cast muzete pri rocnim zuctovani ponizit o ty dva zbyvajici mesice, kdy jste nepracoval, protoze pri rocnim zuctovani si muzete slevu na poplatnika uplatnit v plne vysi dvanacti mesicu. Maximalni sleva nemuze byt vyssi nez dan, kterou jste odvedl, jak pise Rop.
stanickses
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Ninaa 30. 3. 2020 15:08

6cc6f6cc píše:Jak mám tedy chápat tento příklad: ....................

Zde se jasně počítá jako daňová vratka = max. možnost co můžu uplatnit mínus co jsem uplatnil


Je to jen článek, který stručně informuje. Vše ostatní je v zákonu o dani z příjmů.

To znamená, že se žádný přeplatek v případě, kdy je sleva vyšší než samotná daň, nevyplácí.
Něco jiného je daňové zvýhodnění na dítě (děti), tam při splnění podmínek se může vracet více než poplatník na dani odvedl.
Ninaa
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 30. 3. 2020 20:32

Proto píšu na začátku - nemohou ti vrátit něco co jsi neodvedl. Takže se podívej na výplatnice, kolik ti na dani z příjmů bylo sraženo.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 6cc6f6cc 30. 3. 2020 21:33

Jasně, tohle chápu, děkuji všem za vysvětlení.

Dá se to nějak kombinovat?

Když mi nějaký měsíc byla vypočtena daň z příjmu 1000 Kč a můžu si uplatnit slevu 2070 Kč, zůstane mi tedy zaplatit 0 Kč, ale taky mi zůstane sleva 1070 Kč.
Můžu tuto slevu využít na jiné brigády? Že jsem třeba stejný měsíc měl brigádu, kde mi byla vypočtena daň z příjmu třeba 2000 Kč, tak bych uplatnil 1070 Kč a za ten měsíc už bych musel státu zaplatit jenom 930 Kč.

A nebo tohle můžu pouze v případě, že jsem u prvního zaměstnavatele nepodepsal růžový papír?

A vyplatí se tedy, pokud vím, že budu mít víc příjmů za rok (ne za sebou, ale některé i souvisle), nepodepisovat nikde růžový papír a dělat si daňové přiznání sám?
6cc6f6cc
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod fc70 30. 3. 2020 22:43

Vyplň si daňové přiznání ve formuláři https://adisepo.mfcr.cz/adistc/adis/idp ... pert.faces (nemusíš ho odesílat), a při tom pochopíš, jak se to počítá a jak to celé funguje. (Pokud tedy víš, které výdělky dávat a nedávat do přiznání. Ale to musíš zjistit tak jako tak.)
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod Ninaa 31. 3. 2020 13:06

Zřejmě nemáš žádné další zdanitelné příjmy kromě brigád (závislá činnost).
Od každého zaměstnavatele (ať si u něj růžový papír podepsal nebo nepodepsal) musíš mít vyplněný formulář "Potvrzení o zdanitelných příjmech". O ten musíš požádat, nejlépe žádat hned při skončení brigády a tato potvrzení uschovat. Pokud je nemáš, zažádej teď, jsou povinni je vystavit na požádání a musíš mít tato Potvrzení od všech zaměstnavatelů v daném roce.
Vezmi si k ruce všechna vyplněná Potvrzení (od všech zaměstnavatelů) a začni vyplňovat na daňovém portálu (viz odkaz od fc70) daňové přiznání, samo tě to povede.
Princip uplatňování slev je vysvětlen např. tady
https://vysvetlovnik.cz/slevy-na-dani/
Ninaa
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 31. 3. 2020 20:49

Sleva měsíční:
Každý měsíc si můžeš vybrat zaměstnavatele, u kterého podepíšeš prohlášení k dani - tedy budeš u něj uplatňovat slevy. Každý měsíc to může být někdo jiný.
Příklad:
1. zaměstnavatel = příjem 11 000 Kč = superhrubá 14718 Kč = daň 2 220 Kč (14 800 *0,15) -> podepsané prohlášení -> sleva na poplatníka 2 070, sleva na studenta 335 Kč = daň 0 Kč
2. zaměstnavatel = příjem DPP 5 000 Kč = daň 750 Kč (5000 * 0,15)
3. zaměstnavatel = příjem 10 500 = superhrubá 14 049 Kč = daň 2 115 Kč (14 100 * 0,15)
U prvního zaměstnavatele ti propadla sleva ve výši 185 Kč a tu nemůžeš měsíčně použít u jiného zaměstnavatele.

Roční slevy:
Představ si, že všechny tři příjmy máš 10 měsíců (a 2 měsíce se válíš doma)
Celkem příjem 265 000, v superhrubé 337 670 (10 *14718 + 10 * 5000 + 10 * 14 049) = daň 50 640 (337 600 *0,15) -> sleva na poplatníka 24 840, sleva na studenta 4 020 = daň 21780 -> na zálohách jsi zaplatil 28 650 = přeplatek na dani 6 870

Kapišto?
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 6cc6f6cc 31. 3. 2020 22:19

Děkuji za hezký příklad, chápu pointu, ale někde mi něco nevychází u ročních slev.

Celková výše slevy, kterou můžu za rok uplatnit: 28 860 = 24 840 + 4 020
Zbytek zálohy na daň (po uplatnění slevy): 21 780 = 50 640 (daň) - 28 860 (slevy)

No ale teď mi zbyla daň, kterou jsem ještě nezaplatil a na kterou nemůžu uplatnit už žadné slevy, protože žádné jiné nemám. To je těch 21 780 Kč.

No logicky mi vychází, že je to spíš doplatek 21 780 Kč než přeplatek, ne?

Přikládám daňovou kalkulačku níže.

Screenshot_2020-03-31 Daňová kalkulačka - výpočet daně z příjmu pro zaměstnance - Měšec cz.png


Ninaa: Děkuji, mám také právo dostat od zaměstnavatele měsíční výpisy?

fc70: Jo, to snad vím, vyzkouším si to, děkuji za odkaz.
6cc6f6cc
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 1. 4. 2020 19:39

Ale tu daň ti strhávají zaměstnavatelé měsíčně. Čili měsíčně ti strhnou na daních to co píšu v části Sleva měsíční.

A ročně to jenom vyúčtuješ. Zaměstnanci nikdy nic ročně nedoplácí. Je to vždy postaveno tak, že měsíčně zaplatí víc a na konci roku mohou dostat jen zpět.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 6cc6f6cc 1. 4. 2020 21:53

Celková sražená daň z příjmů: 337 600 * 0.15

Moje sleva: 24 840 + 4 020

No a rozdíl je přece daň, kterou jsem ještě nezaplatil?
Daň, na kterou už nemůžu uplatnit žádnou slevu.

Jsem trochu mimo, je tu nějaká úplná blbost, která mi nedochází.
6cc6f6cc
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron