daň z prodeje akcií

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod pepisis 8. 4. 2020 20:32

Ahoj,

chci se zeptat na pár případů zdanění akcií.

1) Zaměstnavatel mi dal pár akcií své firmy v loňském roce. Letos jsem je prodal za celkovou cenu cca 80 tis. Když už letos žádné akcie neprodám, jsem nucen tento příjem zdanit nebo platí, že pokud příjem z prodeje takových akcií nepřekročí 100 tis. Kč/rok, daň platit nemusím? A pokud ano, jsem povinen to uvést v daňovém přiznání? A pokud ano, tak v daňovém přiznání za rok 2019 nebo rok 2020?

2) Podobně jako v bodě 1, akorát když akcie koupím normálně např. přes aplikaci Fio broker. Nemusím takový příjem danit v případě, že nepřesáhl 100 tis./rok? A pokud nemusím, je nutné to uvést někde v daňovém přiznání?

3) Když prodám akcie, které splňují časový test, tj. držel jsem je 3 roky a více, za třeba 150 tis. A ve stejný rok prodám jiné akcie, které tento časový test nesplní, za 80 tisíc. Nemusím opět nic danit? A pokud ne, nemusím to ani uvádět v daňovém přiznání?

Budu rád, pokud mi někdo poradíte.

Děkuji
pepisis
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod suram 8. 4. 2020 21:17

Nemusíš to ani ono.
suram
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 8. 4. 2020 23:56

Musí ale být nějak zdaněno, že ti zaměstnavatel dal akcie, pokud ti to nevyúčtoval normálně na výplatní pásce.
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod suram 9. 4. 2020 07:56

Darovací daň?
suram
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 9. 4. 2020 09:13

suram: darovací daň byla zrušena k 31. 12. 2013 - tolik ke kvalitě tvých odpovědí.

pepisis: (hlavně se posaď)
Pokud ti zaměstnavatel dal nějaké své vlastní akcie a ty jsi jeho zaměstnanec / statutár, tak je to příjem dle § 6 - čili příjem ze zaměstnání. Cena obvyklá těch akcií je nepeněžní příjem zaměstnance a ten podléhá dani, zdravotnímu a sociálnímu. Výhodou je, že o daně se má starat zaměstnavatel, takže by to vše doměřili zaměstnavateli. Jenom teď žijeme v době kdy berňák doměřuje všechno a jakýmkoliv způsobem, takže by mohl nastoupit i k tobě a chtít po tobě, abys to zdanil jako nepeněžní příjem dle § 10. Každopádně být tebou, tak si udělám známost u nějakého daňového poradce.

Prodej akcií - jenom si dovolím upozornit, že bod 1., 2. a 3. se sčítá. Čili pokud prodáš zaměstnavatelovi akcie za 80 tis. Kč a ostatní akcie za více než 20 tis. Kč, tak tento prodej musíš zdanit (tedy s výjimkou časového testu). Jedná se o ustanovení § 4 odst. 1 písm. w) zákona o daních z příjmů: Od daně se osvobozuje příjmy z úplatného převodu cenných papírů a příjmy z podílů připadajících na podílové listy při zrušení podílového fondu, pokud jejich úhrn u poplatníka nepřesáhne ve zdaňovacím období částku 100000 Kč

Uvedu příklad:
Prodal jsi akcie celkem za 230 tis. Kč (80 + 150 tis. Kč). Nevztahuje se na tebe osvobození dle § 4 odst. 1 písm. w) zákona o daních z příjmů, protože 230 tis. Kč je víc než 100 tis. Kč.
Akcie za 150 tis. Kč splňují časový test - tedy jsou osvobozeny dle § 4 odst. 1 písm. x) zákona o daních z příjmů: Od daně se osvobozuje příjem z úplatného převodu cenného papíru, přesáhne-li doba mezi nabytím a úplatným převodem tohoto cenného papíru při jeho úplatném převodu dobu 3 let
Akcie za 80 tis. Kč musíš zdanit dle § 10 odst. 1 písm. b) bodu 2. zákona o daních z příjmů. A vzhledem k tomu, že nebylo provedeno zdanění u zaměstnavatele, tak bych měl problém s jakoukoliv nabývací hodnotou dle § 10 odst. 5 zákona o daních z příjmů.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod suram 9. 4. 2020 10:01

To bude asi nelogický nesmysl, že by se to mělo sčítat. Musí se to zohlednit zvlášť, když část splňuje časový test, takže se nedaní to ani ono.
suram
Diskutér

Odeslat příspěvekod pepisis 9. 4. 2020 10:40

Děkuji za odpověď. Tedy Ropovi.

Myslím, že rozumím druhému a třetímu odstavci. K tomu prvnímu odstavci, resp. mému prvnímu bodu týkajícího se akcií, které jsem dostal od zaměstnavatele, bych měl ještě dotaz.
Zaměstnavatel je nadnárodní korporace, jsem standardní zaměstnanec. Dostal jsem ty akcie loni, prodal letos za cenu cca 80 tis. Sice to nevím, ale nemyslím, že by to danil přímo zaměstnavatel. Ale chápu to tedy správně tak, že když prodejní cena akcií byla nižší než 100 tis. (a žádné další akcie jsem neprodal, takže to je celková cena), nic nedaním a nemusím je ani uvést v daňovém přiznání? Pokud je v daňovém přiznání uvést musím, tak až za rok 2020, protože jsem je prodal až letos a měl z nich konkrétní příjem, bez ohledu na to, že jsem je nabyl už loni?
pepisis
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod suram 9. 4. 2020 11:18

Jo.
suram
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 9. 4. 2020 11:53

suram píše:To bude asi nelogický nesmysl, že by se to mělo sčítat. Musí se to zohlednit zvlášť, když část splňuje časový test, takže se nedaní to ani ono.

https://www.patria.cz/pravo/3478073/jak ... osoba.html
První článek na googlu - cituji z něj:
"Příjmy z převodu cenných papírů mohou být osvobozeny od daně v případě splnění určitých podmínek (§ 4 zákona). Předně jsou příjmy z úplatného převodu cenných papírů osvobozeny, jestliže jejich úhrn u jednoho poplatníka nepřekročí částku 100 000 Kč v rámci jednoho zdaňovacího období. Pokud tuto částku překročí, zdaňují se veškeré příjmy z převodu cenných papírů s výjimkou příjmů osvobozených od daně. Podmínkou pro osvobození těchto příjmů je splnění tzv. časového testu."
Proto ta písmenka jdou za sebou - nejdřív w) (objem 100 000 Kč) a potom je x) (časový test).

pepisis: zdanění obdržení akcií bys našel na výplatnici. Pokud to tak nebylo, tak primárně berňák by šel po zaměstnavateli, ale jak jsem psal, v dnešní době se občas uspokojuje berňák na "nejslabším". Prostě je tam riziko i pro tebe.
Pokud jsi prodal akcie jen za 80 tis. Kč a prodej se uskutečnil až v roce 2020, tak si musíš počkat, zda prodáš ještě nějaké akcie v roce 2020. Pokud jich nebude víc než za 20 tis. Kč, tak prodej bude osvobozen.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fc70 9. 4. 2020 12:21

V každém případě má být zdaněno, že jsi dostal akcie (nabyl majetek, tj. měl příjem) v roce, kdy si je dostal, bez ohledu na to, jestli je vůbec někdy za života prodáš.

V jednoduchých případech by to měl dělat zaměstnavatel, ale objevuje se případ, kdy akcie nedostaneš od svého zaměstnavatele ale jiné firmy ze skupiny, která jinak nemá v ČR povinnost cokoli odvádět – pak je to taky §6 (v přímé souvislosti se zaměstnáním), ale musíš to danit sám, i bez standardně očekávaných podkladů od zaměstnavatele a s nějakým přemýšlením o fiktivní superhrubé mzdě. Fakt je to na poradce nebo aspoň na metodiku prokazatelně akceptovanou relevantním finančákem.

Nedal ti k tomu nějaké instrukce / doporučené postupy přímo zaměstnavatel?
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod pepisis 9. 4. 2020 12:33

Aha, já právě myslel, že má být zdanění provedeno až za období, kdy jsem akcie prodal, tak jsem to pochopil z odpovědi Ropa. Pokud by to mělo být podle toho, kdy mi je zaměstnavatel dal, tak je přeci ani nejsem schopný ocenit. A i kdybych je zdaňoval za rok, kdy mi je zaměstnavatel dal, neměli vyšší cenu než 100 tis., tak pokud to chápu dobře, výsledek by byl stejný - nemusím podávat daňové přiznání a platit daň.
Zaměstnavatel mi k tomu žádné instrukce, postupy nedal...
pepisis
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod fc70 9. 4. 2020 12:59

Nadnárodní korporace nemá akcie obchodovatelné na burze?

Příjem ze zaměstnání podle §6 není příjem z prodeje cenných papírů a žádná výjimka 100 tisíc se na něj nevztahuje. To by tak hrálo, aby šlo vydělat 100k prací bez zdanění.
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod tmx643 9. 4. 2020 13:24

Akcie se oceňují a daní 2x, nejdřív jako benefit (nepeněžní příjem) v rámci výplaty a potom při prodeji. Tehdy daníš nárůst jejich hodnoty (letos dost možná žádný nebude, takže budeš mít naopak ztrátu).
Jinak pak jsou ještě nějaké jakože opce, které nejdřív oceníš a daníš, když je dostaneš (v rámci výplaty dělá zaměstnavatel), pak když "dospějí" třeba po 3 letech a stanou se z nich obchodovatelné akcie, a pak samozřejmě při prodeji. Takže to řešíš 3x.
tmx643
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Rop 10. 4. 2020 13:11

fc70: Dovolím ti tě lehce opravit

Akcie se daní 2x ale:

1. Nabytí od zaměstnavatele: zdaňuje se obvyklá hodnota včetně odvodu zdravotního a sociálního pojištění. Vždy. I když tento benefit dává mateřská společnost, protože tu máme ustanovení § 6 odst. 1 písm. d) zákona o daních z příjmů: příjmy plynoucí v souvislosti se současným, budoucím nebo dřívějším výkonem činnosti, ze které plynou příjmy podle písmen a) až c), bez ohledu na to, zda plynou od plátce, u kterého poplatník vykonává činnost, ze které plyne příjem ze závislé činnosti, nebo od plátce, u kterého poplatník tuto činnost nevykonává.
Takže se na krásně může stát, že mateřská společnost z ničeho nic bude muset se registrovat k daním v ČR. Zákon neumožňuje jiný postup. A pokud by zaměstnavatel řekl, ať si to zaměstnanec zdaní sám jako dar, tak stát je ochuzen a při akciích za více než 100 235 Kč se jedná o trestný čin - daň, SP a ZP bylo zkráceno o více než 50 000 Kč.

2. Prodej - zdaňuje se prodejní cena ovšem snížena o pořizovací cenu - v tomto případě pořizovací cenou je hodnota, ze které se vycházelo při dodanění.

Příklad:
Dostanu od zaměstnavatele 1000 ks akcí po 100 Kč = 100 000 Kč = superhrubá mzda 133 800 Kč - daň (zaměstnanec) 20 070 Kč, SP zaměstnavatel 24 800 Kč, ZP zaměstnavatel 9 000 Kč, SP zaměstnanec 6 500 Kč, ZP zaměstnanec 4 500 Kč.
Čili zaměstnanec má akcie za 100 000 Kč, ale z výplaty mu strhnou 31 070 Kč a zaměstnavatel zaplatí dalších 33 800 Kč

Za rok je prodám za cenu 110 000 Kč - nejde o osvobození dle § 4 odst. 1 písm. w) zákona o daních z příjmů (částka je vyšší než 100 000 Kč) ani dle § 4 odst. 1 písm. x) zákona o daních z příjmů (nemám je déle než 3 roky).
Příjem je 110 000 Kč, ale mohu si uplatnit výdaj ve výši 100 000 Kč = základ daně 10 000 Kč = daň 1 500 Kč.

Našel jsem k tomu poměrně dobrý článek (byť není vidět celý):
Kód: Vybrat vše
https://www.zivnostnik.cz/33/zamestnanecke-akcie-a-opce-z-pohledu-dane-z-prijmu-uniqueidmRRWSbk196FNf8-jVUh4Ese1lEiNjoMQ98f_gh8JdTVHw3U0l1O2SQ/


A jak říkám, při prodeji za tohoto stavu bych si neuplatnil žádnou pořizovací cenu a zdanil to celé.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fc70 10. 4. 2020 13:50

fc70: Dovolím ti tě lehce opravit
Děkuji, jsem totální amatér.

1. Nabytí od zaměstnavatele: zdaňuje se obvyklá hodnota včetně odvodu zdravotního a sociálního pojištění. Vždy. I… § 6 odst. 1 písm. d)
Vím o případu, kdy FÚ akceptoval argument, že
§6 odst. 12 píše:Základem daně … jsou příjmy ze závislé činnosti …, zvýšené o částku odpovídající pojistnému na sociální zabezpečení … a pojistnému na veřejné zdravotní pojištění, které je z těchto příjmů povinen platit zaměstnavatel
Když akcie dá mateřská společnost, ano, 1d) znamená, že je to v §6 (a tedy kromě všeho ostatního i solidární zvýšení daně), ale zaměstnavatel, tj. dceřinka, prý nemá povinnost platit „za mateřskou společnost“ žádné pojištění ( 1d) nic takového neříká ), takže se základ o pojištění nezvyšuje. (Ale to je rozhodně na individuální posouzení daného případu odborníkem, v žádném případě návod pro pepisis.)

Takže se na krásně může stát, že mateřská společnost z ničeho nic bude muset se registrovat k daním v ČR.
Ve výše zmíněném případě se to myslím nestalo (ale nevím jistě).

A jak říkám, při prodeji za tohoto stavu bych si neuplatnil žádnou pořizovací cenu a zdanil to celé
Pro jistotu, tím myslíš za stavu pepisis, kdy to (teda asi) nebylo zdaněno při nabytí, nebo nějak obecně?
fc70
Diskutér

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků