daň z prodeje akcií

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Rop 12. 4. 2020 20:40

Když nevíš, tak šoupej nohama a neodpovídej.

Jestli ty zdaňuješ dividendy jinak (tedy spíš nezdaňuješ), tak mi řekni pod který finančák patříš a pošli mi rodné číslo. Určitě se najde možnost, jak svou teorii budeš moct prokázat u NSS :lol:
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod suram 13. 4. 2020 05:02

Ale no tak, to se nedělá, takhle udávat spoluobčany jen proto, že jsou přesvědčeni, že když jim české dividendy chodí už zdaněné, tak je podruhé danit nemusí. Já vím, daňový poradce radí klientům všechno zdanit nejlépe dvakrát nebo třikrát a šoupat nohama. Mimochodem daňové přiznání nepodávám vůbec, to mi dělá zaměstnavatel, ani nevím, ke kterému FÚ v Praze to spadá. Jsou tam jistě strašně zahlceni a malé ryby jako jsem já neřeší, když se rozhodnou podruhé nic nedanit, nic nepřiznávat, postačí, když jim už jednou stát zdanil mzdu. Mám 300 ks akcií Plilip Morris ČR, minulý rok vypláceli dividendu 1600 Kč hrubého na akcii, a já FÚ žádný příjem z dividend přiznávat nebudu, nebudu to znovu danit, vyplácejí to již zdaněné.
suram
Diskutér

Odeslat příspěvekod jurabike 13. 4. 2020 07:06

Prosím,jsem laik,nováček,jak to tedy je...
Když mám v IB toto,musím to ještě dávat to daňového přiznání?

Obrázek
jurabike
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 13. 4. 2020 08:46

suram píše:Ale no tak, to se nedělá, takhle udávat spoluobčany jen proto, že jsou přesvědčeni, že když jim české dividendy chodí už zdaněné, tak je podruhé danit nemusí. Já vím, daňový poradce radí klientům všechno zdanit nejlépe dvakrát nebo třikrát a šoupat nohama. Mimochodem daňové přiznání nepodávám vůbec, to mi dělá zaměstnavatel, ani nevím, ke kterému FÚ v Praze to spadá. Jsou tam jistě strašně zahlceni a malé ryby jako jsem já neřeší, když se rozhodnou podruhé nic nedanit, nic nepřiznávat, postačí, když jim už jednou stát zdanil mzdu. Mám 300 ks akcií Plilip Morris ČR, minulý rok vypláceli dividendu 1600 Kč hrubého na akcii, a já FÚ žádný příjem z dividend přiznávat nebudu, nebudu to znovu danit, vyplácejí to již zdaněné.

Dividenda a prodej akcií je ale něco jiného. Na dividendu se vztahuje srážková daň. A zaměstnavatel žádné daňové přiznání ti nedělá.

-- 13. 4. 2020 09:50 --

jurabike píše:Prosím,jsem laik,nováček,jak to tedy je...
Když mám v IB toto,musím to ještě dávat to daňového přiznání?

Obrázek
Ano. Jenom to není úplně nejjednodušší. Zkuste si přečíst článek:
Kód: Vybrat vše
https://www.patria.cz/pravo/3478073/jak-spravne-zdanit-prijmy-z-cennych-papiru-jako-fyzicka-osoba.html
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod suram 13. 4. 2020 10:39

Rop píše:Dividenda a prodej akcií je ale něco jiného. Na dividendu se vztahuje srážková daň. A zaměstnavatel žádné daňové přiznání ti nedělá.

To já přece vím, ale ty se divíš tomu, že dividendu nepřiznávám a nedaním a chceš to nabonzovat FÚ. :-)
Rop píše:Když nevíš, tak šoupej nohama a neodpovídej.

Jestli ty zdaňuješ dividendy jinak (tedy spíš nezdaňuješ), tak mi řekni pod který finančák patříš a pošli mi rodné číslo. Určitě se najde možnost, jak svou teorii budeš moct prokázat u NSS :lol:
suram
Diskutér

Odeslat příspěvekod jurabike 14. 4. 2020 21:52

Rop píše:
suram píše:Ale no tak, to se nedělá, takhle udávat spoluobčany jen proto, že jsou přesvědčeni, že když jim české dividendy chodí už zdaněné, tak je podruhé danit nemusí. Já vím, daňový poradce radí klientům všechno zdanit nejlépe dvakrát nebo třikrát a šoupat nohama. Mimochodem daňové přiznání nepodávám vůbec, to mi dělá zaměstnavatel, ani nevím, ke kterému FÚ v Praze to spadá. Jsou tam jistě strašně zahlceni a malé ryby jako jsem já neřeší, když se rozhodnou podruhé nic nedanit, nic nepřiznávat, postačí, když jim už jednou stát zdanil mzdu. Mám 300 ks akcií Plilip Morris ČR, minulý rok vypláceli dividendu 1600 Kč hrubého na akcii, a já FÚ žádný příjem z dividend přiznávat nebudu, nebudu to znovu danit, vyplácejí to již zdaněné.

Dividenda a prodej akcií je ale něco jiného. Na dividendu se vztahuje srážková daň. A zaměstnavatel žádné daňové přiznání ti nedělá.

-- 13. 4. 2020 09:50 --

jurabike píše:Prosím,jsem laik,nováček,jak to tedy je...
Když mám v IB toto,musím to ještě dávat to daňového přiznání?

Obrázek
Ano. Jenom to není úplně nejjednodušší. Zkuste si přečíst článek:
Kód: Vybrat vše
https://www.patria.cz/pravo/3478073/jak-spravne-zdanit-prijmy-z-cennych-papiru-jako-fyzicka-osoba.html


díky moc,takže i hloupých 30.-kč je potřeba přiznat a podruhý zdanit :) holt s poctivostí nejrychleji pojdeš :)
jurabike
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mlsal 15. 4. 2020 05:35

Tak to určitě ne. Přečti si § 38g (2)
mlsal
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Rop 15. 4. 2020 08:56

Tak to záleží jaké má ostatní příjmy.

Pokud je zaměstnanec a dividendy mu nevydělají 6 000 Kč za rok a nic jiného nemá, tak to nezdaní.

Pokud je podnikatel, tak to zdaní.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jurabike 15. 4. 2020 19:18

Rop píše:Tak to záleží jaké má ostatní příjmy.

Pokud je zaměstnanec a dividendy mu nevydělají 6 000 Kč za rok a nic jiného nemá, tak to nezdaní.

Pokud je podnikatel, tak to zdaní.


Zaměstnanec,ale zároveň IČO (plátce)
jurabike
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 15. 4. 2020 22:04

Pokud podáváš přiznání (tedy z podnikání máš příjmy vyšší než 6000 Kč), tak i tento příjem do přiznání patří.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dave_no 12. 5. 2021 18:19

Chci se jen ujistit, zda to dobře chápu. Realizoval jsem zisk z prodeje akciových fondů, pro příklad hodnota 100 000, zisk 10 000. Časový test nebyl splněn, takže bych měl platit daň. Abych daň platit nemusel, tak chci po propadu realizovat ztrátu. Tedy prodám ETF po měsíci držení za 100 000 se ztrátou 10 000. Daň bude 0. ETF následně nakoupím znovu za nižší cenu. Je to ok?
dave_no
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod petrmegac 12. 5. 2021 18:35

Nejsem si jistý, ale podle mě platí buď 3 roky nebo 100 tisíc, takže pokud prodáš 100 tisíc nic se nedaní. Ale odborníci se snad vyjádří.
petrmegac
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod dave_no 12. 5. 2021 18:43

Určitě jsem do 3 let a nad 100 000. Uvedl jsem zrovna hranici, to se omlouvám.
dave_no
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 12. 5. 2021 18:50

Jasně, žádný problém.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dave_no 1. 6. 2021 20:03

Jaká bude daň v případě, že kurzová změna vymaže celý zisk?

Příklad:
- koupím akcie za 1000 EUR při kurzu 26 CZK
- prodám tytéž akcie po týdnu za 1040 EUR při kurzu 25 CZK

Vím, že existuje jednodný kurz, ale v tomto případě bych při jeho použití platil daň ze zisku, který nenastal. Je možné použít i kurz v den nákupu / prodeje, pokud je to výhodnější?
dave_no
Mírně pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků