zdanění příjmů z Ukrajiny - přepočet přes 3. měnu

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Hannykor 4. 6. 2020 22:47

Dobrý den,
potřebuji přepočítat příjmy ke zdanění, a to z ukrajinských hřiven na českou korunu. V § 38 ZDP se uvádí, že se použije jednotný kurz stanovený Pokynem GFŘ D-42 pro rok 2019. Vzhledem k tomu, že tato měna není v pokynu uvedena, má se postupovat např. přepočtem přes třetí měnu, na které se poplatníci dohodli...
Nebo je možné si jednotný kurz sám spočítat?
Pokud použiji přepočet přes třetí měnu, pochopila jsem správně, že si najdu na https://bank.gov.ua/en/markets/exchange ... riod=daily přepočet UAH/EUR nebo UAH/USD, vyhledám poslední kurz měsíců 1-12/2019, vydělím 12 a získám průměrný kurz, který porovnám s obdobně spočítaným průměrem kurzů stanovených ČNB pro poslední dny měsíců 1-12/2019 pro EUR nebo USD, tj. příslušnou zvolenou 3.měnu.
Následně hodnotu průměru CZK/EUR(USD) vydělím hodnotou průměru UAH/EUR(USD) a obdržím hodnotu kolik za 1 UAH dostanu CZK. Je to správný postup?
Nebo si mohu jednotný kurz UAH/CZK sama vypočítat a použít pro přepočet zdanitelných příjmů? Tato možnost je určitě jednodušší, akorát si nejsem jistá, zda ji mohu použít, aby to bylo v souladu s § 38 ZDP a dále §38f. Jedná se o přepočet zahraničních příjmů, které se budou započítávat na tuzemskou daňovou povinnost.
Děkuji předem za odpověď.
Hannykor
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod TnT2 4. 6. 2020 23:10

Pro příjmy z investic v měně, která není v pokynu, je postup uveden v tomto článku, je tam příklad pro gruzínské lari, snad vám to pomůže.
ING Konto kód: 4592265 | Curve karta promo kód na £5: RG7YB | Bondster promo kód: 0539 | Mintos kód: 21GMHB | Portu na 3 měsíce zdarma? Stačí SZ.
TnT2
Diskutér

Odeslat příspěvekod Hannykor 5. 6. 2020 18:50

Děkuji Vám za odpověď, pokusím se opisovat:-)
Hannykor
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků