Pár korunová dividenda do daní ?

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod bmani 20. 7. 2020 15:28

Zdravím Vás,

pokud mi přišla dividenda z vlastnictví jedné akcie ve výši 120,-Kč, musím i toto uvést do daňového přiznání ?
Anebo se tam musí uvést až od určité hodnoty ?

Díky
bmani
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mlsal 20. 7. 2020 18:29

Pokud má akciová společnost sídlo v Česku, vyplácí standardně dividendy už zdaněné patnáctiprocentní srážkovou daní. Takové – už zdaněné – dividendy se do daňového přiznání neuvádějí.

Dividendy ze zahraničí se musí zdanit podle §8.

Pokud jsi zaměstnanec a nemáš povinnost podávat daňové přiznání (zúčtování daně za tebe dělá zaměstnavatel) nemusíš DP podávat, pokud nemáš jiné příjmy do 6000 Kč.
mlsal
Nadšenec

Odeslat příspěvekod tom brava 20. 7. 2020 18:45

odpoveděls jako kniha, ale ne přímo na to, co se ptá bmani - ptá se na to, zda to má uvést do DP, které za něj podává zaměstnavatel...
tom brava
Nadšenec

Odeslat příspěvekod mlsal 20. 7. 2020 18:57

tom brava píše:ptá se na to, zda to má uvést do DP, které za něj podává zaměstnavatel...

Nic takového v otázce není a za druhé zaměstnavatel za nikoho DP nepodává.

Proto je potřeba vědět, jestli se jedná o český ISIN (zdaněný srážkovou daní) a jestli má povinnost z nějakého důvodu podávat DP. :-)
mlsal
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Rop 20. 7. 2020 21:55

tom brava píše:odpoveděls jako kniha, ale ne přímo na to, co se ptá bmani - ptá se na to, zda to má uvést do DP, které za něj podává zaměstnavatel...

Tisíckrát rukou opiš "Zaměstnavatel nepodává za zaměstnance daňové přiznání, pouze provádí roční zúčtování záloh na daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a daňového zvýhodnění."
Dokud to zde neuvidím nascanované, tak se ti sekce Daně a účetnictví uzavírá.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod suram 21. 7. 2020 09:31

To je zbytečné slovíčkaření. Ve skutečnosti je to obdoba daňového přiznání.
suram
Diskutér

Odeslat příspěvekod bmani 21. 7. 2020 10:57

Praxe je takova ze mi zamestnavatel nachysta danove priznani, ktere si pak nesu na FU ja sam.. Je to kvuli urokum z hypoteky, ktere mi puvodne zamestnavatel popletl a kvuli tomu ted davam danove priznani...

Takze dostanu od ucetniho danove priznani vyplnene a ja ho jenom podepisu...

Jedna se o akcii ze zahranici...

"Pokud jsi zaměstnanec a nemáš povinnost podávat daňové přiznání (zúčtování daně za tebe dělá zaměstnavatel) nemusíš DP podávat, pokud nemáš jiné příjmy do 6000 Kč."

Z tohoto bych vydedukoval, ze pokud jsem zamestnanec, ktery si podava DP i pres to, ze nema jine prijmy do 6tis. Kc, tak nemusim uvadet ani tu 100korunovou akcii ?
bmani
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mlsal 21. 7. 2020 21:15

Dedukuješ špatně. Kdybys jako zaměstnanec DP nepodával, pak bys kvůli jiným příjmům do 6000 Kč DP podávat nemusel a tu dividendu bys nezdaňoval, viz § 38g 2).

Když musíš z jakéhokoliv důvodu podat DP, správně bys měl zdanit i tu malou dividendu. Leda že bys jakoby zapomněl. ;-)
mlsal
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Rop 21. 7. 2020 21:43

suram: není. V daňovém přiznání vidí berňák příjmy konkrétního človíčka. V případě ročního zúčtování záloh vidí berňák jen čísla za všechny zaměstnance daného zaměstnavatele. Opravdu to je nebe a dudy.

bmani: pokud podáváš přiznání, tak do něj uvádíš vše co není osvobozeno, nebo zdaněno srážkovou daní.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tom brava 21. 7. 2020 21:56

Suram: Dík, mám stejný názor. Horší to má asi tazatel, neboť po těhle "knížecích" radách mlsala a Ropa podle mě stále neví, jestli to do toho DP zapsat nebo ne...
tom brava
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Ninaa 21. 7. 2020 22:52

Názor (na to, co vyžaduje zákon) je jedna věc a zákon o dani z příjmů věc druhá.
Mlsal a Rop odpověděli přesně na to, na co se tazatel ptal.
Jak s touhle informací tazatel naloží, je opravdu pouze na něm.
Ninaa
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod bmani 22. 7. 2020 11:15

Chapu, spravne bych to tam mel vyplnit :)

Nasel jsem to, ze se bude jednat o radek c.38 (kapitalove prijmy) k tomu je ale povinne vyplnit jeste prilohu 3, a to i kdyz nebudu uplatnovat dan zaplacenou v zahranici (protoze mi to nestoji za tech par korun)

A tady bych se chtel zeptat jeste na jednu radu... jak zjistim v jake zemi je danova rezidence te spolecnosti?

Konkretne jde o: https://finance.yahoo.com/quote/TM/ (NYSE:TM)

Premyslim, ze bych tech akcii prikoupil vice, ale nevim jak zjistim co pak uvest do prilohy 3 - "Kod statu" ?
Muzu si tam uvest co chci? tedy "JPN" a nebo musim nekde dohledat, kde ta spolecnost plati dane - nevim ani jak bych to zjistil ?
bmani
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 22. 7. 2020 20:49

K té dividendě bys měl dostat nějaké lejstro a na něm by to mělo být. Pravda někdy to bývá problém, protože jednotný celosvětový formulář neexistuje.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod DrumSession 22. 7. 2020 21:22

Pokud ti přišly CZK, tak předpokládám, že divi již byla zdaněna u brokera.
Pokud ti přišla nezdaněná divi v hodnotě 120 CZK (např. z GB), tak ji musíš zdanit dle §8
https://finlord.cz/2017/01/jak-na-zdane ... -investic/
:-) :love: 8-P PENÍZE nebo nepočitatelná LÁSKA ? ŠTĚSTÍ spočívá vědět to, co si vybrat
_________ Nesmíte se bááát a na hlavu si nechat s... Takže? Musíte se ptááát
(1st smajlící EVER v podpisu !! Co wopičácíí ?)
DrumSession
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KoulK 27. 1. 2021 14:16

mlsal píše:Pokud jsi zaměstnanec a nemáš povinnost podávat daňové přiznání (zúčtování daně za tebe dělá zaměstnavatel) nemusíš DP podávat, pokud nemáš jiné příjmy do 6000 Kč.


Počítá se do kvóty 6000 i příjem z prodeje akcií, kde je jinak osvobození do 100tis?

Řekněme, že jsem v lednu 2020 koupil německou akcii X za 50tis, dostal z ní dividendu 5000 Kč a v prosinci 2020 jsem akcii prodal.

Musím podávat daňové přiznání?
KoulK
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod hgfdsa 27. 1. 2021 14:19

To záleží, za kolik jsi ji prodal. ;-)
hgfdsa
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod KoulK 27. 1. 2021 14:43

Takže do toho limitu 6 000 Kč se počítá zisk z prodeje akcií?

Tzn. pokud jsem nakoupil za 50 000Kc, prodal za 51 001 Kč a k tomu dostal 5 000 Kč dividendu, podávám přiznání.

Pokud jsem prodal za 50 999 Kč + 5 000 Kč dividenda, nepodavam.

Rozumím tomu dobře?
KoulK
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod mlsal 27. 1. 2021 15:28

KoulK,

- to chápeš blbě. Podstatné je, za kolik jsi prodal. Příjem z prodeje akcií do 100000 Kč je osvobozený a nikde se neuvádí,

- pokud splňuješ § 38g (zaměstnanec, za kterého dělá zúčtování daní zaměstnavatel), tak kvůli jiným příjmům do 6000 Kč nemusíš podávat DAP
mlsal
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Rop 27. 1. 2021 20:31

Příjem = obdržené prostředky za prodej
Výdaj = pořizovací cena
Zisk = Příjem - Výdaj

Pleteš si Příjem a Zisk

Do příjmu 6 000 Kč se nepočítají osvobozené příjmy. Jestli prodej máš osvobozený nebo ne musíš vědět sám.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hgfdsa 28. 1. 2021 04:12

Jen 6000 Kč ročně? Nebývalo to dříve víc?
hgfdsa
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 28. 1. 2021 07:20

Nemusíš podávat přiznání, pokud:
a) příjmy do 15 000 Kč
b) příjmy do 6 000 Kč + příjmy ze zaměstnání, pokud je podepsané prohlášení k dani

Do příjmů se nepočítají osvobozené příjmy a příjmy, ze kterých je sražena srážková daň.

Od 1. 1. 1995 bylo a) 6 000 Kč, b) nebylo
Od 1. 1. 1997 bylo a) 10 000 Kč, b) 4 000 Kč
Od 1. 1. 2004 je a) 15 000, b) 6 000 Kč
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod octaviampi 22. 2. 2021 16:50

Platí, že do DP se neuvádí dividendy daněné srážkovou daní?

Nějakou dobu jsem hledal v tvých odpovědích, ale buď blbě a nebo su už úplně vymaštěnej. Že se neuvádí příjmy z CP po časovém testu už jsem dohledal.
octaviampi
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 22. 2. 2021 18:59

Dokonce se tento příjem uvést nesmí. Na rozdíl od příjmů z DPP při nepodepsaném prohlášení do 10 000 Kč. Takže to někdy je i nevýhodné.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků