Bitcoin zdaneni

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod slavo963 17. 12. 2020 13:34

Chapu spravne, ze kdyz daruji pribuznemu v prvni linii BTC, a ona to proda, tak bude platit 15% jenom ze zisku - rozdilu ceny v den darovani a ceny v den prodeje? A ne z ceny, za kterou jsem koupil ja? Lze docela dost usetrit pote...

Bez ohledu na výši daru, jsou vždy od daně z příjmů osvobozeny dary a příjmy:

od příbuzného v linii přímé a linii vedlejší, tedy dary od rodičů, prarodičů, dětí, vnoučat, manžela, sourozence, strýce, tety, synovce nebo neteře, manžela dítěte, dítěte manžela, rodiče manžela nebo manžela rodičů,
slavo963
Přeborník

Odeslat příspěvekod treborit 17. 12. 2020 13:53

Ano, ted to take resim, je dobre ale asi i uzavrit u vyssi castky darovaci smlouvu, kde primo das jaka je aktualni cena na trhu .. prave jsem zene "daroval" nejake BTC :)
treborit
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlsal 17. 12. 2020 14:13

Dotyčná má 2 příjmy:

- bezúplatný příjem (dar), oceněný podle aktuální ceny v době darování, v tomto případě osvobozený od daně. Kdyby se nejednalo o příbuznou, musela by zdanit celý dar.

- příjem z prodeje, který uvede v DP. Proti tomuto příjmu nemá žádné pořizovací náklady !!!, takže může uplatnit jenom případné poplatky související s prodejem.
mlsal
Nadšenec

Odeslat příspěvekod slavo963 17. 12. 2020 14:38

Jaka cena se ma uvest, aby to bylo pred bernakem neprustrelne? Nemaji oni na kazdy den nejakou referenci, podobne jako s kurzem deviz? Musi byt podpisy overene? Kdyz ne , lze to vyuzit darovanim na peaku a prodat pote se "ztratou" a neplatit vubec nic :-))
Musi se dokazovat darovani, napr. provedenou transakci? Nestaci darovat BTC wallet-adresu?
Po darovani, muzu to za ni prodat a inkasovat na svuj ucet a ty penize ji pote prevest?


@mlsal, nechapu, co chces rict tim druhym bodem? Ona si uplatnovat naklady nebude, protoze usetrime dost "darovanim" a drobne se resit nebudou.
slavo963
Přeborník

Odeslat příspěvekod mlsal 17. 12. 2020 15:00

slavo963 píše:@mlsal, nechapu, co chces rict tim druhym bodem? Ona si uplatnovat naklady nebude, protoze usetrime dost "darovanim" a drobne se resit nebudou.

Příklad:
dar 1 BTC
prodejní cena 500000 Kč
prodejní poplatek 2% … 10000 Kč
nákupní cena 0 Kč *

* § 10 odst.4) "Základem daně (dílčím základem daně) je příjem snížený o výdaje prokazatelně vynaložené na jeho dosažení...."

do přílohy 2 DP vyplní:
F- jiné ostatní příjmy … příjmy 500000 Kč … výdaje 10000 Kč

Dílčí základ daně 490000 Kč
Daň 73500 Kč
mlsal
Nadšenec

Odeslat příspěvekod slavo963 17. 12. 2020 15:14

Tak pote jsem to spatne pochopil? A dani se clovek nevyhne? Podle mne nedavas spravne informace.
slavo963
Přeborník

Odeslat příspěvekod mlsal 17. 12. 2020 15:24

Byl jsem degradován, tak musím nahonit nějaké body. :-)

Zajímavá práce o zdanění kryptoměn, str. 58.
mlsal
Nadšenec

Odeslat příspěvekod treborit 17. 12. 2020 15:55

v tomto pripade je vstupem ne nakupni cena ale cena v dobe darovani.

-- 17. 12. 2020 16:02 --

darovaci dan uz leta neexistuje, pokud nekomu neco darujes, tak on z toho zaplati normalni dan z prijmu .... ok, kdyz neco darujes v prime linii, tak ta dan je 0.
treborit
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 17. 12. 2020 17:06

Trochu se stydím, že na mé alma mater může někdo udělat takovou diplomku a dostat za ní áčko.

Prodej bitcoinu je příjmem dle § 10 odst. 1 písm. b) bod 3. zákona o daních z příjmů:
(1) Ostatními příjmy, při kterých dochází ke zvýšení majetku, pokud nejde o příjmy podle § 6 až 9, jsou zejména
b) příjmy z úplatného převodu
3. jiné věci,


Výdaj u tohoto příjmu je definován v § 10 odst. 5 zákona o daních z příjmů:
(5) U příjmů podle odstavce 1 písm. b) je výdajem cena, za kterou poplatník věc prokazatelně nabyl, a jde-li o věc nabytou bezúplatně, cena určená podle zvláštního právního předpisu o oceňování majetku1a) ke dni nabytí.

Příjem daru bitcoinu je definován v § 10 odst. 1 písm. n) zákona o daních z příjmů:
(1) Ostatními příjmy, při kterých dochází ke zvýšení majetku, pokud nejde o příjmy podle § 6 až 9, jsou zejména
n) bezúplatný příjem,


Tento příjem je od daně osvobozen za podmínek uvedených v § 10 odst. 3 písm. c) bodů 1. a 2. zákona o daních z příjmů:
(3) Od daně jsou, kromě příjmů uvedených v § 4, osvobozeny
c) bezúplatné příjmy
1. od příbuzného v linii přímé a v linii vedlejší, pokud jde o sourozence, strýce, tetu, synovce nebo neteř, manžela, manžela dítěte, dítě manžela, rodiče manžela nebo manžela rodičů,
2. od osoby, se kterou poplatník žil nejméně po dobu jednoho roku bezprostředně před získáním bezúplatného příjmu ve společně hospodařící domácnosti a z tohoto důvodu pečoval o domácnost nebo byl na tuto osobu odkázán výživou,


A teď ještě trochu judikaturní teorie:
Nelze darovat manželce, protože manželka už to vlastní v SJM (nebo nemít SJM).
Pokud někomu darujete Bitcoin, a on Vám pak daruje peníze zpět, tak jste zneužili právo a berňák to celé dodaní, jako kdyby k darování bitcoinu vůbec nedošlo. A pokud ošulíte berňák o víc než 100 000 Kč na dani, tak je to za 2 až 8 let.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dr.D 17. 12. 2020 18:03

Tak čistě teoreticky - když dám bráchovi k Vánocům bitcoiny za 2 míče a on mi dá Teslu v podobné hodnotě? To je taky obcházení?
Dr.D
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod slavo963 17. 12. 2020 18:51

Tak to daruji svoji mati, ktera to proda a pro Lambo pujdeme spolu a budu si ho pujcovat :-D

Takze, manzelce ne, OK, mati bude jistota, ta se nerozvede a snad mne nevydedi :D
slavo963
Přeborník

Odeslat příspěvekod Rop 17. 12. 2020 21:13

Dr.D: samozřejmě, že ano. Ale vždy se musíš zajímat o to, jaká daň státu uteče, pokud to takto uděláš. Pokud brácha nemá Teslu v obchodním majetku, tak je prodej ojetiny po roce osvobozen od daně. Takže pokud je auto alespoň roční, tak žádnou daň neplatí. V tomto případě dokonce darování je nevýhodné, protože ty bys přišel o možnost odepisování (kdybys ji dal do podnikání). Ohýbat daňové předpisy může být i nevýhodné.

slavo963: pozdravuj maminku. Slyšel jsem, že ženské věznice jsou pořád nic moc.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dr.D 17. 12. 2020 21:29

Byl to jen hypotetický příklad, dvě fyzické osoby. Pokud by to bylo v obchodním majetku, tak by se na to beztak nevztahovala výjimka pro příbuzné, ne? No a jak velké dárky k Vánocům si teda můžem s příbuznýma dávat, aby to nebylo obcházení zákona?
Dr.D
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 17. 12. 2020 21:45

Pleteš páté přes deváté.

Pokud by to bratr měl v obchodním majetku, tak tvůj příjem daru je osvobozen. Ale jeho příjem z prodeje nikoliv.

Pokud si dáváte běžně dary v řádech milionů, tak to nikomu divné nepřijde. Pokud je to ojedinělá transakce, tak ano.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dr.D 17. 12. 2020 21:53

OK. Díky, že se zabýváš i takovými obskurními otázkami. Ale opravdu to bylo jen hypotetická otázka. Ale je pravda, že jednou jsem od příbuzného dostal dar v podobné hodnotě a vůbec mě nenapadlo, že by to mohlo mít nějaké daňové důsledky. V té souvislosti mě napadá, bydlení zadarmo v nemovitosti příbuzného (který v ní nebydlí a tržní nájem by přesahoval 100k ročně) - nemá to také nějaké daňové dopady?
Dr.D
Nadšenec
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků