Faktura za audit

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Veru19 22. 12. 2020 10:18

Dobry den,

Chtela bych se zeptat ohledne castecne faktury za audit s dph. Je vyfakturovana cast, v ucetnictvi predchozi neni. Predpokladam, ze je to cast za rok 2020, druha polovina faktury bude pristi rok. Je to mozne?
Jak to pripadne zauctovat ? 518/321? A pristi rok 389/321?

Dekuji.
Veru19
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 22. 12. 2020 13:56

Pevně věřím, že nejste našim klientem, protože můj nový chlebodárce to dělá stejně, tedy, že fakturuje ostré faktury už po první etapě auditu. :roll:

Správně: všechny náklady na audit mají být v účetnictví ke dni předání výroku auditora. Např.: Výrok auditora za rok 2020 je předáván 15. 5. 2021, tak konečná faktura má být v nákladech (a ve výnosech u auditora) 15. 5. 2021 a tento den má být DUZP.
To samozřejmě nevylučuje platbu záloh předem, ze kterých se odvádí DPH.
Ani dle zákona o DPH není vyloučeno, vystavit daňový doklad za službu předem a odvést (u auditora) a nárokovat (u klienta) odpočet DPH. Ale do nákladů bych jej dával až v okamžiku předání výroku auditora.
Takže já bych fakturu vzal a zaúčtoval ji na MD 381 - Náklady příštích období. V roce 2021 bych účtoval MD 518 / Dal 381.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor

Odeslat příspěvekod Veru19 22. 12. 2020 16:43

Super, dekuji.
Tak jsem to presne mela predtim zauctovany na 381 MD. Pak jsem to zmenila na 518 kvuli tomu, ze je to vlastne za tento rok. A zacala jsem zmatkovat.. Kazdopadne mam ji schvalenou s 518/321 od nasi hl. ucetni. Tak snad ��

Jeste jednou moc dekuji za pomoc zacatecnikovi.
Veru19
Kolemjdoucí