Daň z příjmů 2021

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod noi2 31. 12. 2020 17:52

Si přečti to znění zkopírované od vpe. Je tam daňový základ.
U CP máš dvě věci:
příjem: součet cen prodaných CP
zisk: příjem minus náklad (tedy příjem minus součet cen koupených CP)
- příjem použiješ jen rozhodnutí, zda musíš podávat DP a pak ho píšeš i do přílohy DP (náklad také)
- zisk pak daníš (tedy je daňovým základem)
vše pod 48 násobek průměrné mzdy daníš 15% (po odečtení nezdanitelných položek), zbytek 23% (tedy jen tu částku přesahující)
noi2
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Rop 31. 12. 2020 18:05

hgfdsa v zásadě nevěří zákonům a věří tomu, co píšou novináři. Na to si člověk časem zvykne a začne se vyhýbat jakýmkoliv diskuzím.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hgfdsa 1. 1. 2021 02:42

Takže když budu mít přîjem ze zaměstnání, který dostávám už zdaněný a daňové přiznání nedělám, a další příjem z prodeje akcií, tak to nemusím míchat dohromady pro určení, jaká sazba daně na mně dopadne, zda 15 nebo 23 procent?
hgfdsa
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Rop 1. 1. 2021 11:54

Základ daně = základ daně ze zaměstnání + základ daně z podnikání + základ daně z kapitálového majetku + základ daně z pronájmu + základ daně z ostatních příjmů

Pokud budeš mít příjmy ze zaměstnání 1 mil. Kč (příjem ze zaměstnání = zisk ze zaměstnání) a zisk z prodeje akcií 1 mil. Kč (neosvobozený), tak základ daně je 2 mil. Kč.

Sazba daně bude:
do částky 1 701 168 Kč = 15 %
z částky přesahující 1 701 168 = 23 %

Daň:
1 701 168 * 0,15 = 255 175 Kč
(2 000 000 - 1 701 168) * 0,23 = 68 731 Kč
= celkem 323 906

Do daňového přiznání jsi povinen zahrnout všechny své příjmy, a to z důvodu, že máš příjmy celkem vyšší než 15 000 Kč a současně jiné příjmy, než ze zaměstnání převyšují 6 000 Kč.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hgfdsa 1. 1. 2021 12:30

Díky. Už je mi to jasné.
hgfdsa
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod vpe 1. 1. 2021 13:10

Pokud je bezdetny zednik (anebo jakykoliv remeslnik), a vydela za praci 828.000 Kc (zaklad dane), tak zaplati dan z prijmu presne 0,00 ( pouzije slevu na dani + vydajovy pausal 80%).

Tuhle sumicku tak muzes pricist k tem prijmum vyse od Rop...

Pokud ma deti, tak muze vydelat i nejake statisice navrch.. nezaplati ani korunu na dani z prijmu. Staci mu k tomu jen monterky a obcas nejaka ta zednicka lzice, material prece nemusi prohanet prijmama (doklady dava stavebnikovi k proplaceni)...

Ps: kdo si vydela >=55.000 hrubeho mesicne (660.000 za rok, pry 250 tisic Cechu), tak patri k nejbohatsimu 1 % lidi na celem svete podle prijmu, rika Kovanda.
Naposledy upravil vpe dne 1. 1. 2021 13:20, celkově upraveno 1
<- Patria kod 1000 - klikni na muj nick vlevo
<- Tipli 300 Kč bonus
<- Investown bonus 500-1000 Kč (nemovitosti, zhodnoceni až 11%)
<~ Allegro CZ 200 Kč za reg, 5 doprav zdarma a od 2. do 8.10. je tam slevovy kupon 300,-
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mzahradnik 1. 1. 2021 13:20

Ještě jsem nepochopil, jestli bude zvýhodnění pro OSVČ. Ty mají daň 15% už mnoho let.
Jen si nemůžou dát do nákladů pojištění.
Ještě jsem nikde nevyčetl, jestli teď si pojištění budou dávat do nákladů , aby také byli zvýhodněni.

Je ale pravda, že všichni politici a představitelé celou dobu mluvili o daňovém balíčku pro zaměstnance. Nikdy nemluvili o tom, že je to pro daňové poplatníky.
mzahradnik
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vpe 1. 1. 2021 13:20

Protoze osvc je prece pro politiky parazit :-)
<- Patria kod 1000 - klikni na muj nick vlevo
<- Tipli 300 Kč bonus
<- Investown bonus 500-1000 Kč (nemovitosti, zhodnoceni až 11%)
<~ Allegro CZ 200 Kč za reg, 5 doprav zdarma a od 2. do 8.10. je tam slevovy kupon 300,-
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 1. 1. 2021 14:36

Myslím, že OSVČ jsou pořád více zvýhodněni, než zaměstnanci. Platí zdravotní a sociální v poloviční výši. Mohou mít paušální daň. A upřímně, dávat si do daňových nákladů sociální a zdravotní byla blbost nejvyššího kalibru. Škoda, že ti hlupáci zrušili jednotné inkasní místo. Mohli jsme už všichni jen v podobném režimu, jako je dnes paušální daň.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Skrblík89 1. 1. 2021 18:55

Zdravím, mohl by mi prosím někdo zodpovědět několik doplňujících dotazů?

1) akcie prodané po 3 a více letech od nákupu se pořád nedaní, resp. se ani nepočítají do toho limitu 1,7mil?
2) Jak je to s dividendami, které mi již přijdou zdaněné 15%? Mám k nim přičíst 15% a přičíst je k příjmům, jestli se celkově nedostanu přes 1,7mil., ale jinak je už nedaním?
3) Když mám k HPP bokem i DPP do 10 000, ze které je už stržena 15% daň, musí se počítat k tomu limitu 1,7mil, i když už je zdaněná a v daňovém přiznání ji jinak nemusím uvádět?

Děkuji všem za fundované rady.
Skrblík89
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Mimonik 1. 1. 2021 19:25

Z ceho je srazena srazkova dan, to do priznani neuvadi/nepocitas s tim.
Mimonik
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Rop 1. 1. 2021 22:09

1. bere se základ daně. To co je osvobozeno se do základu daně nepočítá.
2. ty se do přiznání neuvádějí.
3. ty se do přiznání nemusejí uvádět.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vpe 1. 1. 2021 22:43

Co vadí Milošovi https://www.hrad.cz/cs/prezident-cr/sou ... kove-15730

V úterý jste paní vicepremiérce Schillerové řekl, že si rozmyslíte, jestli balíček budete vetovat, či nikoliv. Už se tak stalo? Už jste si to rozmyslel, pane prezidente?

Sdělil jsem panu premiérovi Babišovi i paní ministryni Schillerové, že daňový balíček nepodepíšu. Nebudu ho sice vetovat, ale právě díky tomu, že ten Senát přece jenom učinil krok správným směrem, ale na druhé straně ten ústupek považuji za nedostatečný. A prezidenti mají právo a možnost vedle podpisu, vedle veta, taky odmítnout něco podepsat. Pak uplyne tak zvaná marná lhůta, která je asi třicet dnů, no a místo prezidenta podepisuje ten zákon předseda Poslanecké sněmovny. To je všechno. Já už jsem to řekl mnohokrát, ale Vám to rád ještě jednou zopakuji. Ty dva důvody, proč ten balíček nepodepíšu, jsou zaprvé, že ta sleva na poplatníka je stále příliš vysoká, zadruhé, že v zákoně o dani z příjmu mně chybí bod, který říká, a na tom jsme se přitom dohodli, že tento zákon bude platit pouze dva roky, protože kdyby platil trvale, tak to znamená, že jakákoli budoucí vláda bude muset snášet díru ve státním rozpočtu zvíci devadesáti miliard korun.
<- Patria kod 1000 - klikni na muj nick vlevo
<- Tipli 300 Kč bonus
<- Investown bonus 500-1000 Kč (nemovitosti, zhodnoceni až 11%)
<~ Allegro CZ 200 Kč za reg, 5 doprav zdarma a od 2. do 8.10. je tam slevovy kupon 300,-
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Skrblík89 2. 1. 2021 10:20

Výborné, díky moc za rady.
Skrblík89
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Hlava 2. 1. 2021 13:10

Co jsem se zatim v zadnem z clanku jasne nedocetl - zvysena sleva na poplatnika se da uz aplikovat v letosnim danovem priznani za rok 2020, anebo az v danovem priznani co se bude podavat az pristi rok?
Hlava
Nadšenec

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků