Příjmy ze společného účtu (Joint account) a zdanění

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod noi2 1. 1. 2021 14:51

Někteří brokeři (IB, Lynx...) nabízejí pro obchodování společný účet (Joint account). Pokud si tento účet otevřou manželé, jsou příjmy (§10) z něj brány jako příjmy ze SJM a tedy musí vše najednou danit jeden z manželů, nebo je to bráno jako příjem z podílového vlastnictví a je možné příjmy danit napůl?
Po letošním zavedení progresivní daně to je u větších příjmů poměrně podstatný rozdíl. Bohužel to ale vypadá, že na to naše legislativa nedává jednoznačnou odpověď.
Zlatá doba, kdy existovala možnost společného zdanění manželů a člověk optimalizaci daní v rámci rodiny nemusel řešit.
noi2
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 1. 1. 2021 15:13

Příjmy ze společného majetku zdaňuje libovolný z manželů (ať už jde o pronájem, akcie atd.).
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod noi2 1. 1. 2021 16:06

...přesněji řečeno z majetku v SJM. Ale nejde to danit po částech.

Ale Joint account (alespoň v zahraničí) můžou mít i jiné osoby. Jak by to bylo v případě, kdy by joint account měly 3 osoby a z toho by dvě osoby manželé? Pak se asi nejedná o SJM, nebo ano?

Teď máme každý svůj účet a část roku vydělávám na svým a část roku na manželčině účtu, což je poněkud komplikované. Společný účet by to zjednodušil, ale jen v připadě, kdy by šlo zisky danit napůl a tím omezit částku zdaněnou 23%. Třeba dohodou, že podíl každého z manželů na tomto účtu není v SJM.
noi2
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 1. 1. 2021 16:45

Přesně tak, nejde danit po částech. Pokud by ten účet měli tři lidé, pak se jedná o spoluvlastnictví mezi:
a) manžely (kteří mají svou část v SJM),
b) další osobou.

V SJM vlastníš vše a současně nevlastníš nic. Proto tento nesmysl nemám.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod noi2 1. 1. 2021 17:00

No ale to by i v případě dvou samostatných účtů měl danit vše vždy jeden z manželů (i z účtů vedených na druhého z manželů). A tak se to běžně určitě nedělá.
Ale jde zúžit dohodou SJM a vyčlenit určitý majetek - tedy by měl jít vyčlenit i podíl v joint account, ne? Jen by to muselo být v seznamu listin o manželském majetkovém režimu vedeným Notářskou komorou České republiky.
noi2
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 1. 1. 2021 17:27

To, že to nikdo nedělá, neznamená, že je to dobře. Podívej se do § 8 odst. 8, § 9 odst. 2, § 10 odst. 2 zákona o daních z příjmů.

Pak se podívej do Pokynu GFŘ D-22 do části K § 9 odst. 9.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod noi2 1. 1. 2021 17:35

Jasně.
Co by šlo tedy udělat, aby to bylo daňově správně a nemuseli se kvůli tomu rozvést?
Ono by asi ani vyčlenění majetku ze SJM nepomohlo, protože příjmy z výlučného majetku (třeba nájem z bytu) patří dle všeho také do SJM. Nebo tomu je až po zdanění?
Lze třeba provést Vyhrazení vzniku společného jmění na dobu zániku manželství až v průběhu manželsví a omezit to na nabyté cenné papíry? Pak by to platilo jak na jednotlivé účty a i na Joint account?
noi2
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 1. 1. 2021 17:55

Je tomu až po zdanění. § 702 odst. 2 NOZ nemá vliv na danění. Zdanění se řídí čistě dle zákona o daních z příjmů.

Co s tím? Na to se musíš zeptat advokáta. Určitě by šel majetek zúžit. Ale jak říkám, já ten nesmysl nemám.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hgfdsa 20. 1. 2021 02:22

Asi by bylo výhodné se rozvést, ze SJM by se po rozdělení majetku stalo jen spoluvlastnictví.
hgfdsa
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Ninaa 20. 1. 2021 11:05

SJM a jeho vliv na zdanění příjmů mě zaujalo a letmo jsem zapátrala:
https://www.nkcr.cz/sluzby/rodina-majet ... nych-jmeni
čili není potřeba se rozvádět, režim oddělených jmění může být zvolen také kdykoliv za trvání manželství, přičemž zpravidla nejdříve dojde k vypořádání majetku, který už manželé nabyli do společného jmění.
Takže bez právníka se to neobejde, jak už psal Rop.
Ninaa
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod antonsek 20. 1. 2021 12:42

No jak se to vezme, rozvod stojí u soudu tuším jen 2000 Kč a obejde se bez advokáta, právník tak levný nebude.
antonsek
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Ninaa 20. 1. 2021 14:23

Pro zvolení a evidenci režimu oddělených jmění manželů bude stačit notář, vždyť to bude na jedno brdo, záleží na dohodě a vůli obou manželů, notář to bude umět sekat jak Baťa cvičky.
Rozvod fungujícího manželství je tedy IMHO blbej nápad. Při vhodné konstelaci by se na to mohlo doplatit (náhlé úmrtí=žádný vdovecký/vdovský důchod, žádné info v nemocnici o zdravot.stavu apod.)
Ninaa
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod noi2 21. 1. 2021 02:26

Mělo by to jít tím částečným vyhrazením vzniku společného jmění na dobu zániku manželství a vztáhnout to jen na akciové podíly. Budu to řešit s notářem, ale až se trochu uklidní Covid.

Máme teda ale pěkně idiotské zákony, když je daňově nevýhodné manželství se SJM. Na Slovensku si zisky ze SJM daní manželé napůl, to je podstatně rozumnější.
noi2
Mírně pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků