Příjmy z kurzových sázek

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod PabloEscobar 1. 1. 2021 21:00

Zdravím, už několik let jsou mé příjmy tvořeny výhradně tím co vydělám na kurzových sázkách. Do konce roku 2019 byly tyto příjmy osvobozeny od daně, takže jsem byl celou dobu veden jako osoba bez zdanitelných příjmů a dle toho také platil zálohy na zdravotní pojištění. Nic jiného jsem řešit nemusel.

Nicméně 1.1.2020 díky naší slavné vládě vešel v platnost nový zákon, podle kterého součet příjmů z kurzových sázek přesahující 1 milion korun podléhá zdanění 15% sazbou. Jelikož jsem tuto částku za rok 2020 překročil, tak by mě zajímalo co přesně to pro mě nyní znamená. Musím se teď někde nahlásit na úřadech jako OSVČ a podle toho odvádět zálohy na sociální a zdravotní pojištění, popřípadě jsou na to nějaké lhůty do kdy tak musím učinit? V těchto věcech ohledně daní a povinných záloh se příliš nevyznám, takže bych nerad něco zanedbal a měl z toho pak problémy. Děkuji za odpovědi.
PabloEscobar
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 1. 1. 2021 22:18

1. osvobození:
(3) Od daně jsou, kromě příjmů uvedených v § 4, osvobozeny
b) výhry z
2. hazardních her, které jsou jednotlivým druhem příjmu podle odstavce 1 písm. h) bodů 2 až 6, pokud rozdíl mezi úhrnem výher spadajících do tohoho druhu příjmu a úhrnem vkladů do hazardních her v rámci tohoto druhu příjmu za zdaňovací období nepřesahuje 1000000 Kč,

Přičemž odst. 1 písm. h) body 2 až 6 zní:
h) výhry z hazardních her; v případě výher z hazardních her jsou jednotlivým druhem příjmů výhry z
2. kursové sázky a totalizátorové hry,
3. technické hry,
4. živé hry s výjimkou turnaje živé hry,
5. turnaje živé hry a turnaje malého rozsahu a
6. jiných hazardních her než hazardních her podle bodů 1 až 5,

Takže pokud máš z kurzových sázek zisk vyšší než 1 mil. Kč, tak zdaňuješ.

2. jak zdanit:
Je to příjem dle § 10 - čili není to podnikání, neplatí se z toho zdravotní ani sociální pojištění. Rozdíl mezi výhrou a sázkou se uvede v příloze č. 2 daňového přiznání a tento rozdíl se zdaní.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor

Odeslat příspěvekod PabloEscobar 2. 1. 2021 00:00

Ten způsob platby daně chápu. Pokud je to nad milion tak se to daní. To je poměrně jasný.

Spíš mi šlo o ty zálohy. Jak teda píšeš, tak příjem dle § 10 se do toho nepočítá, takže co se týče sociálního pojištění, tam to zůstává na dobrovolné bázi. A u toho zdravotního budu pořád platit zálohu jako OBZP. Chápu to správně?
PabloEscobar
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 2. 1. 2021 08:43

Ano, chápeš to správně.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor

Odeslat příspěvekod Venn 2. 1. 2021 11:17

Je to jak píše předchozí přispěvatel. Vy ale nesázíte v ČR že? Znal jsem také jednoho takového, který vyhrával. Sázkovky s ním udělaly krátký proces - zavřely mu účty. :-D
Venn
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod PabloEscobar 2. 1. 2021 15:42

Rop píše:Ano, chápeš to správně.

To je vše co jsem potřeboval vědět. Díky!
PabloEscobar
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod octaviampi 4. 1. 2021 08:51

Jen tak pro zajímavost, jakou máte úspěšnost, tzn. poměr sázek a čistých výher?
octaviampi
Diskutér