Neoriginální potvrzení o příjmech

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod farang 14. 1. 2021 18:10

V létě 2020 jsem měl brigádu, zaměstnavatel mi vyhotovil potvrzení o zdanitelných příjmech ve formátu PDF a zaslal mi ho e-mailem. Bude stačit FÚ když ho černobíle vytisknu a přiložím k daňovému přiznání? Nebo po mně bude chtít FÚ "originál" takového potvrzení? Víte někdo? Děkuji.
farang
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 14. 1. 2021 19:15

Podej daňové přiznání elektronicky a nemusíš nic řešit.

Já jsem podával přiznání na papíře teď ve středu. Ani se na přílohy nepodívali. Hlavně abych tam nebyl dlouho. S COVIDem se některé postupy bab na přepážce stávají konečně zákonnými. Žádný zákon nepřikazuje podávat jakékoliv přílohy a navíc v originálu. Byla to jen aktivita úřednic, kterou jim postupně omlacují o hlavu i soudy.

Pokud bude mít paní na přepážce problém, tak bych jí řekl, že to tam jen neseš a máš donést jen jeden výtisk přiznání orazítkovaný. Ať se domluví s tím, kdo je tam napsaný. Takhle ze sebe "pošťáka" dělám u každého přiznání. Zjistil jsem, že na přepážce víc platí být za debila, než za daňového poradce.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor

Odeslat příspěvekod Jhypo 14. 1. 2021 23:21

Teoreticky mají dostat originál. Já jsem dlouhá léta dostával potvrzení o příjmech od zaměstnavatele jeden černobílý list s razítkem, kde byl akorát modrým perem podpis účetní. Ten jsem černobíle okopíroval tj. kopie je trochu poznat dle podpisu. Pak jsem nesl na podatelnu dvoje stejná přiznání, jedno jim odevzdal, druhé si nechal orazítkovat pro sebe a nikdy neřešil, jestli si vzali originál nebo kopii potvrzení. Oni se taky nikdy neozvali, akorát na daň z nemovitosti jednou volali, když pozemek spočítali o pár korun jinak.
Ale výplatu snad mají zaměstnavatelé hlásit sami, tj. je to duplicitně a asi jde pro kontrolu spárovat. Máte někdo tušení, jestli když ty čísla z papíru přepíšou do nějaké databáze, co všechno se s tím pak ještě děje? V novinách psali, že donedávna ani nebyli schopni zkontrolovat, jestli si odečet z daní na nějaké vyživované dítě nezadají oba rodiče zároveň, že se to teprve dodatečně začalo zpětně kontrolovat a nějakým zahraničním dělníkům snad ani nezjistí, kolik dětí doma mají.
Jhypo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pravý Tomáš Marný 15. 1. 2021 08:21

Ale výplatu snad mají zaměstnavatelé hlásit sami? Jako na finančák? To snad ne...
Pravý Tomáš Marný
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 15. 1. 2021 09:24

Jhypo: jak teoreticky? Ukaž mi právní předpis, který to nařizuje.
Výplatu na finančák nikdo nehlásí. Zaměstnavatel dostal přenesenou pravomoc u zaměstnanců dokládat odčitatelné položky, slevy na dani a bonusy (fakticky zaměstnavatel dělá finančák pro své zaměstnance). Jediné co na finančák hlásí je za celou společnost odvedené daně za kalendářní rok. Podobně tomu je na zdravotní pojišťovně nebo sociálce. Žádný z těchto orgánů neví, kdo má jaký plat!
Rop
Administrátor

Odeslat příspěvekod Pravý Tomáš Marný 15. 1. 2021 10:02

No řekl bych, že sociálka to ví, anžto tam zaměstnavatel posílá evidenční listy důchodového pojištění.. Jak by jinak vypočítala důchod?
Pravý Tomáš Marný
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 15. 1. 2021 11:27

Jo to jo. Ale přehled o výši pojistného se zasílá též kumulovaně.
Rop
Administrátor