Využití FOREXU jako "levné směnárny" a daně

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod fc70 13. 7. 2023 20:10

Rope, chápu to dobře, že podle toho balíčku má každá fyzická osoba nepodnikatel povinnost (nad 50k) přiznávat a danit každý kurzový zisk, třeba i jen z desetiletého držení cizoměnového aktiva? (Doufám, že jen realizovaný, ne nerealizovaný čistě oslabením kurzu).

Chápu univerzální logiku toho, že příjem je příjem, a že se to holt měří v korunách, ale prakticky… mi to přijde dost šílené. V rámci daného roku to snad ještě zachrání účtování jednotným kurzem, ale pak? To aby si lidi vedli FIFO evidenci všech pohybů na každém cizoměnovém účtu, kdyby náhodou to někdy za 10 let konvertovali (nebo i jen v té cizí měně utratili) a spolu s jinými věcmi přesáhli 50k?

Nejdůležitější případ: někdo má spoustu akcií nebo ETF obchodovaných na zahraničních burzách, po čtyřech letech je prodá. Je to celé osvobozený příjem z prodeje CP, nebo je osvobozená je ta část příjmu způsobená změnou ceny CP v €/$, kdežto část způsobená změnou kurzu €/$ se daní?
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod Rop 13. 7. 2023 21:19

Buď rád, že nemusíš zdaňovat konverzi cash :lol:
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor

Odeslat příspěvekod fc70 13. 7. 2023 22:19

Hele já to ještě nějak ustojím, ale podobných exotů, co si vedou osobní finance v podvojném účetnictví asi (snad) moc není.

Takže se plánuje, že většinu populace to „asi“ „většinou“ nepostihne, a ti bohatší budou permanentně jednou nohou v kriminále nebo zaměstnávat drahé účetní? Z hlediska vymahatelnosti a předvídatelnosti práva mi to připadá nežádoucí.

Takže… bych asi rád slyšel, že to chápu úplně špatně.

-- 13. 7. 2023 23:25 --

… vlastně to asi neustojím. Mám > 10 let staré cizoměnové účty a fakt nemám evidenci tehdejších kurzů. Takže počítat cost basis pro nějakou budoucí konverzi bych si snad musel programovat…
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod P_H_ 14. 7. 2023 06:23

Rop píše:Buď rád, že nemusíš zdaňovat konverzi cash :lol:

Není nad to, podporovat "dobu cashu" (tato slovenská fráze se mi moc líbí) :-D A pak vysvětlujte, že současný ansámbl na ministerstvu nejsou mimoni.
P_H_
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 14. 7. 2023 07:26

Jasně problém bude s tím, že jsem nevidoval kurz při nákupu před novelou, takže horko těžko budu hledat kolik mám zdanit.

Ale já třeba takové věci eviduji i v případě hotovosti (v obálce s cizími měnami mám lístek ze směnárny, za kolik jsem kupoval).
Rop
Administrátor

Odeslat příspěvekod P_H_ 14. 7. 2023 07:49

Ještě větší sranda bude, pokud je to účet ne typu "naliju peníze, vyliju peníze", ale účet, kde peníze průběžně přicházejí a odcházejí podle potřeby. Tam se jen dopracovat k tomu, kdy a jakým kurzem tam vlastně přistály ty peníze, které jsem nyní směnil... :roll:
P_H_
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod tmx643 14. 7. 2023 08:27

fc70 píše:Rope, chápu to dobře, že podle toho balíčku má každá fyzická osoba nepodnikatel povinnost (nad 50k) přiznávat a danit každý kurzový zisk, třeba i jen z desetiletého držení cizoměnového aktiva?

Z držení aktiva ale nemáš kurzový zisk. Koupi i prodej nějakým kurzem převedeš do Kč, stejně jako nyní. A pokud splňuješ časový (hodnotový) test, je to osvobozené. Kurzový zisk můžeš mít od okamžiku prodeje aktiva (třeba ETF v eurech) do okamžiku směny eur na koruny, pokud koruna během té doby oslabí a ty vyděláš proti tomu, jaký příjem byl osvobozen. Případně i do okamžiku nákupu jiného ETF v eurech, protože jeho pořizovací cena je pro daňové přiznání relevantní zase v korunách (kurzem jakým si určíš).
Každopádně kurz eura/dolaru, za které jsi před 10 lety koupil akcie, které stále držíš, tě nezajímá. Zajímá tě jen nákupní kurz dolarů, které těch 10 let máš v hotovosti (na účtu).
tmx643
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 14. 7. 2023 17:11

Snad s těmi prodeji CP máš pravdu.

Ale ten dopad na účty je pořád hnusný. To si mám pro cizoměnový účet, kde průměrná útrata je tak 3€, vést evidenci nákupních cen? To je jak zkoušet zdanit používání bitcoinu pro časté platby.

(A i u těch aktiv typu ETF, ještě před pár lety se mohl nákup i prodej přepočítávat jednotným kurzem z roku prodeje, takže ta kurzová část úplně vypadla. To už teda teď (asi?) stejně neplatilo, aspoň podle nějakého rozsudku, i když právě osvobozením kurzových zisků se možná dalo argumentovat.)
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod Rop 14. 7. 2023 22:13

Kristova noho, vy jste zase se do toho zamotali. Bavíme se tu o tomto ustanovení:
(1) Od daně se osvobozuje
ze) kursový zisk při směně peněz z účtu vedeného v cizí měně, nejedná-li se o účet zahrnutý v obchodním majetku, s výjimkou kursového zisku při směně peněz z účtu vedeného v cizí měně na evropském regulovaném trhu nebo na obdobném zahraničním regulovaném trhu, na kterém se obchody s těmito měnami uskutečňují,

Čili musí to být:
a) kurzový zisk (reálný),
b) při směně peněz,
c) z (Vášeho) účtu v cizí měně.

Jak se zdaňují jiná aktiva než peníze je snad jasné, ne? Při jejich prodeji se cena v cizí měně převede na měnu českou jednotným kurzem, nebo kurzem dle zákona o účetnictví.
Rop
Administrátor

Předchozí stránka