Zálohy na sociální pojištění

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Jana89 21. 1. 2021 18:49

Dobrý den,
ráda bych vás poprosila o radu se zálohami na OSSZ.

Má situace: Jsem OSVČ a stala se mi nepříjemná situace - předminulý i část minulého roku jsem v souhrnu měla celkem velký příjem. V roce 2020 šlo o jednorázový velký příjem na začátku roku, ještě před vypuknutím Covidu. Už v roce 2020 jsem měla vyšší než minimální zálohu na sociální pojištění a teď, kvůli tomu jednorázovému velkému příjmu na začátku roku 2020, mi vychází ještě vyšší měsíční záloha na rok 2021.

Jenže já jsem zároveň, kvůli Covidu, cca od října téměř bez příjmu (zakázek), dokonce jsem na měsíc přerušila ŽL a šla na Úřad práce, ale pak jsem si ŽL obnovila, abych mohla fakturovat alespoň malé zakázky - ač mi nepokryjí zálohy. Výhledově to teď asi pár měsíců nebude lepší. A to je ten problém - měla bych platit velké zálohy na sociální, ale přitom mám teď opravdu malý příjem z pár zakázek. Jenže ta absurdní situace je ta, že za rok 2019 i 2020 mám v součtu celkového roku příjmy vysoký, i když od října to je jen v rámci tisíců korun.

Hodně by mi pomohlo, kdybych mohla platit jen minimální zálohy a ne ty, které mi výpočtem vychází - jak na rok 2020, tak na rok 2021. Je nějaká možnost, abych místo vypočítaných záloh platila jen ty minimální a v případě, že by se mi příjem opět zvýšil, tak bych pak při přehledech a novém výpočtu za tento rok případně zálohy za rok doplatila? Ostatně stejným způsobem, jako se zpětně doplácí teď za minulý rok. ŽL si přerušovat úplně nechci, protože to bych nemohla fakturovat už ani těch pár malých zakázek, co sem tam mám.

Vím, že existuje formulář na zažádání o snížení vyměřovacího základu, ale všude píšou, že je nejlepší ho vyplnit co nejpozději (duben/květen/červen) - aby mohli z prvních měsíců tohoto roku vypočítat, že nemám příjmy a snížení mi schválit. Co se stane, když si teď budu posílat jen minimální zálohy a ne, které mám předepsané? Má účetní mi tvrdila, že je prostě případně potom doplatím podle reálného vyúčtování. Ale to se mi nezdá. Bohužel jsem si kvůli nedostatku peněz posílala minimální zálohy i na podzim místo předpisu, takže teď musím doplatit. Čeká mě penále, nebo jen doplatím?

Děkuji za radu,

Jana
Jana89
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 21. 1. 2021 19:27

Nižší záloha než stanovená = penále

Žádost o snížení záloh lze podat i teď - postup viz § 14 odst. 4 zákona č. 589/1992 Sb.:
(4) Na základě žádosti osoby samostatně výdělečně činné příslušná okresní správa sociálního zabezpečení poměrně sníží na dobu nejdéle do konce kalendářního měsíce, v němž byl nebo měl být podán přehled podle § 15 odst. 1, měsíční vyměřovací základ, pokud její příjem ze samostatné výdělečné činnosti po odpočtu výdajů vynaložených na jeho dosažení, zajištění a udržení připadající v průměru na jeden kalendářní měsíc v období od 1. ledna kalendářního roku do konce kalendářního měsíce předcházejícího kalendářnímu měsíci, ve kterém byla podána žádost o snížení, nejméně však v období tří kalendářních měsíců po sobě jdoucích, je nejméně o jednu třetinu nižší než takový příjem připadající v předcházejícím kalendářním roce v průměru na jeden kalendářní měsíc, v němž aspoň po část měsíce byla vykonávána samostatná výdělečná činnost.
Takže teď ti mohou snížit zálohu za únor - duben a v dubnu ti zase mohou snížit zálohu za květen - duben 2022.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor