Obrana proti nečinnosti proti plátce daně

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Mrusnok 6. 2. 2021 19:48

Dobrý den,
nevíte někdo, jak se bránit prosti nečinnosti plátce daně z příjmů ze závislé činnosti, který mi na mou písemnou žádost nevydal potvrzení o zdanitelných příjmech, které potřebuji jako přílohu daňového přiznání (které mám jako OSVČ povinnost podat). Stížnost na postup plátce daně dle § 237 daňového řádu per analogiam ? :hm Podotýkám, že nebrojím proti výše sražené zálohy na daň (která činila 0 Kč, neboť jsem podepsal prohlášení poplatníka).
Podstatné není dluhy splatit, ale spíš to je být schopen splácet.
Mrusnok
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Rop 6. 2. 2021 20:15

Na to není institut dle daňového řádu. Je potřeba se obrátit na správce daně ve formě udání.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor

Odeslat příspěvekod hgfdsa 6. 2. 2021 21:15

A co mu za to hrozí? Možná by stačilo jen pohrozit udáním a sazbou.
hgfdsa
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 6. 2. 2021 22:51

Bůh suď jestli na to jde navázat sankce dle § 247a DŘ, ale spíš ne.
A porušení zákona o zaměstnanosti to asi taky není.

Takže spíš berňák zavolá zaměstnavateli a získá údaje sám (k tomu může použít prostup místního šetření).

Spíš jde o krytí pozadíčka nebohého poplatníka, aby mohl podat přiznání bez přílohy.
Rop
Administrátor

Odeslat příspěvekod Mrusnok 6. 2. 2021 23:31

Tak jsem právě podal udání do DS finančního úřadu. Jsem zvědavej, co z toho bude. :mrgreen: Dám vědět.
Mrusnok
Nadšenec

Odeslat příspěvekod dalich 7. 2. 2021 02:40

Mám s tím zkušenost z loňska, kdy to zaměstnavatel nedal synovi. Bonzovat se nemá, ale hlásit sa to muší, proto jsem zaměstnavatele na FÚ nahlásil. Po týdnu hovor z FÚ, že oni s tím nic nemůžou dělat, tak že syn má aspoň orientačně napsat, jaké měl příjmy, třeba co mu přišlo na účet. Tak jsme to "střelili", FÚ si udělal čárku a to byl konec pohádky o zlém zaměstnavateli.

Pro mě poučení, že úředník hledá tu nejsnazší cestu, nechce moc papírovat.
Presstitut a zloděj z povolání.
dalich
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Rop 7. 2. 2021 09:36

Třeba stačí posčítat výplatní pásky. Jak jsem psal, je to hlavně alibi pro zaměstnance, že nedá přílohu.
Rop
Administrátor

Odeslat příspěvekod mlsal 7. 2. 2021 12:02

Mrusnok,

Mrusnok píše:Dobrý den,
nevíte někdo, jak se bránit prosti nečinnosti plátce daně z příjmů ze závislé činnosti, který mi na mou písemnou žádost nevydal potvrzení o zdanitelných příjmech, které potřebuji jako přílohu daňového přiznání (které mám jako OSVČ povinnost podat). Stížnost na postup plátce daně dle § 237 daňového řádu per analogiam ? :hm Podotýkám, že nebrojím proti výše sražené zálohy na daň (která činila 0 Kč, neboť jsem podepsal prohlášení poplatníka).

Takže jsi jim poslal dopis, že máš nějaký požadavek? A oni ti nevyhověli? Třeba se ten dopis někde ztratil. Nebo neměli čas to řešit. Důvodů může být víc. To ale není podstatné. Ještě jednou nebo radši několikrát si přečti, co jsi napsal. Je to jako vystřižené z Kafkova románu Proces.

Postup pro tuto situaci je následující:
1) zavoláš milé paní do mzdovky. Slušně se představíš, řekneš jí, že jsi u nich loni pracoval a že potřebuješ potvrzení o výdělku.
2) zeptáš se jí, jestli se máš dostavit osobně nebo jestli ti ho vzhledem ke koroně pošle emailem.
3) slušně poděkuješ a popřeješ jí hezký den.
4) dál budeš postupovat podle toho, jak jste se domluvili.

Jestli si myslíš, že bys to nezvládl, můžeš si scénku předem s někým nacvičit. Psaní písemných žádostí a ohánění se paragrafy většinou k cíli nevede. :-)
mlsal
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Mrusnok 7. 2. 2021 19:00

Přesně, jak píše Rop. Jde o mi to, aby mě po mě FÚ nechtěl tu přílohu, když ji nemohu získat. Nejde mi o to dokladovat žádnou vratku daně. K mlsalovi se snad nemá smysl vyjadřovat.
Mrusnok
Nadšenec

Odeslat příspěvekod dalich 8. 2. 2021 19:45

FÚ to bez přílohy rozchodí, viz můj příspěvek. Ale zkus tu scénku podle Ropa :-)
Presstitut a zloděj z povolání.
dalich
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Mrusnok 9. 2. 2021 15:41

Tak dneska mi to potvrzení přišlo.
Mrusnok
Nadšenec