Konečná faktura

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Hlava 25. 2. 2021 05:13

Mohl by mě někdo nakopnout, a nasměrovat mě na konkrétní ustanovení nějakého konkrétního právního předpisu, který definuje jakousi "konečnou fakturu"?

Zhruba tak jednou za rok na mě vyrukuje účetní některého z mých obchodních partnerů s tím, že po mě chce jakousi "konečnou fakturu". Pokaždé, když jsem položil dotaz, co že by to mělo být, a který předpis to požaduje, tak nastalo ticho po pěšině (anebo držkování "takhle nás to učí", případně "takhle to dělají všichni"). Který předpis něco takového požaduje jsem se ale nikdy ještě nedozvěděl. 99 % účetních zbývajících obchodních partnerů po mě nic takového nechce. Podotýkám, že poskytuji služby, nedodávám zboží.

Je mi známo, co je to daňový doklad a jaké má mít náležitosti.
Je mi známo, co je to účetní doklad, a jaké má mít náležitosti.
Sám vedu daňovou evidenci s paušálními výdaji, kde se žádné "konečné faktury" nevyskytují.

Co má být ona "konečná faktura" je mi ale zcela skryto.
Anebo jde zas o nějaký pozůstatek kopírování dávno neexistujícího nesmyslu?
Hlava
Nadšenec

Odeslat příspěvekod mlsal 25. 2. 2021 07:30

Nemá to souvislost s tímhle?
Proforma faktura x klasická faktura.
mlsal
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Rop 25. 2. 2021 07:55

Těžko odpovídat, když nevidíme jaký doklad vystavuješ.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fc70 25. 2. 2021 08:14

Není to tvůj zákazník, kterému fakturuješ provedenou práci tak nějak čas od času (třeba jednou za kvartál), a on by ke konci roku chtěl fakturu za vše, co by mohlo padnout do daného roku, aby to měl v nákladech daný rok, a nižší základ daně daný rok?
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod Hlava 25. 2. 2021 08:38

Dobře, příklad tedy.
Krok 1: Na základě poptávky udělám nabídku
Krok 2: Pokud se domluvíme, vystavím výzvu k úhradě (neboli nikde nedefinovanou zálohovou fakturu, či proforma fakturu, chceme-li) k úhradě předem; nejde o daňový doklad.
Krok 3: Proběhne úhrada, ke dni přijetí úhrady nastává zdanitelné plnění (jsem plátce DPH).
Krok 4: K přijaté platbě vystavím daňový doklad
Krok 5: Následně dle dohody provedu uhrazenou službu, odevzdám. Odevzdávám buď v elektronické podobě, anebo v tištěné podobě zaslané poštou.

Čímž je u 99 % zákazníků vyřešeno. Zbylé 1 % začne po odevzdání prudit "kde je konečná faktura"? Následuje dotaz co že to má být, a který předpis to požaduje, čímž to v zásadě končí. Naposled mi nějaká účetní kdákala, že ji nezajímá, jaký předpis to požaduje, že ona účtuje podle toho, jak ji to učí. Mno.

A ať hledám jak hledám, tak nic o "konečných fakturách" nikde nenacházím.
Hlava
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Rop 25. 2. 2021 10:54

Kdákají správně. Ono nestačí číst zákon o DPH, ale i jiné právní předpisy. Např. § 31 odst. 14 živnostenského zákona
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hlava 25. 2. 2021 16:18

OK, takže "konečná faktura" je "doklad o poskytnutí služby"?
Čím se onen "doklad o poskytnutí služby" liší třeba od poskytnutého daňového dokladu?
Když jejich obsah je předpokládám totožný?

Může být "dokladem o poskytnutí služby" třeba i email, kterým odevzdávám v elektronické podobě?
Může být "dokladem o poskytnutí služby" třeba i doklad o doručení zásilky při zasílání poštou?
Hlava
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Rop 25. 2. 2021 18:14

Ale ty vydáváš zálohovou fakturu a daňový doklad o přijaté platbě. Nevydáváš doklad o poskytnutí služby, protože ten můžeš vydat až po poskytnutí služby - a proč? Protože náležitostí dokladu o poskytnutí služby je datum poskytnutí služby. Prosím zkus si ten jeden odstavec přečíst do konce. Jsou tam náležitosti toho dokladu. Díky.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mimonik 25. 2. 2021 19:11

Hlavo, proste na konci je finalni faktura, danovy doklad, kde odecitas prijaty zalohy.
Mimonik
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Rop 25. 2. 2021 19:13

S tím daňovým dokladem bych si tak jistý nebyl.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mimonik 25. 2. 2021 19:16

Ne? A co tedy?
Mimonik
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Rop 25. 2. 2021 19:41

V zásadě daňový doklad vystavuješ jen pokud jsi povinen přiznat daň nebo plnění. V tomto případě nejsi povinen ani jedno.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hlava 26. 2. 2021 10:35

Takže jestli to chápu dobře, tak na vyžádání (bez vyžádání povinnost neexistuje) mám zákazníkovi vydat papír, na kterém bude napsáno:
- mé jméno a příjmení
- mé identifikační číslo
- datum poskytnutí služby
- druh služby a cena (ta má být bez DPH nebo s DPH? anebo se s tím **** a napsat "viz faktura XY")

Daný papír nemusí mít žádné jiné náležitosti, nemusí mít žádné číslo, nemusí mít žádné značení ("konečná faktura", "potvrzení", atd.). Je to tak?

Neboli když tyto údaje napíšu do emailu, kterým odevzdávám, tak mám taky splněno?
Resp. toto všechno (krom ceny) v zásadě splňuje i jakýkoli předávák.

-- 26. 2. 2021 10:41 --

Mimonik píše:Hlavo, proste na konci je finalni faktura, danovy doklad, kde odecitas prijaty zalohy.

Daňový doklad byl v modelovém příkladu vystaven už před zahájením prací.
Proč bych po dokončení prací měl vystavovat druhý daňový doklad (který paragraf kterého předpisu to požaduje)?
Hlava
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Rop 26. 2. 2021 18:42

K tomu je ještě potřeba napsat údaj o zápisu do živnostenského rejstříku dle § 435 NOZ. A musí to být doklad, nikoliv kus e-mailu. Elektronicky určitě nevadí, ale musí to být doklad. Co se týká částky, tak ta se obecně uvádí včetně všech daní.

Druhou stranou věci je to, že příjemce nemá doklad, který by si dal do účetnictví. Takže se ti může stát, že budeš běhat po berňácích jako svědek. Nebo, že s tebou někdo přestane obchodovat. Kdybys byl právnickou osobou, tak ti doklad o výnosech bude chybět. Teoreticky i ty můžeš být v důkazní nouzi, to kdybys potřeboval prokazovat obrat pro účely DPH (chybí ti doklad s DUZP).
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ninaa 26. 2. 2021 19:28

Hlava píše:Proč bych po dokončení prací měl vystavovat druhý daňový doklad (který paragraf kterého předpisu to požaduje)?

Třeba proto, že jsi vystavil daňový doklad k přijaté platbě, tedy k částce, kterou ti zákazník poslal na účet.
Zákazník, který vede účetnictví, zaúčtuje poskytnutou zálohu na účet pohledávek a DPH na vstupu a úbytek celkové částky v bance, čili přesně to, co se stalo a o čem tebou vystavený daňový doklad k přijaté platbě vypovídá.
D.D. k přijaté platbě nevypovídá NIC o tom, že jsi službu doopravdy poskytl - může se stát, že službu neposkytneš - zapomeneš, umřeš, atd.
Vypovídá pouze o tom, že ti zákazník zaplatil zálohu na tvoji službu předem a že jsi ji zdanil, jak ukládá ZDPH. Chybí ti konec příběhu respektive chybí doklad o poskytnutí služby a vyúčtování zálohy chudáku zákazníkovi...
Ninaa
Mírně pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků