Výdaje při prodeji odepisovaného bytu podle §10 ZoDP

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod johny8989 8. 3. 2021 15:06

Dobrý den,

následující situace mi není úplně jasná.

Jako fyzická osoba jsem před 2 lety koupil byt. Byt jsem nevložil do obchodního majetku. 2 roky jsem ho pronajímal. Příjem jsem danil podle §9 ZoDP a uplaňoval jsem výdaje ve skutečné výši. Především jsem uplatňoval odpisy ze vstupní ceny. Nyní byt prodám a příjem z prodeje zdaním podle §10 ZoDP. Nesplňuji žádnou podmínku pro osvobození příjmu od daně.

Bude výdajem (jedním z výdajů) cena, za kterou jsem byt prokazatelně nabyl, nebo cena, za kterou jsem byt prokazatelně nabyl, snížená o již dříve uplatněné odpisy?

Změnila by se situace, kdybych byt před začátkem pronájmu vložil do obchodního majetku jako OSVČ, příjmy z pronájmu zdaňoval podle §7 ZoDP a nyní bych byt prodal?

Předem děkuji za odpověď
johny8989
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 8. 3. 2021 18:16

Výdajem je zůstatková cena - viz § 10 odst. 5 věta druhá zákona o daních z příjmů.

Zahrnutí do obchodního majetku dle § 7 a uplatňování odpisů dle § 9 nemá na nic vliv. Jsou tam uvedeny obě možnosti.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod johny8989 8. 3. 2021 19:08

Moc děkuju za odpověď.

Na stránce, kde si obvykle hledám informace: https://businesscenter.podnikatel.cz/pravo/zakony/dprij/f1457173/ jsem tu druhou větu v § 10 odst. 5 nenašel. Ale například tady https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1992-586#cast1 to je.

Ještě, jestli to chápu správně. Výdajem tedy bude zůstatková cena odepisované části bytové jednotky (bez pozemku) + cena za kterou jsem nabyl pozemek (který jsem neodepisoval) ?
johny8989
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 8. 3. 2021 20:43

Začnu od konce: Ano.

Zákony na business centru byly podivné už před mnoha lety. Hodně podivné.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod johny8989 8. 3. 2021 20:55

Děkuju za vyjasnění.
johny8989
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků