Nákup dluhopisu jako daňově uznatelný náklad?

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod lrotrekl 14. 3. 2021 11:07

Došel s tím kolega, vítězoslavně, že na snížení daňového základu nakoupíme dluhopisy, na tuším tři měsíce a výnosem 15% (i to se mi nezdá, a beru s velkou rezervou).
Co se mě ale nezdá tak je právě to snížení daňového základu nákupem dluhopisu. Je to možné?
Po asi milionu let změna značky - po Italovi mám Žabožrouta vyrobenýho ve Španělsku převlečenýho za Japonce. Globalizace vpirjód. :D
lrotrekl
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod saabik 14. 3. 2021 11:39

Nechápu princip koupě takového dluhopisu. Už jen spread musí být hodně velký při takovém výnosu. Nehledě na určitě nízkou likviditu. A riziko emitenta. Celé je to pochybné a kolega by se měl raději držet litery zákona.
Alpina B3 Touring 2023

Všichni skončíme u Porsche.
saabik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lrotrekl 14. 3. 2021 11:56

Jde mi hlavně o to, jestli jde nákup dluhopisu dát do nákladů firmy. Mě se to jeví jako blbost, ono by to bylo výhodné i s nějakou drobnou ztrátou, protože jinak se to zdaní a zmizí v útrobách státu. (Já jsem technik, tyhle věci jdou mimo mě).
Po asi milionu let změna značky - po Italovi mám Žabožrouta vyrobenýho ve Španělsku převlečenýho za Japonce. Globalizace vpirjód. :D
lrotrekl
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fc70 14. 3. 2021 12:22

Samozřejmě že v účetnictví to náklad není, je to výměna aktiva za aktivum. (Jestli je to výdaj v daňové evidenci netuším.)

Ale i kdyby to náklad byl, nemá smysl koupit takový dluhopis, ušetřit na dani 19% jeho ceny, a pak přijít o 100% jeho ceny, protože nebude splacen. (Nebo s 50% pravděpodobností přijít o 100% jeho ceny, nebo…)

Nikdo normální nevydá dluhopis s 15% úrokem na 3 měsíce, když každý potenciální vedoucí zaměstnanec takového emitenta může mít kontokorent v Erste Premier za 11,9%, a i ta ČS zveřejňuje podnikatelské sazby pod 15% normálně v sazebníku, o vyjednaných nemluvě.
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod lrotrekl 14. 3. 2021 12:48

Jasně, tyhle dluhopisy by přes mně stejně neprošly.
Uvažoval bych o něčem, kde by byla víceméně jistota návratu, nevím, jestli něco aktuálně nabízí stát, za předpokladu, že by to byl daňově uznatelný výdaj, což od začátku vnímám jako nesmysl. Smyslem nebyl výnos, ale snížení daňového základu.

Díky,
Po asi milionu let změna značky - po Italovi mám Žabožrouta vyrobenýho ve Španělsku převlečenýho za Japonce. Globalizace vpirjód. :D
lrotrekl
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fc70 14. 3. 2021 15:34

I kdyby to byl výdaj při nákupu, byl by to zase příjem při splacení, tj. přinejlepším tu daň o rok odložíš. To můžeš zaplatit dřív nějaké normální faktury, a máš to bez kreditního rizika, ne?
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod Rop 14. 3. 2021 15:55

Nákup dluhopisu je buď:
a) pořízení dlouhodobého finančního majetku,
b) pořízení krátkodobého finančního majetku.
Nákladem se stává tento majetek až v okamžiku prodeje.

V daňové evidenci je to prakticky stejné.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lrotrekl 14. 3. 2021 16:25

fc70 píše:To můžeš zaplatit dřív nějaké normální faktury, a máš to bez kreditního rizika, ne?

To bych musel mít co platit, a i kdybych měl, tak to nic neřeší, faktura je nákladem v okamžiku přijetí.
Po asi milionu let změna značky - po Italovi mám Žabožrouta vyrobenýho ve Španělsku převlečenýho za Japonce. Globalizace vpirjód. :D
lrotrekl
Návštěvník
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků