OSVČ - Prý nesmím použít paušální výdaje

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod prohibited 16. 3. 2021 22:27

Dobrý den,

prosím si o radu. Moje účetní mi tvrdí následující: "prosím Vás.najděšte si maily z ledna 2020 jakoo já-jasně tam bylo řečeno,že se musí smazat ztráty a odepisoval jste auto-tak jste nemohl jít na paušál!!!!! je to v Zákoně o účetnictví..."

Rozumíte tomu někdo zkušenější? Jde o to, že kdybych ten rok byl na paušálních výdajích, tak bych platil minimální sazbu pro OSSZ důchodové pojištění, nebo co to je. Namísto toho jsem z mého pohledu platil mnohem víc, než jsem musel nad rámec minimální sazby. To i přes to, že jsem měl loni malý obrat. Účetní tvrdí, že prý to jinak nešlo, že jsem nemohl jít na paušál. Člověk si přece muže vybrat,jestli chce pokračovat v odepisování auta a fungovat přes reálné náklady, či jestli chce fungovat přes paušální náklady, podle toho co mu vyhovuje víc. Nebo se pletu a fakt to nejde?

Účetní si netroufnu zeptat. Jednak se bude nesnesitelně čertit, já bych na ni pak musel být též hnusný. Kromě toho její věty mi nikdy nedávají hlavu ani patu, tak to ani nemá cenu zkoušet se ji vůbec ptát. Neví co je to věda, pošle dlouhý odstavec jako jednu kilometrovou větu bez jediné tečky. :-D

Je to známá známého, zvažuji poohlédnutí o účetní z mého okolí, kterou budu mít blízko pro případnou osobní schůzku v případě nutnosti. Napřed potřebuji zjistit, jestli jsem platil o několik tisíc více zbytečně, či to fakt nešlo.

Děkuji moc za vysvětlení, jestli je pravda co mi píše. Už jsem ji totiž párkrát přistihl při lhaní. Jestli jsem kvůli ní platil tolik peněz zbytečně, a jestli mi opět lhala, spolupráci s ní prostě ukončím. Nerad bych ji ale křivdil.
prohibited
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 16. 3. 2021 23:19

a) zákon o účetnictvím nemá žádný vliv na paušální výdaje - ty definuje zákon o daních z příjmů
b) paušální výdaje lze uplatnit kdykoliv - viz § 7 odst. 7 a 8 zákona o daních z příjmů
c) odpisy dlouhodobého majetku se vedou pouze evidenčně - viz § 26 odst. 8 a § 31 odst. 7 o daních z příjmů
d) ztrátu lze uplatnit i při paušálních výdajích (respektive neexistuje žádné omezení) - viz § 34 odst. 1 zákona o daních z příjmů
e) kde je tvé okolí?
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků