Přechod zaměstnanec -> OSVČ - odvody

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod ondrasheq 27. 3. 2021 10:03

Ahoj,
chci moc poprosit o konkrétní odpověď na otázky na které jsem osobně od jiných živnostníků nedostal moc konkrétní odpovědi.
Našel jsem i např. tuto kalkulačku: https://www.kalkulackaosvc.cz/?type=fee ale jednak nevím, jestli je to přesně to, co hledám a taky co tam vyplňovat ohledně toho paušálu.

Pracuji jako zaměstnanec v IT a zvažuji přechod na ŽL, chtěl bych pracovat paralelně nebo v rychlém sledu pro více firem. Otázky souvisejí s tím, jestli "by mi to za to stálo".

1) Pro jednoduchost počítejme, že budu každý měsíc fakturovat 80.000 Kč. Náklady minimální a spíš jednorázové - notebook, monitor. Slyšel jsem o "paušální dani", to by se mě asi týkalo (?). Kolik mi zbyde po zaplacení všech odvodů?
Potřebuji se aspoň rámcově dopracovat ke smysluplnosti tohoto přechodu (zůstane mi více peněz oproti hrubé mzdě vs. žádná "placená" dovolená, žádné benefity, nákup vlastního vybavení, nutnost vybudování většího fin. polštáře obecně atd.).

2) Časem si budeme brát novou hypotéku, jak zásadní komplikací je být (čerstvě) OSVČ? Z doslechu jsem pochopil, že na OSVČ jsou kladeny větší nároky, více toho musejí dokládat, dokonce snad i nasmlouvané kšefty do budoucna, což bych jako kontraktor těžko dokládal (?). Žádali bychom jako manželé, manželka je zaměstnancem.

Děkuji moc,
Ondřej
ondrasheq
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mzahradnik 27. 3. 2021 10:50

Paušální daň nemůžete použít. Ta je pouze do příjmu 1 000 000 Kč za rok.
mzahradnik
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ondrasheq 27. 3. 2021 10:57

Díky moc za odpověď, ale moudrý z toho nejsem.
ondrasheq
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 27. 3. 2021 12:04

Pokud budeš skutečně fakturovat 80 000 Kč měsíčně, tak jsi na nějakých 960 tis. Kč za rok - pokud náhodou vyfakturuješ ještě 40 tis. Kč navíc, tak se staneš plátcem DPH (a nemůžeš použít paušální daň).

Ale můžeš používat paušální výdaje, které jsou ve výši 60 % z příjmů.

Každopádně pokud o tom nic nevíš, tak si stejně budeš muset najít nějakého daňového poradce, aby ti vedl povinnou evidenci a sestavoval přiznání. A vlastně tě provedl podnikatelským životem. Takže ti doporučuji si nějakého najít :-)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mzahradnik 27. 3. 2021 12:09

S jistotou se dá předpokládat, že u takové profese hravě překročí 1 000 000 Kč.
mzahradnik
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 27. 3. 2021 12:13

Další co má věšteckou kouli a dělá unáhlené závěry. Však k paušální dani se přihlásit může a když přesáhne, tak udělá klasické přiznání.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xls 27. 3. 2021 13:11

První by byla asi otázka, jestli zaměstnavatel dovolí (případně v jakém rozsahu) do faktury zahrnout částky získané ze snížení odvodů, náklady na dovolenou, na nemocenskou atd., aby to nebylo stylem zaměstnavatel ušetří, pracovník utře.

Pak by se asi vyplatilo optimalizovat příjmy k hranici pro paušální daň a případně to, co je navíc, fakturovat přes manželku.

Všechno má ale svá pro a proti a chce to asi dobře propočítat a zvážit (při těchto znalostech za účasti odborníka).
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod mzahradnik 27. 3. 2021 14:32

Za rok 2021 se k paušální dani nepřihlásí, to už nestihne.
Pokud začne podnikat a v roce 2021 udělá přes 1 000 000 Kč, v roce 2022 se k paušální dani nepřihlásí. Tak nevím, co je na tom unáhleného .
mzahradnik
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ondrasheq 27. 3. 2021 15:19

Koukám, že konkrétních odpovědí se asi od nikoho nedočkám. Přesto děkuji za postřehy okolo celé problematiky.
ondrasheq
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 27. 3. 2021 19:37

ondrasheq:
1. použij onu kalkulačku ze svého příspěvku a dej tam 60 % paušální náklady - tak se dozvíš kolik ti zbude peněz po odvodech
jenom tě upozorňuji, že při 80 000 Kč měsíčně jsi velmi blízko tomu, abys byl plátce DPH

Ono to není tak jednoduché vysvětlovat od základů, já s někým, kdo o tom něco ví, mluvím minimálně hodinu, abychom přišli na optimální variantu. Je potřeba rozhovor a ne psát návod na tisíc stran.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků