"Digitální nomádství" v zemi EU na déle než 90 dnů

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Obyvatel 22. 9. 2021 07:49

Možná OT ... Nejsem již dále ochoten snášet nesmyslné restrikce v ČR, takže zvažuji přesun do jiné země EU kde již neblbnou, což je v současné době Švédsko, Dánsko a (zatím) i Maďarsko. UK již není v EU, takže tam by to bylo komplikovanější.

Jsem OSVČ, neuplaťuji skutečné náklady, nejsem plátce DPH, pracovat mohu odkudkoli. Chtěl bych si tam pronajmout byt na několik měsíců, počítám že možná ani půl roku nebude stačit k návratu do ČR, než to tu bude přijatelné. Jako turista tam mohu být maximálně 90 dnů, pak už bych se musel přihlásit k pobytu a buď hledat práci (což nechci) nebo prokázat, že mám dostatek finančních prostředků na pobyt (není problém). Samozřejmě bych se mohl po 90 dnech přesunout do jiné země, ale to asi není dlouhodobé řešení a časem by to bylo podezřelé. Ani jedna z výše uvedených zemí neposkytuje speciální víza pro "digitální nomády".

Jak je to ale z hlediska daní a pojištění? Pokud bych zůstal mimo ČR déle než 183 dnů, musím se v ČR odhlásit z pojištění a přihlásit tam? Nemám problém platit zároveň pojištění v ČR a k tomu cestovní pojištění, jde mi o jednoduchost. Stejně tak jak je to se sociálním "pojištěním"?

Případně uvítám pokud s tím má někdo aktuální zkušenost. Rady typu "zůstat tam déle než tři měsíce, ono se na to stejně nepřijde" nechci. Děkuji.
Obyvatel
Návštěvník

Odeslat příspěvekod yowie 22. 9. 2021 10:55

Tak oni to vyhlásili, protože třeba v Dánsku je už očkováno přes 80% populace. Jako taky mě mrzí, kolik je u nás jelit věřících všemožným nesmyslům, když máme zhruba jen pod 60% naočkováno.

Otázka je, jestli tam nakonec stejně taky nezavřou.... Až se to třeba rozjede za měsíc až dva.

Takhle jedni známí utíkali do Chorvatska, ale ta omezení mi přišla dost podobná, snad jen na turisty v sezóně jsou mírnější, protože z toho pak půlka Chorvatů žije po zbytek roku. Přišlo mi to spíš jako takový rozmar, než řešení nějakého dramatického problému.

Taky často u těch zemí záleží, jestli jsi očkovaný, nebo ne. Pokud nejsi, tak pro vstup do Dánska je myslím test a pak 10 dní samoizolace....

To ti připadá, jako méně "nesmyslných restrikcí" než u nás?
yowie
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Obyvatel 22. 9. 2021 11:16

Pro mě jsou nepřijatelné ty hadry ve veřejné dopravě (auto nemám a nechci mít). Tady kvůli tomu chodím pěšky a nakupuji vše jen online. V létě jsem si udělal na zkoušku ozdravný měsíc v Maďarsku (spolujízda autem), kde už tyhle blbosti zrušili, ale politicky to není zcela předvídatelná země pro dlouhodobý pobyt. Švédsko se k ničemu takového nesnížilo nikdy (bylo to pouze doporučené v pracovní dny mezi 7-9 a 16-18), zkrátka jim věřím. Očkovaný jsem. Na výběr jsou tři země, lze se přesunout. Zažil jsem dvě dekády socialismu, takže teď si to tu odpustím, "emigraci" vidím jako jediné řešení.

Nicméně to není to hlavní na mé otázce :-)
Obyvatel
Návštěvník

Odeslat příspěvekod yowie 22. 9. 2021 12:20

jj, tak ve Švédsku to stačí doporučit, protože tam lidi nejsou taková jelita, jako u nás a nepotřebují exhibovat svou "svobodu", kterou bohužel zaměnují za bezohlednost....

Jinak rouška a socialismus... To je podobně validní argument, jako když na sebe Peterková lepí židovskou hvězdu.

Opravdu je rozdíl mezi omezením svobody a nošením roušek. S rouškou dramaticky snižuješ možnost nakažení sebe, a pokud jsi nakažený, tak to, že nakazíš lidi kolem sebe. Není to věc svobody, ale ohleduplnosti k druhým.

Mě by hanba liskala, kdyby se kvůli mé "svobodě" třeba nějaký důchodce nakazil, ale bohužel, není nás v ČR dost.

Máme se ještě dost co učit o svobodě. Bohužel 30 let bez socíku evidentně nestačilo....

Můžeme se učit třeba od některých asijských národů, kde v době, kdy řádí respirační nemoci, nosí spousta lidí roušky zcela dobrovolně už dekády, aby se nenakazili, ale taky aby nenakazili ostatní, pokud se cítí divně...

Ještě máme co dohánět.
yowie
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Obyvatel 22. 9. 2021 14:12

Ve Švédsku už ale dávno neplatí ani to doporučení, nevím jak to ješte jinak vysvětlit. 29.9. zruší i jediné omezení a to počet účastníků hromadných akcí, zkrátka normální život. Dál už to nehodlám rozebírat.
Obyvatel
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Hlava 22. 9. 2021 15:44

Obyvatel píše:Jak je to ale z hlediska daní a pojištění? Pokud bych zůstal mimo ČR déle než 183 dnů, musím se v ČR odhlásit z pojištění a přihlásit tam? Nemám problém platit zároveň pojištění v ČR a k tomu cestovní pojištění, jde mi o jednoduchost. Stejně tak jak je to se sociálním "pojištěním"?

Případně uvítám pokud s tím má někdo aktuální zkušenost. Rady typu "zůstat tam déle než tři měsíce, ono se na to stejně nepřijde" nechci. Děkuji.

Jsem ve stejné situaci, jakou popisuješ, tedy dlouhodobě v jiné zemi EU s tím, že příjmy mám jen z CZ.

V první řadě se musíš v dané zemi přihlásit k pobytu, u čehož musíš nějak deklarovat, že máš nějaké příjmy. Daná země tě v rámci EU může testovat/kontrolovat na dostatek příjmů jen po dobu 5 let; po uplynutí 5 let už nic chtít nemohou (informace z absolvovaného předmětu Právo EU na PrF MU). V okamžiku kdy se přihlásíš, tak už budeš zanesen někde v rejstřících, a místní finančák se tak teoreticky může začít ptát na tvé příjmy. Anebo mě místní daňař říkal, že mě taky někdo z okolí může na finančák naprášit, jestli řádně platím daně, když jsem cizinec.

Danění příjmů se řeší přednostně vždy podle smlouvy o zamezení dvojího zdanění dané země s ČR.
Zásadní je, ve které zemi jsi rezidentem; tam i daníš, ledaže by ti plynuly příjmy z tzv. "stálé provozovny" v ČR. Přitom rezidenství se nemusí odvíjet od počtu dnů, ale klidně i od toho, kde máš trvalý pobyt, kde se zdržuješ, kde bydlíš, či dle obdobných kritérií. Opět viz smlouva o zamezení dvojího zdanění. Co je a co není považováno za stálou provozovnu bude definovat zase ona smlouva o zamezení dvojího zdanění.
https://www.zakonyprolidi.cz/ms

Co se týče sociálního a zdravotního, tak se prioritně se posuzuje příslušnost sociálního pojištění, zdravotní pojištění se pak řídí podle sociálního. Pojištěn můžeš být jen v jedné zemi EU. Pro tu druhou zemi potřebuješ tzv. formulář A1, prostřednictvím kterého budeš pojištěn i v zemi druhé (v jedné máš příjmy, ve druhé bydlíš).
Přednost má příslušnost podle zaměstnání, pokud podnikáš, tak v EU platí, že se hradí tam, odkud plynou příjmy. Tedy teoreticky. V mém případě mi plynou veškeré příjmy z ČR, a i přes to mě kokoti na ČSSZ vyfakovali, že v ČR pojištěn být nemám, a se zpětnou účinností mi zrušili platnost formuláře A1. Takže jsem se musel přihlásit v zemi bydliště, a formuláře A1 naopak předložit do ČR.

-- 22. 9. 2021 16:59 --

Jinak se i připrav na to, že veškeré pohádky o volném pohybu osob a zboží po EU jsou často spíše jen teorie. Počínaje uznáváním kvalifikací (velká neochota), pravidelně narážím na obrovskou neochotu českých firem cokoli pro podnikání prodat za hranice (takové CZC.cz mě rovnou vyfakovalo, že za hranice nic posílat nebudou, a že oficiální režim DPH Reverse charge je nezajímá), strašně častý je přístup "něco neznáme, tak to ani dělat nebudem", atd.

-- 22. 9. 2021 17:03 --

Ještě taky pozor na to, jestli se prodejem / poskytováním služeb přes hranice plátcem DPH (nebo aspoň identifikovanou osobou?) nestaneš. Já jsem plátce DPH, takže toto netuším (pouze vím, že nesmím do CZ fakturovat neplátci, protože bych jej udělal identifikovanou osobou k DPH).
Hlava
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Obyvatel 22. 9. 2021 16:30

Hlava píše:Přednost má příslušnost podle zaměstnání, pokud podnikáš, tak v EU platí, že se hradí tam, odkud plynou příjmy. Tedy teoreticky. V mém případě mi plynou veškeré příjmy z ČR, a i přes to mě kokoti na ČSSZ vyfakovali, že v ČR pojištěn být nemám, a se zpětnou účinností mi zrušili platnost formuláře A1. Takže jsem se musel přihlásit v zemi bydliště, a formuláře A1 naopak předložit do ČR.
Děkuju. Já jsem ještě i zaměstnán na částečný úvazek (home office), ale větší část příjmů plyne z OSVČ. Možná by to nakonec pomohlo k tomu udržet to pojištění v ČR. Neplánuju to na roky, tedy alespoň doufám, že to nebude potřeba a jednou tu přijdou k rozumu. Vypadá to, že ale nakonec 90 denní turistický režim s přesunem do jiné země nebo mezinávratem do ČR bude pro začátek asi nejsnažší :-| Škoda že ani jedna z zemí neposkytuje ty speciální víza, protože ta by to asi řešila dostatečně.
Obyvatel
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Hlava 22. 9. 2021 16:35

Domnívám se, že v rámci EU žádná víza k ničemu nepotřebuješ. V EU platí volný pohyb osob podle Smlouvy o fungování Evropské Unie. Taky si nejsem úplně jistý tím, že ti pro danění bude stačit 4x za rok se vrátit do CZ, abys danil v CZ. Většinu času totiž budeš v jiné zemi EU, a tam patrně budeš mít i povinnost danit příjmy. Ale znovu, je potřeba si nastudovat konkrétní smlouvu o zamezení dvojího zdanění. V té mé se třeba píše toto:

1. Výraz „rezident smluvního státu“ označuje pro účely této smlouvy každou osobu, která je podle právních předpisů tohoto státu podrobena v tomto státě zdanění z důvodu svého bydliště, stálého pobytu, místa vedení nebo jakéhokoli jiného podobného kritéria a rovněž zahrnuje tento stát a jakýkoliv nižší správní útvar nebo místní úřad tohoto státu. Tento výraz však nezahrnuje žádnou osobu, která je podrobena zdanění v tomto státě pouze z důvodu příjmu ze zdrojů v tomto státě nebo majetku tam umístěného.

2. Jestliže fyzická osoba je podle ustanovení odstavce 1 rezidentem obou smluvních států, bude její postavení určeno následovně:

a) předpokládá se, že tato osoba je rezidentem pouze toho státu, ve kterém má k dispozici stálý byt; jestliže má k dispozici stálý byt v obou státech, předpokládá se, že je rezidentem pouze toho státu, ke kterému má užší osobní a hospodářské vztahy (středisko životních zájmů);

b) jestliže nemůže být určeno, ve kterém státě má tato osoba středisko svých životních zájmů nebo jestliže nemá k dispozici stálý byt v žádném státě, předpokládá se, že je rezidentem pouze toho státu, ve kterém se obvykle zdržuje;

c) jestliže se tato osoba obvykle zdržuje v obou státech nebo v žádném z nich, předpokládá se, že je rezidentem pouze toho státu, jehož je státním příslušníkem;

d) jestliže je tato osoba státním příslušníkem obou států nebo žádného z nich, upraví příslušné úřady smluvních států tuto otázku vzájemnou dohodou.

3. Jestliže osoba, jiná než osoba fyzická, je podle ustanovení odstavce 1 rezidentem obou smluvních států, předpokládá se, že je rezidentem pouze toho státu, v němž se nachází místo jejího hlavního vedení.
Hlava
Nadšenec

Odeslat příspěvekod frelichl 22. 9. 2021 16:56

Je to samozrejme mimo misu, ale docela se divim, ze do stejneho pytle davas Dansko, Svedsko a Madarsko, protoze zivotni naklady v prvnich dvou budou asi tak trikrat vetsi nez tady nebo v Madarsku.
Uz ne tak moc mimo misu je, ze urady v danych zemi nemusi byt ochotni komunikovat anglicky a bude treba resit preklady.
frelichl
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Obyvatel 22. 9. 2021 17:07

Rozumím, pokud to má zůstat jednoduché, je tedy nutné to hlídat a nepřekročit celkový počet dnů pobytu mimo ČR v kalendářním roce přes 183 a zároveň nepřekročit maximální povolenou délku pobytu v dané zemi, což je typicky 90 dnů (například v Sasku to lze prodloužit na 180 po prokázání dostatečného množství prostředků na pobyt). Naštěstí to spadá na rozhraní dvou let, takže letos si mohou dovolit klidně tři měsíce a příští rok celý půlrok. Pokud budu optimista, tak snad v červenci 2022 už to bude v ČR bez dusítek a tedy opět k normálnímu životu.

frelichl píše:Je to samozrejme mimo misu, ale docela se divim, ze do stejneho pytle davas Dansko, Svedsko a Madarsko, protoze zivotni naklady v prvnich dvou budou asi tak trikrat vetsi nez tady nebo v Madarsku.
Uz ne tak moc mimo misu je, ze urady v danych zemi nemusi byt ochotni komunikovat anglicky a bude treba resit preklady.

Toho jsem si vědom, ale to mě za současné situace až tak netrápí. Vybírám striktně ty v EU, kde se dá normálně žít a je tam předpoklad, že to tak zůstane. Nejvíce důvěryhodné mi přijde právě Švédsko. Ve Švédsku a Maďarsku mám přátele, kteří mi v nejhorším pomohou. V Dánsku neznám nikoho. Tím je dáno pořadí. Moje trpělivost je tu po 18 měsících již u konce a stále máme tu "emigraci" výrazně snažší, než to bylo za socialismu.
Obyvatel
Návštěvník

Odeslat příspěvekod xls 22. 9. 2021 18:46

Já teda těch omezení u nás moc nevidím, u nás na vesnici jsem nikoho neviděl v roušce už půl roku. A když už někam vyjet pracovat na dálku do zahraničí, tak to chce levnou zemi, kde je pohoda, teplo, člověk se domluví a je tam pokud možno moře. A úřady lepší neřešit.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod Hlava 23. 9. 2021 07:09

Obyvatel píše:Rozumím, pokud to má zůstat jednoduché, je tedy nutné to hlídat a nepřekročit celkový počet dnů pobytu mimo ČR v kalendářním roce přes 183 …

Proc jsi porad fixovany na nejake pocty dnu v roce? :-)

xls píše:A úřady lepší neřešit.

To bych uplne nedoporucoval. Tak jako maji cizinci povinnost se hlasit v CR, tak ma i obcan CR se povinnost hlasit v cizine. Kdyz to neudela, dostane minimalne flastr. Jedna z veci, ktera me treba oproti CR prekvapila, je vyrazna provazanost vsemoznych mistnich rejstriku. Jakmile se clovek nekde zaregistruje, tak uz o nem vedi prekticky vsude. A tim vsude mam na mysli treba i to, ze si jdu koupit salinkartu, reknu jmeno, a oni hned maji komplet info kdo jsem a kde bydlim.
Hlava
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Mrusnok 23. 9. 2021 07:41

Trochu OT, ale byl jsem teď týden v Bulharsku a příjemně mě překvapilo, že tam vůbec neřešili náhubky. A s očkováním to cestování bylo v pohodě. Jenom příjezdovej formulář při návratu do ČR.
Podstatné není dluhy splatit, ale spíš to je být schopen splácet.
Mrusnok
Nadšenec

Odeslat příspěvekod xls 23. 9. 2021 08:09

Tak samozřejmě jiný stát má představu, že se tam člověk vyskytuje, ale už těžko může vědět, čím se zabývá, jestli na dálku ne/pracuje atd. Do 3 měsíců v zahraničí letos mi zbývá 10 dnů, vloni to bylo ještě víc.
A ano, při takovém "turistickém" pobytu je oficiálně práce zakázána, vyřízení nějakého povolovacího papíru naprosto nereálné s nereálným papírováním a náklady.
Pobyt se má oficiálně hlásit do 2 dnů, ovšem zase papíry, cesta na cizineckou policii, ztracený den - kdyby se to podařilo. Když má člověk oficiální ubytování, tak to asi většinou majitel nahlásí, když je neoficiální, tak asi ne. Za nesplnění téhle povinnosti je pokuta cca tisícovka, takže nemá cenu to vůbec řešit, pokud si člověk nechce oficiálně na policii pobyt prodloužit.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod jirkau 23. 9. 2021 09:43

S tím hlášením úřadům mám zkušenost z Rakouska, kde po 3 týdenním pobytu v pronajatém bytě (byl jsem tam pracovně skoro 2 měsíce, šlo o "firemní" byt) nám přišla policie a kontrolovala kdo jsme, proč tam jsme a další formality, chtěli i kontakt na zaměstnavate kde si nás ověřili. Nějaký soused je k nám poslal, že jsme cizinci, jsme tam dlouho a jestli třeba nejedeme v drogách. A to jsme chodili denně do kanclu ve Vídni. Když budete měsíce na homeoffice je dobré mít tohle v cajku. Třeba by vzali i tvrzení jsem tu jako turista, ale je třeba počítat s tím, že pro západní země jsme trochu přivandrovalci z východu a skoro rusové
jirkau
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků