Osvobození od daně z prodeje nemovitosti

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Rop 16. 1. 2023 15:47

Úhrnná částka úroků, o které se snižuje základ daně podle odstavce 3 ze všech úvěrů poplatníků v téže společně hospodařící domácnosti, nesmí překročit 150 000 Kč. Při placení úroků jen po část roku nesmí uplatňovaná částka překročit jednu dvanáctinu této maximální částky za každý měsíc placení úroků.

(150 000 / 12 ) * x = limit

Pokud jsi platil úroky v květnu, tak x = 8

Limit = 100 000 Kč

Ty jsi zaplatil 125 000 Kč. Čili těch 25 000 Kč si nemůžeš uplatnit.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod stanickses 16. 1. 2023 16:05

No platil jsem v květnu dvakrát, protože se čerpalo v průběhu dubna, takže ta první nižší splátka byla za duben zpětně. Kdyby se ale uplatňoval tento cash pohled, tak by člověk, který třeba jeden měsíc vynechá a pak zaplatil v jednom měsíci 2x, tak by si ten měsíc přece nemohl započítat jako měsíc, kdy platil úrok.


na výpisu stojí: "Potvrzujeme, že zaplacené úroky z poskytnutého úvěru za období 19. 4. 2022 - 31. 12. 2022, činí:131.147,50 Kč. " , z čehož podle mě vyplývá x = 9, 12.500 * 9 = 112.500
stanickses
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 16. 1. 2023 16:23

Však to v tom zákoně je napsané, že je to cash model:
Při placení úroků jen po část roku nesmí uplatňovaná částka překročit jednu dvanáctinu této maximální částky za každý měsíc placení úroků.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hladovepedro 16. 1. 2023 17:19

Prosím dotaz na Ropa : ...(nechci zakládat nové vlákno)... 2022/12 jsem obdržel peníze z prodeje nemovitosti (koupeno 1/2021)....na nemovitosti mám zisk.
Chci využít "bytovou potřebu" a tento rok koupit byt(finančnímu úřadu to předepsaně oznámím).
Byt opravdu koupit chci (ale to asi nehraje roli).
V případě, že se mi byt náhodou nepovede koupit - tak za rok 2023 zdaním příjem z výšše uvedeného prodeje nemovitosti.
Potud je mi vše jasné :.....jen to vypadá, že díky odpisům budu v roce 2023 asi ve ztrátě, a zajímá mne jestli se dá oproti ztrátě 2023 započíst výšše uvedený zisk 2022/12 .
Moc díky
hladovepedro
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod stanickses 16. 1. 2023 17:29

Rop píše:Však to v tom zákoně je napsané, že je to cash model:
Při placení úroků jen po část roku nesmí uplatňovaná částka překročit jednu dvanáctinu této maximální částky za každý měsíc placení úroků.

Touto logikou - řekněme platím hypo celý rok, platím koncem měsíce. Jeden měsíc nebudou peníze včas na účtu, příkaz se neprovede a platba odejde až začátkem dalšího měsíce, načež v tom mesíci bude ještě pravidelná platba. Přece není možné, aby kvůli tomu byla ta opožděná platba neuznatelná, s tím jste se opravdu setkal?
stanickses
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 16. 1. 2023 17:46

Pokud na papíru máme duben, tak to berňáci zkoumat nebudou.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků