Daň z příjmů fyzických osob

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Rop 26. 10. 2023 17:42

Kryptoměna je dle českého práva věc, konkrétně zastupitelná věc. Stejně jako jablka.
Přijde sousedka, že potřebuje do štrůdlu 10 jablek. Já jí jablka zapůjčím s tím, že mi jich má vrátit 11.
Ona mi vrátí 11 jablek. To jedno jablko je nepeněžní příjem ze zápůjčky, který podléhá zdanění dle § 8 odst. 1 písm. g) zákona o daních z příjmů:
Příjmy z kapitálového majetku, pokud nejde o příjmy podle § 6 odst. 1 nebo § 7 odst. 1 písm. d), jsou úroky a jiné výnosy z poskytnutých úvěrů nebo zápůjček
To jedno jablko musím ocenit dle § 3 odst. 3 písm. a) zákona o daních z příjmů:
Nepeněžní příjem se pro účely daně z příjmů fyzických osob oceňuje podle právního předpisu upravujícího oceňování majetku - čili ocením obvyklou tržní cenou v daném místě a čase.
V tomto je kryptoměna úplně stejná jako jablka.

Při prodeji takto získané kryptoměny je prodejní cena jasná a k ní mohu uplatnit jako výdaj právě to ocenění při nabytí.

"Úročení" kryptoměn funguje přesně tak, jak je uvedeno u nepežnění zápůjčky dle § 2390, § 2391 odst. 2, § 2392 odst. 2 občanského zákoníku:
§ 2390
Přenechá-li zapůjčitel vydlužiteli zastupitelnou věc tak, aby ji užil podle libosti a po čase vrátil věc stejného druhu, vznikne smlouva o zápůjčce.
§ 2391
(2) Při nepeněžité zápůjčce se vrací věc stejného druhu, jaká byla zápůjčkou dána; nezáleží na tom, zda její cena mezitím stoupla nebo klesla.
§ 2392
(2) Při nepeněžité zápůjčce lze ujednat místo úroků plnění přiměřeného většího množství nebo věcí lepší jakosti, ale téhož druhu.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor

Odeslat příspěvekod elinor 9. 11. 2023 18:31

Mám dotaz k nahodilému příjmu, ale ze strany toho, kdo platí: Může SVJ zaplatit za jednorázovou opravu fyzické osobě na základě Dokladu pro úhradu příjmu z příležitostných příjmů? Jde o částku řádově 1500 Kč. Správcovská firma nám poskytla formulář, ale protože jsem se s tím ještě nesetkala, tak se raději ptám, jestli někdo nemá zkušenosti. A ještě jestli tou fyzickou osobou může být cizinec - Slovák. Co jsem pochopila, tak ta osoba na tu činnost nesmí mít živnostňák.
elinor
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod vpe 10. 11. 2023 20:59

Podle meho nazoru muze jakakoliv osoba zaplatit jakekoliv osobe. Proc by proboha nemohla osoba SVJ zaplatit komukoliv, kdo provede prokazatelne nejake plneni, ani DPH v tom nefiguruje? Neresim, zda k tomu ma pravnicka osoba mandat (schvaleni shromazdenim anebo stanovy anebo jine usneseni), aby platila.

Co s temi penezi prijemce udela, zda je prizna nebo ne, to neni veci platce, nejedna se o zamestnance.

Ja to delam bezne, penize dotycne osobe poslu na bankovni ucet a mam prokazatelny vydaj.

Ps: tady nekdo mazal? Myslel jsem, ze toto je diskusni forum!
<- Patria kod 1000 - klikni na muj nick vlevo
<- Tipli 300 Kč bonus
<- Investown bonus nyni 1000 Kč (nemovitosti, zhodnoceni >10%)
<~ Allegro CZ 200 Kč za reg, 5 doprav zdarma a od 2. do 8.10. je tam slevovy kupon 300,-
vpe
Poslední varování

Odeslat příspěvekod Rop 11. 11. 2023 07:55

Zaplatit může komukoliv cokoliv. Je jenom otázka druhu smlouvy, který k tomu uzavírá. A podle druhu smlouvy se řídí i zdanění. V případě zahraničního subjektu je třeba se řídit ještě smlouvou o zamezení dvojího zdanění a § 38e zákona o daních z příjmů týkajících se zajištění daně.
Rop
Administrátor

Odeslat příspěvekod brouter 8. 12. 2023 06:17

Ahoj, mam prijmy ze zamestnani a prijmy z pronajmu dle par 9 a uplatňuji vydaje dle skutecnosti. Krome toho mam nejake DPP a ty zvazuji prevest na zivnost. Lze pokracovat v uplatnovani vydaju ze pronajmu dle skutecnosti a prijmu z zivnosti dle procenta z prijmu?
Poradi nekdo? Dekuji.
brouter
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 8. 12. 2023 08:31

Ano, to lze.
Rop
Administrátor

Odeslat příspěvekod vpe 9. 12. 2023 23:11

Jak je to s one stop shop, velka firma v irsku a vybere 21% dph. Odvadi to dph ceskemu statu nebo to zustane v irsku? Berni mi tvrdil ze si ho nevhaji v irsku - prijde mi to ale jako blbost. Myslim ze tam byl limit 50 tis€?

Ano - posle ho do ceska
Ne - zustane v irsku
Jaky § ?
<- Tipli 300 Kč bonus
<~ Allegro CZ 200 Kč za reg, 5 doprav zdarma a od 2. do 8.10. je tam slevovy kupon 300,-
vpe
Poslední varování

Odeslat příspěvekod jayD 12. 12. 2023 09:28

Pronajímám byt a uplatňuji skutečné výdaje. Teď se k tomu přidalo propachtování pozemku. Předpokládám, že u pozemku je také potřeba uplaťnovat skutečné výdaje, nebo se pletu? Případně je nutné uvádět příjem za pacht do daňového přiznání, když se jedná o částku menší než 5000 za rok?
Díky
jayD
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 12. 12. 2023 12:18

Ano, je potřeba uplatňovat skutečné výdaje. Ano, je třeba uvádět v přiznání.
Rop
Administrátor

Odeslat příspěvekod vpe 21. 12. 2023 03:04

vpe píše:Jak je to s one stop shop, velka firma v irsku a vybere 21% dph. Odvadi to dph ceskemu statu nebo to zustane v irsku? Berni mi tvrdil ze si ho nevhaji v irsku - prijde mi to ale jako blbost. Myslim ze tam byl limit 50 tis€?

Ano - posle ho do ceska
Ne - zustane v irsku
Jaky § ?

Nikdo nevi? :-)
<- Tipli 300 Kč bonus
vpe
Poslední varování

Odeslat příspěvekod Spinn 21. 12. 2023 09:15

Irsko je profláklé ale tohle :hm
Spinn
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vpe 24. 12. 2023 20:03

No asi nevi :-))

A manažerské byty, koupils byt za 10.000.000 na firmu a odepsals do nákladů zzrychleně máš po 10l přes půlkumodepsanou), dáš tam manažerovi bydlení - ale už jen do 31.12.2023 a po 2 letech bydlení mu můžeš ten byt prodat třeba za 10.000 Kč a rozdíl mezi tržní a prodejní cenou se nedaní…
<- Tipli 300 Kč bonus
vpe
Poslední varování

Odeslat příspěvekod libol 28. 12. 2023 06:31

Ptám se na Daňové přiznání za 2023, ale zdálo se mi zbytečné zakládat nové vlákno.
Mám za 2023 příjmy z podnikání 3030Kč.
U ostatních příjmů (úroky Portu, odměny bank, kreditek ...) bych se měl vlézt do 15 000Kč.
Předpokládám:
1) daňové přiznání podávat nemusím, můžu si nechat udělat zúčtování?
2) do výkazu pro socko/zdravko úvedu příjem 2121Kč (ponížený o 30% paušálu) a zaškrtnu, že nemusím podávat daňové přiznání?

Skýtá mi nepodání daňového přiznání (ale jen zúčtování) nějaký "neformální" problém?
Úplně by mi nevadilo podat DP, ale s těmi halíři od portu v různých měnách si fakt nejsem jistý zaokrouhlováním apod(*). V minulých letech jsem podávat musel, teď bych rád využil, že nemusím. Zase bych na sebe nerad upozorňoval. V předchozích letech jsem na daních doplácel cca 1000Kč/rok. Za letošek při zúčtování bude vratka (malé příjmy, nemoc ...).
Děkuji
(*) předpokládám ROPe, že při takových objemech je doporučení najít si daňového poradce trochu bolestné ;-)
libol
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 28. 12. 2023 08:26

Proč 30 % paušál? Podnikáš v oblasti nájmu?
Rop
Administrátor

Odeslat příspěvekod libol 28. 12. 2023 11:07

Protože jsem blbec :-( je to malá FVE, takže (snad správně) 1818 (ponížený o 40% paušál). Díky
libol
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka