Danění příjmu z obchodování s kryptoměnami jako nezletilý

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod hdsgdfsf 27. 8. 2023 17:30

Zdravím, zajímalo by mě, jak je to s daněmi u obchodování s kryptoměnami. Vím, že se z tohoto příjmu odvádí daň z příjmu, ale já jsem nezletilý (15 let), který nemá žádný jiný příjem, a tak by mě zajímalo jestli není nějaký limit příjmu za kalendářní rok. Na internetu je na toto téma spoustu článků, bohužel v každém se píše uplně něco jiného. Někde jsem četl, že pokud je to můj jediný příjem tak do příjmu 15 000 Kč se nemusí podávat daňové přiznání. Je to pravda? Zatím jsem s kryptoměnami neobchodoval, ale rád bych začal. Opravdu neplánuji vydělávat nějaké větší sumy(maximálně těch 10000 za rok), ale nechci se dostat do problémů s úřady. Zkrátka mě zajíma jestli mohu v tomto věku začít obchodovat aniž bych musel přemýšlet nad tímto tématem, když neplánuji nic moc vydělávat jen se o to zajímám a chtěl bych to zkusit. Toto je link na stránku, kde jsem četl tu informaci o limitu 15 000Kč za kalendářní rok: https://bankless.cz/studium/jak-danit-k ... ensku-2021

Děkuji moc za odpovědi a rady
hdsgdfsf
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 27. 8. 2023 17:40

Obchodovat s kryptoměnami můžeš stejně až od 18 let. A do té doby se zákon o daních z příjmů ještě několikrát změní.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor

Odeslat příspěvekod hdsgdfsf 27. 8. 2023 17:49

Mohu do něčeho legálně investovat pod 18?
hdsgdfsf
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 27. 8. 2023 18:00

Do svého vzdělání. Nebo se můžeš oženit a tím získat zletilost a pak už si dělat co chceš.
Rop
Administrátor

Odeslat příspěvekod mimous 27. 8. 2023 21:33

Na to bacha. Před lety jsme to ve škole rozebírali a to zplnoletnění pro sňatek platí jen a pouze pro tohle. Pro jiné věci je třeba dosáhnout těch 18 let.
mimous
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 27. 8. 2023 21:59

To si nemyslím. Od roku 2014 je to takto: https://www.pravniprostor.cz/clanky/obc ... -zletilost
Rop
Administrátor

Odeslat příspěvekod mimous 28. 8. 2023 07:08

Aha. U nás to bylo někdy ve 2011-12. Tam jsme řešili to, že když se holka vdá, jestli pak může jít rovnou do autoškoly a na to se to právě nevztahovalo, protože to bylo opravdu jen pro ten účel svatby, ale jinak na ni bylo pohlíženo pořád jako osobu pod 18.
mimous
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod ... 28. 8. 2023 07:31

Do autoskoly nemuze ani ted, to je podmineno vekem a ne svepravnost. I pred rokem 2014 to bylo stejne jako nyni.
...
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod hdsgdfsf 29. 8. 2023 19:14

platí stále tyto informace hlavně v části nezletilých? https://bankless.cz/studium/jak-danit-k ... ensku-2021

-- 29. 8. 2023 20:46 --

?
hdsgdfsf
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 30. 8. 2023 17:19

Článek z roku 2021 opravdu na daně roku 2023 neplatí.

Pokud nezletilý by měl nějaké kryptoměny, tak prodej kryptoměn (ostatně jako jakéhokoliv jiného majetku) nad 97 200 Kč musí schválit soud.

Problém je, že nezletilý může kryptoměny nabýt tak maximálně dědictvím nebo darem. Protože jinak nepřejde přes podmínky obchodníků, kteří chtějí občanky a věk 18 let.

Zkus si přečíst § 896 a následující občanského zákoníku

A zkus své příspěvky jednotit do jednoho tématu (nebo alespoň do jedné sekce).
Rop
Administrátor