Pojistník x vlastník

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Teor 29. 10. 2023 19:35

Ahoj, zajímal by mě názor na výdaj firmy, kdy je na pojistné smlouvě o povinném ručení pojistník Fo- společník ale vůz patří firmě s.r.o. ...kvůli bonusům je to pro něj výhodnější, ale patří to do nákladů daňově ???? Názory jsou velmi různé ..díky
Teor
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 29. 10. 2023 20:32

Takže subjekt A hradí něco za subjekt B, aniž by subjekt A požadoval po subjektu B úhradu?

Pro subjekt A to není daňově uznatelné, protože to není náklad na jeho podnikání.
Pro subjekt B to není daňově uznatelné, protože to nevynakládá.

Pro subjekt B to je bezúplatné plnění od subjektu A, které podléhá úpravě základu daně dle § 23 odst. 3 písm. a) bod 14. zákona o daních z příjmů (tato úprava je povinná) a případně úpravě dle § 23 odst. 3 písm. c) bodu 8 zákona o daních z příjmů (tato úprava je nepovinná).

Je jedno, zda subjekt A je FO nebo PO a je jedno zda subjekt B je FO nebo PO. Platí to pro všechny stejně za předpokladu, že se jedná o dva subjekty (rozdílné IČO nebo jiné rodné číslo), z nichž B má příjmy z § 7 nebo § 9 (jako FO) nebo je právnickou osobou.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků