Zdanění akcií

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Filippp.vv 12. 11. 2023 19:09

Dobrý den,

Chtěl bych se zeptat jak přistoupit ke zdanění prodeje amerických akcií. Účet u brokera je vedený v EUR, nakupuji a prodávám americké akcie, které jsou v USD. To znamená, že vložím CZK, ty se převedou na EUR a při nákupu akcií z EUR na USD. Při prodeji zas z USD na EUR a při výběru na CZK. Moje otázka zní, jak určím zisk/ztrátu mám počítat z ceny v EUR nebo USD? Děkuji a přeji hezký den.
Filippp.vv
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod octaviampi 12. 11. 2023 20:37

V prvni rade bych u Degira vypnul automatickou konverzi meny, protoze kazda smena jednotlive stoji 0,25 procenta.

Nakup i prodej probihaji u Degira bez ohledu na zpusobu drzeni hotovosti v mene daneho cenneho papiru a burzy. Tzn. je jedno, jestli napr. akcie Googlu byly koupene za hotovost drzenou u Degira v EUR - vyporadani konverze meny je na tomto nezavisle.

A pokud nejde u vas konkretne o Degiro, princip je podobny i ustatnich brokeru - konverze meny ve vetsine pripadu neni zadarmo a pokud neni nutna, je lepsi se ji vyhnout.
octaviampi
Diskutér

Odeslat příspěvekod xxiro 29. 12. 2023 12:42

Napíšu dotaz sem, abych nezakládal nové vlákno.

Letos jsem realizoval pár obchodů, které pro mě ve výsledku vygenerovali zisk cca 4300 €. Nákup 29 000 €, prodej 33 500 €, poplatky za obchody a směnu € -> $ a zpět 200 €.

Chtěl bych to daňově zoptimalizovat. Můj dotaz zní, můžu si od zisku odečíst i ztrátu z prodeje cených papírů, které jsou po časovém testu?

Dále v § 10 odst. 4 zákona o daních z příjmů se píše toto:
Základem daně (dílčím základem daně) je příjem snížený o výdaje prokazatelně vynaložené na jeho dosažení.

K obchodování využívám brokera, u kterého tu a tam využiju margin, tj. úvěr za který mu platím úrok. Můžu si do nákladů započítat i zaplacené úroky na maržovém účtu? Můžu si dát do nákladů i poplatky, které u tohoto brokera platím na měsíční bázi?
xxiro
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod octaviampi 29. 12. 2023 16:30

Po casovem testu ne, uroky ne.
octaviampi
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 29. 12. 2023 20:02

Všechny zisky a ztráty z prodejů akcií, které nejsou od daně osvobozené, se kompenzují. Takže ano.

Úroky i měsíční poplatky bohužel ne. Musí to mít přímou souvislost s obchodem (to je nevýhoda § 10).
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor

Odeslat příspěvekod minarjo 29. 12. 2023 20:46

Ale on se @Rope pokouší mixovat prodeje cenných papírů od daně osvobozené (=po tříletém časovém testu) a ty neosvobozené, takže to rozhodně nelze, to jsi asi přehlédl :). Osvobozené prodeje CP, tedy ty co tříletý test splnily, do Přiznání zkrátka vůbec nevstupují, ať už byly ziskové či ztrátové.
minarjo
Inventář

Odeslat příspěvekod Rop 30. 12. 2023 08:17

Jasně souhlas.
Rop
Administrátor

Odeslat příspěvekod octaviampi 30. 12. 2023 13:21

Dekuju nacelniku, ze ses me zastal.
octaviampi
Diskutér

Odeslat příspěvekod xxiro 31. 12. 2023 10:15

Díky za reakci. Myslel jsem si to, ale nebyl jsem si v tomto jistý.

Osobně jsem názoru toho, že by se v měly dát uplatňovat výdeje tohoto typu, ale náš daňový řád s tímto jaksi nepočítal v době, kdy vešel v platnost a mělo by se to aktualizovat.

Když budu pronajímat nemovitost, kterou jsem financoval z úvěru, můžu si do nákladů dát zaplacené úroky, pojistné a řadu dalších výdajů, které přímo s pronájmem nesouvisí. Podobně když budu třeba taxikařit a budu svoje podnikání financovat cizím kapitálem.
xxiro
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod xls 31. 12. 2023 10:34

Taky jsem narazil na podrobný kvalitní rozbor, že úroky zaplacené na maržovém účtu se do nákladů dát mohou - zjednodušeně pořizovací cena akcií zahrnuje veškeré náklady, tj. v tomto případě i případné (prokazatelné) náklady na profinancování investice. Sám jsem měl zrovna 1 větší obchod na margin, který jsem po 3/4 roce uzavřel s vysokým zdaňovaným ziskem, proti tomu jsem úroky z toho úvěru uplatnil. V tomto případě je naprosto jasné, že kdyby nebyl úvěr, nebyl by ani zisk, ani placení daní.

Měsíční poplatky ani nějaké drobné maržové úroky v ostatních případech neuplatňuji, ale to jsou oproti výše zmíněné operaci opravdu drobné.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod Rop 31. 12. 2023 12:23

Příjmy dle § 9 se snižují o výdaje uvedené v § 23 až 33.
Příjmy dle § 10 se snižují jen o vyjmenované výdaje v § 10.

Rozdíl je v tom poměrně zásadní.
Rop
Administrátor

Odeslat příspěvekod xxiro 31. 12. 2023 23:19

xls píše:Taky jsem narazil na podrobný kvalitní rozbor, že úroky zaplacené na maržovém účtu se do nákladů dát mohou - zjednodušeně pořizovací cena akcií zahrnuje veškeré náklady, tj. v tomto případě i případné (prokazatelné) náklady na profinancování investice. Sám jsem měl zrovna 1 větší obchod na margin, který jsem po 3/4 roce uzavřel s vysokým zdaňovaným ziskem, proti tomu jsem úroky z toho úvěru uplatnil. V tomto případě je naprosto jasné, že kdyby nebyl úvěr, nebyl by ani zisk, ani placení daní.

Měsíční poplatky ani nějaké drobné maržové úroky v ostatních případech neuplatňuji, ale to jsou oproti výše zmíněné operaci opravdu drobné.

Ono by se na tyto obchody nemělo dívat jednotlivě, ale jako celek a do tohoto celku počítat všechny náklady, které jsem v průběhu roku měl spojené s touto činností.

Když si otevřu kamenný obchod nebo zastavárnu a budu kupovat a prodávat zboží, do nákladů si můžu dát pronájem obchodních prostor, úroky z provozních úvěrů a X dalších nákladů. Na konci roku se to všechno sečte a buď budu v zisku, nebo ve ztrátě. Taky zde nakupuju s úmyslem, že to prodám dráže, než jsem to nakoupil. Ne vždy se to podaří, ale budu se na to dívat optikou celku, jestli jsem reálně něco za celý rok vydělal nebo ne.

Jestli úroky z marginu nejsou reálné náklady, které mi ponižují zisk v součtu všech obchodů, které jsem realizoval v daném roce, co to potom je?
xxiro
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod minarjo 31. 12. 2023 23:42

Stále to špatně chápeš, protože ty úroky jsou výdajem všeho (celého portfolia) u brokera, zatímco u prodejů cenných papírů můžeš pro každý obchod zvlášť jednotlivě uplatnit (třeba ve své Excel evidenci, kde děláš to párování prodejů k nákupům) jen výdaje přímo s tím daným obchodem spojené, což fakt úrok není, to je výdaj celého portfolia a ne na nákup dané pozice. Tedy nákupní cena a poplatky za nákup/prodej dané konkrétní pozice, ty k tomu obchodu patří přímo, lze je v rámci konkrétního obchodu evidovat a jsou tedy jeho výdajem, vše ostatní placené brokerovi "paušálně" jako třeba ty maržové úroky ale patří k portfoliu jako celku a ne jen jednomu konkrétnímu obchodu, no.
minarjo
Inventář