nakup auta

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod pepisis 30. 11. 2023 17:10

Rop: dobre, kdyz pristoupim na to, ze to zaregistruji na ico otce, tak kdyz si vytvorim vlastni ico a pak klidne hned zrusim, tak je to vyresene, ne?
pepisis
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 30. 11. 2023 17:23

Pokud budeš mít ty své IČO, nakoupíš na to své IČO, zaregistruješ na své IČO a pak převedeš v registru na rodné číslo (nevím jestli jde registrovat auto na rodné číslo, když je faktura na IČO - pokud by to šlo, tak ušetříš 50 Kč) - tak budeš se muset zaregistrovat na živnosťáku, berňáku, sociálce a zdravce, pak zase odregistrovat a za rok 2023 podat přehledy na sociálku a na zdravku (a možná i přiznání k dani z příjmů).
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor

Odeslat příspěvekod ... 30. 11. 2023 18:18

tmx643 píše:Jak auto přihlásíš, když faktura nebude na tebe?

Registru vozidel ale nemusis zadnou fakturu dokladat. Ustni kupni smlouva take neni v zadnem rozporu se zakonem. Ja take nic nedokladal.
...
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod tmx643 30. 11. 2023 18:59

Ty jsi k první registraci nového auta, které nemusí na evidenčku, nedokládal fakturu?
tmx643
Diskutér

Odeslat příspěvekod ... 30. 11. 2023 19:01

Ne. V roce 2017 jsem ho koupil na pribuznou s prukazem ZTP/P, diky tomu jsem dostal slevu cca 18 % z kupni ceny, zaregistroval na ni a po roce jsem ho prevedl na sebe.
Naposledy upravil ... dne 30. 11. 2023 19:05, celkově upraveno 1
...
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod pepisis 30. 11. 2023 19:02

Jeste me napadlo, otec si to preci nemusi dat vubec do ucetnictvi i kdyz to nakoupi na ico ne? A pak prevod na druhou osobu nemusi nikoho zajimat, protoze si to do nakladu nedal, takze z toho nebude mit ani pripadny zisk, ani ztratu.

Navic kdyz to na me prevede treba az po roce, tak to uz bez problemu bude mit tu trzni cenu takovou, za jakou jsem to koupil, tedy jak pise mrhule.
pepisis
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod ... 30. 11. 2023 19:07

Je myslim nejaka povinnost danoveho priznani, pokud koupis auto a prodas ho drive nez za rok.
...
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod mrhule 30. 11. 2023 19:41

Rop píše:mrhule: začnu od konce - stačí že jsem daňový poradce? :roll:

K registraci vozidla je potřeba doklad o nákupu. I kdyby se jmenovali stejně, tak to auto zaregistrují na IČO otce.

Navíc účetní systémy nedovolují editovat adresu při zadání IČO a naopak.

To pohled reálného světa takovýho lepšího účetního :lol:

co k tomu říct? snad jenom - nestačí být daňový poradce resp. není poradce jako poradce. tebe bych rozhodně nechtěl - nic ve zlém - a hledal bych jiného. neříkám, že mají lidé okrádat stát, ale rozhodně nemají zbytečně platit, když nemusí. je smutné, že jako daňovému poradci ti nic neříká daňová optimalizace :-)

tady se neděje nic špatného/nelegálního. Jde o získání slevy výměnou za omezení spotřebitelských práv. Stát na tom nijak ošizen nebude. neřeknu, kdyby se tady šmelilo s DPH nebo něco jiného...

-- 30. 11. 2023 19:45 --

pepisis píše:Jeste me napadlo, otec si to preci nemusi dat vubec do ucetnictvi i kdyz to nakoupi na ico ne? A pak prevod na druhou osobu nemusi nikoho zajimat, protoze si to do nakladu nedal, takze z toho nebude mit ani pripadny zisk, ani ztratu.

Navic kdyz to na me prevede treba az po roce, tak to uz bez problemu bude mit tu trzni cenu takovou, za jakou jsem to koupil, tedy jak pise mrhule.

není plátce DPH, nebude realizovat ani zisk ani ztrátu - vysvětlete mi, proč by to někoho mělo zajímat? a hlavně, jak by na to vůbec přišli?

můžu se zeptat o jaké slevě se vůbec bavíme (nákup jako FO vs FOP)? v absolutních číslech?
mrhule
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pepisis 30. 11. 2023 19:57

Necelych 300 tis. oproti standardni cenikove cene.
pepisis
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod mrhule 30. 11. 2023 20:04

až budeš hledat někoho, kdo ti s tim v realnem světě poradí, pamatuj, jsou 2 typy účetních(daň poradců ;-) )
1. ti, co se hodí pro práci na finančním úřadě a jinde by je nechtěli
2. ti, co pracují pro lidi/velké firmy, aby jim ušetřili peníze
mrhule
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Jirka.2 30. 11. 2023 20:16

Prodejci jsou schopný dávat velký slevy, když nebudeš měkej tak ti to nechají za stejnou cenu jako na ičo. Pokud to neklapne přihlaš to na tátu, po roce to přepište na tebe. Blbý že pak už budeš druhý majitel a záruka na firmu není 2r ze zákona jako na FO, ale dneska mají běžně 5 let záruku atp.
Naposledy upravil Jirka.2 dne 1. 12. 2023 10:30, celkově upraveno 1
Jirka.2
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod ... 1. 12. 2023 02:34

U me mel prodejce podminku, ze kdyz to koupim se slevou na ZTP/P, tak jim musim dolozit, ze jsem to opravdu na tu osobu se ZTP/P prihlasil v Registru vozidel, takze jsem mu pak po registraci posilal emailem sken Technickeho prukazu. Rikal, ze si to klidne pak muzu nasledujici den prehlasit na sebe, ze to uz je zajimat nebude, ja to udelal az po roce, aby ta pribuzna nemela nejaky problem s tim, ze nepodala danove priznani pri prodeji vozidla do roka, coz by se FU mohl z Registru vozidel teoreticky dozvedet.
Ale kdyby prodejce tu podminku nemel, prihlasil bych to v Registru vozidel primo na sebe rovnou. Vubec bych neresil, komu to prodejce oficialne prodal, vzdyt nic nebrani kupujicimu to auto prodat nebo darovat dalsi osobe jeste pred registraci, a nemusi o tom sepisovat ani zadnou pisemnou smlouvu.

V § 6/5 zak.c 56/2001 Sb. je primo uvedeno, co se musi k zadosti o zapis vozidla do Registru vozidel prilozit, nabyvaci doklad tam uveden neni.
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2001-56

K žádosti o zápis silničního vozidla do registru silničních vozidel žadatel přiloží
a) doklad o technické způsobilosti vozidla, kterým je
1. prohlášení o shodě silničního vozidla s typem vozidla schváleným ministerstvem, schváleným orgánem jiného členského státu s platností ve všech členských státech nebo schváleným orgánem jiného členského státu a uznaným ministerstvem,
2. osvědčení o schválení jednotlivě vyrobeného silničního vozidla vydané obecním úřadem obce s rozšířenou působností nebo orgánem jiného členského státu s platností ve všech členských státech,
3. osvědčení o registraci silničního vozidla vydané jiným členským státem, technický průkaz silničního vozidla vydaný jiným členským státem nebo obdobný doklad vydaný jiným než členským státem dokládající schválení typu vozidla podle bodu 1 nebo schválení jednotlivě vyrobeného silničního vozidla podle bodu 2, nebo
4. rozhodnutí o schválení technické způsobilosti dovezeného silničního vozidla,
b) doklad o technické prohlídce, jde-li o provozované silniční vozidlo, s výjimkou silničního vozidla registrovaného v jiném členském státě, u něhož ode dne jeho první registrace neuplynula ke dni podání žádosti lhůta pro první pravidelnou technickou prohlídku podle § 40; dokladem o technické prohlídce je
1. doklad o provedení pravidelné technické prohlídky v jiném členském státě, ve kterém je vozidlo registrováno, nemá-li vlastník povinnost zajistit provedení technické prohlídky podle § 5a,
2. protokol o technické prohlídce za účelem zápisu silničního vozidla do registru silničních vozidel, má-li vlastník povinnost zajistit provedení technické prohlídky podle § 5a odst. 1, nebo
3. protokol o technické prohlídce za účelem schválení technické způsobilosti dovezeného silničního vozidla, bylo-li toto vozidlo schváleno podle § 35,
c) osvědčení o registraci silničního vozidla vydané jiným členským státem a, byl-li vydán, technický průkaz silničního vozidla, jde-li o silniční vozidlo registrované v jiném členském státě a nebyly-li tyto doklady odevzdány při schvalování technické způsobilosti dovezeného vozidla,
d) zelenou kartu vydanou podle zákona o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla,
e) potvrzení o zaplacení daně z přidané hodnoty v případě pořízení nového dopravního prostředku z jiného členského státu a
f) dokumentaci obsahující údaje v rozsahu potřebném pro vydání technického průkazu vozidla, pokud nejsou obsaženy v dokladu podle písmene a).
...
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Rop 1. 12. 2023 09:01

mrhule píše:co k tomu říct? snad jenom - nestačí být daňový poradce resp. není poradce jako poradce. tebe bych rozhodně nechtěl - nic ve zlém - a hledal bych jiného. neříkám, že mají lidé okrádat stát, ale rozhodně nemají zbytečně platit, když nemusí. je smutné, že jako daňovému poradci ti nic neříká daňová optimalizace :-)
Tohle mi kdysi říkal jeden klient. Teď řešíme, jak to udělat, aby nešel bručet do kriminálu. :roll: :lol:
Mimochodem, přednášel jsem před 14 dny na konferenci, kde byli i lidé z berňáku. Kdyby mohli, tak po mě hodí vidle, jak jsem se děsně svou přednáškou vytočil.
A mimochodem i já pracuji pro velké firmy a šetřím jim velké peníze. Většinou ušetřím na daních alespoň to, co stojí mé služby. Ale jsou i tací klienti, kde jsem první rok vymyslel takovou úsporu, že si ji do konce života od nich na službách nevyfakturuji.
Rop
Administrátor

Odeslat příspěvekod mrhule 1. 12. 2023 09:41

to se máš, seš borec, dobře pro tebe. nic to nemění na tom, že bych si tě jako poradce nevybral a nedoporučoval bych to ani pepisisovi.

asi ti nemusím říkat, že částka o které se tady bavíme (i kdyby ji ukradl/podvedl o celou výši na daních) má ke kriminálu hodně daleko. pozn. reálně se můžeme bavit max o rozdílu 100tis v kupní ceně, protože i jako FO by slevu dostal.

stále nezaznělo, co se tady děje špatného/nelegálního? Jde o získání slevy výměnou za omezení spotřebitelských práv. není plátce DPH, nebude realizovat ani zisk ani ztrátu (bez dopadu na teoretickou daňovou povinnost), doklad nebude figurovat v účetnictví
Naposledy upravil mrhule dne 1. 12. 2023 12:57, celkově upraveno 2
mrhule
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 1. 12. 2023 09:53

A převod do 1 roku není od daně osvobozen ani v tomto případě.
Rop
Administrátor

Předchozí stránkaDalší stránka