Smlouva o provedení práce, autorská smlouva

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod #Mára 22. 7. 2006 11:08

Dobrý den,

jsem student a zatím nemám ŽL a poprvé mám větší zakázku, a jelikož to nechci dělat už jen kvůli klientovi načerno, dozvěděl jsem se, že jediná legální cesta je smlouva o provedené práci či autorská smlouva (jestli to není to samé :?: ).

Proto se chci zeptat co taková smlouva obnáší, co všechno se musí odvést státu, zdanit a podobně?

Předem děkuji za radu, Marek Brumlich
#Mára
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod paysoft 22. 7. 2006 12:38

Nejlépe je domluvit se s firmou (je to pro firmu?) na Dohodě o provedení práce. Jediným omezením je 100 odpracovaných hodin na DoPP u jednoho zaměstnavatele za kalenadářní rok.
Odměna není omezena.
Neplatí se z ní sociální a zdravotní pojištění, jen daň z příjmu. O všechno se postará zaměstnavatel.

Pokud se jedná o autorskou smlouvu i to je možnost. V tomto případě se o administativu stará poskytovatel služby (ty). Je to v podstatě jako ŽL, Platí se daň z příjmu, zdravotví pojištění, sociální ne. Viz diskuze níže ČID a nepravidelný příjem
paysoft
paysoft
Návštěvník

Odeslat příspěvekod #Mára 22. 7. 2006 12:49

Děkuji mnohokrát, znamená to tedy že při ceně například 10 000 CZK se přičte akorát daň 19% (?), která se odvede státu a vše je legální? (vezmeme-li smlouvu o provedené práci)
#Mára
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod paysoft 22. 7. 2006 13:01

V případě DoPP dostanete na ruku 10000 - daň. Její výše bude záviset na tom jestli ve firmě podepíšete Prohlášení ... nebo ne.

daň při nepodepsaném Prohlášení
10 000x20% = 2000 Kč
daň při podepsaném Prohlášení :
10 000 x 12%= 1200 Kč - 600 Kč sleva na poplatníka - 200 Kč sleva na studenta (nutný doklad o studiu) = 400 Kč

V každém případě můžete po skončení roku žádat o roční zúčtování, kdy vám vrátí zaplacenou daň.
paysoft
paysoft
Návštěvník

Odeslat příspěvekod #Mára 22. 7. 2006 13:23

Děkuji moc za radu, přeji hezký den
#Mára
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod M2M 2. 10. 2006 19:07

Zajímá mě co je to podepsané a nepodepsané prohlášení, to je ta smlouva o provedení práce?
M2M
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod paysoft 2. 10. 2006 20:11

Na téma Dohoda (ne smlouva) o provedení práce viz téma http://forum.finexpert.cz/viewtopic.php?t=1053
a par 236 Zákoníku práce a Prohlášení o zdanitelných příjmech .......( http://business.center.cz/business/sabl ... jmech.aspx ) je formulář, na základě kterého, se uplatňují slevy na dani a platí menší zálohy na daň z příjmu fyzických osob. Je možné ho mít současně podepsaný jen u jednoho zaměstnavatele. Je však možné je střídat. Např. v lednu zaměstnavatel A, v únoru a březnu zaměstnavatel B, v dubnu třeba C ....
paysoft
paysoft
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků