Jak na příjmy a daně?

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod mh 17. 8. 2006 07:49

Vim, ze se to tu uz urcite nekdy rozebiralo, ale ne presne tento typ. Je mi 17let a privydelavam si tvorbou webovych stranek. Ale nemam bohuzel uplne jasno, jak je mozne firmam/osobam ma prace uctovat.

1/ Jake typy smluv mohu uzavrit?
2/ Je nejaky danovy limit (jak vysoky), pri kterem jsem prakticky oprosten od dane?
3/ Mohu ztratit nejake socialni vyhody?

Mockrat diky
mh
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 17. 8. 2006 09:28

1. Smlouva o dílo
2. Danový je přibližně 80 000 .... ale horší je ten pro sociálku .... loni byl necelých 43 000 ... letos bude +- stejně .... pokud se přehoupneš přes ten tak budeš platit nekřesťanské sociálko
3. Jediné o co můžeš přijít je o přídavky na dítě (to pokud si vyděláš hodně a celkový příjem rodiny vzroste nad částku, kdy se přídavek dává / nedává / snižuje)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mh 17. 8. 2006 10:04

Aha a smlouvu o dilo tedy mohu mit, byt mi neni 18? neni lepsi treba Dohoda o provedeni prace?
mh
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 17. 8. 2006 11:00

Jo vlastně panáček ještě nemá živnostenský list .... tak to pardon ...

mno tak to budeš muset na "Dohodou o provedení práce" ... ale tu s tebou musí dotyčný uzavřít předem a nesmí být na více než 100 hodin za rok ... mno a daní se to trochu jinak

mrkněte na toto:
http://forum.finexpert.cz/viewtopic.php?t=719&start=all

a k danění si přečti toto:
http://forum.finexpert.cz/viewtopic.php?t=559

Jo a ještě jsem poslal toto forum do správné kategorie 8)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mh 17. 8. 2006 20:44

o teto kategorii jsem uvazoval, ale ma nadpis Živnost, coz neni vystizne
takze kdyz to shrnu. Do 60ti tisíc proste a jednoduse nedanim.
mh
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod iwigirl 18. 8. 2006 19:56

dane jdou uplne mimo me a mam podobny dotaz: co kdyz si ten student vydela parkrat za rok treba 7000 (v roce to nepresahne 42000)? co a jak se podepisuje nebo tak?

+ dotaz:
pokud je ve smlouve stanovene, ze sena s DPH bude tolik a tolik, co se tim mysli?
myslim, ze jako dostanu tolik, kolik se tam pise a zdaneni bych si mel zajistit sam( kdyz je prijem do 42000- pozn.iwi), ale ja nic nedanim, takze to mam cele?
iwigirl
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 19. 8. 2006 10:36

bod 1.
Student musí podepsat nějakou pracovní smlouvu (nejčastěji to bývá smlouva o provedení práce) a měl by podepsat papír, že byl seznámen s bezpečností atd ....
Dále pak záleží na něm (nebo záleží na tom jestli může) podepsat prohlášení k dani .... to je takovej růžovej papír :) ... následky podepsání / nepodepsání se dočtete zde: http://forum.finexpert.cz/viewtopic.php?t=559

ještě podotknu že prohlášení k dani může mít zaměstnanec podepsán v jednom okamžiku jenom u jednoho zaměstnavatele

v případě zaměstnání se o těch 42 000 Kč nemusíme zajímat .... ty jsou rozhodující jenom u podnikatelů

bod 2.
Tak to jsem malinko nepochopil .... pokud budete mít pracovní smlouvu tak tam nebudete mít uvedenou cenu s DPH ...

Pokud budete kupovat od někoho zboží nebo službu a on bude plátce DPH tak na smlouvě může uvést cenu bez DPH nebo s DPH (např 100 bez, 119 s) ... v obou případech zaplatíte stejně (119) a pokud jste plátcem DPH tak si ono zaplacené DPHáčko můžete nárokovat po státu
je jedno jestli je v obchodě na regálu, že rohlík stojí 2 Kč bez DPH nebo 2,10 s DPH ... vždy zaplatíte 2,10 Kč

pokud vy prodáváte zboží nebo poskytujete službu a nejste plátce dph tak nesmíte nikde údaj o DPH uvádět

Vůbec si myslím že v tom druhém dotazu si někdo plete podnikání a zaměstnání :roll:
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mh 19. 8. 2006 15:13

No vidite a me podikatele(zamestnavatele) rekli neco krapet jineho...
Bylo mi receno, ze za mne uz rovnou dani pri dohode o provedení prace zaměstnavatel a to do 5000,- 15% a nad 5000,- 20%, takze on mi da na ruku treba 4000,-, ale samotneho ho to stoji 4600,-, a že ja to už danit dále nemusim, pokud se ročně udržím v pevně stanoveném rocnim příjmu (ted si jim nejsem jisty...cca 48tisic)

//edit.. tady mi to bylo vysvetleno dokanale a potvrdil jsem si, co jsem si myslel: http://forum.finexpert.cz/viewtopic.php?t=934
mh
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 19. 8. 2006 19:13

Ono jde o to, že na zálohách (měsíčních) zaplatíte na daních více než vám poté vyjde v ročním zúčtování / daňovém přiznání

Každopádně je výhodnější pokud máte jednoho zaměstnavatele podepsat prohlášení k dani .... i při mzdě nižší než 5000 můžete tu daň dostat zpět a na zálohách zaplatíte méně ....
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Premysl Tiser 19. 8. 2006 22:58

Programovat / tvorit WWW stranky se da i podle autorskeho zakona. Pak se nestanete zamestnancem, nepotrebujete ani zivnostenske opravneni a jeste si muzete uvest nejake naklady. Danove priznani si ale vyplnite na konci roku sam.

Pokud sepisete dohodu o provedeni prace, je jasne, ze Vam srazi zamestnavatel dan, nesrazi se ale SP a ZP. Do 5.000 se srazi srazkova dan 15%, ktera se nevraci. Nad 5.000 je zalohova dan 20%, na konci roku pozadate o vyuctovani a financnak Vam ji vrati - aspon z casti. Mate narok na nezdanitelnou castku a to, co ji presahne se dani pouze 12% (ale progresivne roste, pokud mate hooodne velky prijmy). Na dohodu nesmite pro jednoho zamestnavatele pracovat vice, nez 100 hodin za rok.

Vzhledem k moznosti uvest nejake naklady a snizit si tak dan doporucuji praci podle autorskeho zakona (mate stejny narok na nezdanitelnou castku, nad ni zacinate danit 12%, z prijmu ale odecitate naklady). Neni Vam 18, smlouvu musi podepsat spolu s Vami zakonny zastupce.
Premysl Tiser
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mh 20. 8. 2006 11:44

no ja to mam asi presne takhle:
- mam ruzne zamestnavatele
- napr.:
1. zamestnavatel mi da 4000,- cisteho, takze odvedl 15% > t.j. 690,-
2. zamestnavatel mi da 6400,- cisteho a odvede 20% > t.j. 1600,-
3. zamestnavatel mi da 9600,- cisteho a odvede 20% > t.j. 2400,-

takze jestli se nepletu, tak na konci roku po podani danoveho priznani mi stat bude dluzit 4690,-. Je to tak?
A jeste k tem hodinam. Neni nesmysl, aby bylo 100h u jednoho zamestnavatele? To by prece kazdy potom pracoval na dohodu :)
Naposledy upravil mh dne 20. 8. 2006 11:59, celkově upraveno 1
mh
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Premysl Tiser 20. 8. 2006 11:57

Dan se pocita z hrubeho prijmu.

Prvni zamestnavatel Vam dal 4.706 Kc hrubeho. Strh a odvedl za Vas statu 15% srazkovou dan, tj. 706 Kc. Ta uz se nikde nezapocitava, nevraci se. NA ruku dostavate 4.000 Kc cisteho.

Druhy zamestnavatel Vam dal 8.000 hrubeho, odvedl zalohu na dan 20%, tj. 1.600 Kc, Vam da cisteho 6.400 Kc.

Treti zestnavatel Vam dal hrubeho 12.000, odvedl zalohu na dan 20%, tj. 2.400, Vam zbylo 9.600 Kc.

Na zalohach jste odvedl 1.600 + 2.400, tedy rovne 4.000. Pokud to je za cely rok vse, pak Vam FU vrati 4.000 Kc. Bud si muzete podat danove priznani sam, nebo pozadejte nejlepe zamestnavatele, u ktereho mate nejvetsi prijem, abyste u nej mohl podepsat vyse zminene prohlaseni a on Vam to pak vyridi sam. Musite mu ale dodat potvrzeni o prijmu z od ostatnich zamestnavatelu. Tato potvrzeni musite prilozit k danovemu priznani i tehdy, pokud si ho podavate sam.

Pracovni tyden ma 40 hodin, 100 hodin rocne u jednoho zamestnavatele Vam nestavi ani na 3 tydny. Navic na dohodu o provedeni prace lze provozovat jen jednorazove cinnosti, ktere se pravidelne neopakuji. Zakon jasne vymezuje, kdy lze dohodu pouzit.
Premysl Tiser
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mh 20. 8. 2006 12:02

a jak to, ze se mi nevrati tech 15% z toho prvniho prijmu? jinak samozrejme, ze se pocita z hrubeho...ja to napsal zjednodusene
mh
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod paysoft 20. 8. 2006 12:54

Protože Vám byla v prvním zaměstnání sražena srážková daň (do 5000 Kč hrubé mzdy bez podepsaného Prohlášení poplatníka) a ta se nevrací. Vyúčtovává se jen daň zálohová (od 5 001 Kč hrubé mzdy nebo s podepsaným Prohlášením poplatníka )
paysoft
paysoft
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mh 20. 8. 2006 13:40

jasne. diky. Takze vubec tuto poluzku ani nemusim uvadet v danovem priznani?
mh
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků