Danění příjmů společníka s.r.o.

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod duee 16. 9. 2006 19:25

Ahoj všichni, chtěl bych se zeptat, jak se zdaňuje příjem, který má společník s.r.o. jako podíl na zisku společnosti.

Vím že společnost zdaní zisk daní z příjmu právnických osob, čistý zisk po zdanění (nebo jeho část) se rozdělí mezi společníky.

Otázka zní: ti společníci to zdaňují:
A) srážkovou (15%) daní, anebo
B) progresivní sazbou společně s ostatními příjmy, tzn. 12%-32%?

Studoval jsem různé prameny a někde se píše A), někde B). Připadá mi, že je to podobné jako dividendy z a.s., které se zdaňují podle A), ale nadruhou stranu ve formuláře daňového přiznání fyzických osob je kolonka "kapitálové zisky" nebo "zisky z kapitálových investic" anebo tak nějak, která se započítává do základu daně a daní se tudíž podle B) :-(

Víte teda někdo, jak to je? Díky
Den je plný smutku, bez špatného skutku.
duee
Návštěvník

Odeslat příspěvekod paysoft 16. 9. 2006 21:39

Správně je za A,

Do kolonky Zisky z kapitálového majetku se zapisují ty příjmy z KP (nejčastěji úroky z BU), které OSVČ nemají zdaněny. Zdaněné příjmy z KP se tam neuvádí.
paysoft
paysoft
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Premysl Tiser 17. 9. 2006 04:02

paysoft píše:Správně je za A,

Do kolonky Zisky z kapitálového majetku se zapisují ty příjmy z KP (nejčastěji úroky z BU), které OSVČ nemají zdaněny. Zdaněné příjmy z KP se tam neuvádí.K/quote]

Na priznani se uvadi, ale na vypocet dane z kapitalovych prijmu je pak samostatna priloha, nezapocitava se to do celkoveho zakladu dane z prijmu fyzickych osob. Zpusob vyplnovani je pospan v Pokynech.
Ekonomicke poradenstvi pro male a stredni podniky, transformace a prodej firem, poradenstvi pro obce, mesta, kraje a statni spravu, vyberova rizeni, kofinancovani k fondum EU.
Premysl Tiser
Diskutér

Odeslat příspěvekod duee 17. 9. 2006 09:36

Výborně, abych v tom měl úplně jasno, tak rekapitulace:

Hrubý zisk společnosti (po odečtení příspěvku do fondu rezerv a podobných věcí) se zdaní daní z příjmu právnických osob 24%, a zbytek se "rozdělí" mezi jediného společníka (mě) a zdaní se srážkovou sazbou 15%. To znamená, že celkem dostanu 64,6% původního zisku, takže celkové zdanění je 35,4%. Správně?

Ptám se proto, že v "návodech pro začátečníky" se většinou píše, že výhodnejší z hlediska daní je podnikat jako fyzická osoba - OSVČ než jako s.r.o., ale podle výše uvedeného mi připadá že pravda je opačná.
duee
Návštěvník

Odeslat příspěvekod paysoft 17. 9. 2006 11:46

To je na dlouhé povídání, nedá se jen tak "od stolu" říct, co je výhodnější. Každá varianta má svoje pro i proti a skutečně není jednoduché říct, co je výhodnější. Závisí na spoustě okolností, které je potřeba vzít v úvahu.

Ale už Váš příklad: zdaním zisk S.r.o. a pak ještě jednou váš podíl na zisku. To mi nepřijde příliš výhodné.
Když jste FO (OSVČ) pak zisk zdaníte (sice progresivně), ale jen jednou.

Podle mého je u malých obratů a zisků lepší podnikat jako FO. Pokud se podnikání rozroste, je velký obrat, velký zisk, více zaměstnanců, pak je dobré začít přemýšlet o s.r.o.
paysoft
paysoft
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 17. 9. 2006 12:45

Je to už pár let, co jsem vyšel ze střední školy, ale pokud se dobře pamatuji, tak tehdy se to danilo jako kapitálový příjem (tedy stejně jako dividendy) - tedy 25 % (15 % se danily úroky z vkladů).
Na rozdíl od VOS, kde si to každý ze společníků danil sám - jako OSVČ.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod duee 17. 9. 2006 20:45

paysoft píše:...Když jste FO (OSVČ) pak zisk zdaníte (sice progresivně), ale jen jednou...u/quote]
Jen jednou, ale zato rovnou 32% (doufejme :-) ) a k tomu ještě zdravotní a sociální pojištění...

nquote="paysoft"]Podle mého je u malých obratů a zisků lepší podnikat jako FO. Pokud se podnikání rozroste, je velký obrat, velký zisk, více zaměstnanců, pak je dobré začít přemýšlet o s.r.o.
duee
Návštěvník

Odeslat příspěvekod duee 17. 9. 2006 20:51

PatrikChrz píše:Je to už pár let, co jsem vyšel ze střední školy, ale pokud se dobře pamatuji, tak tehdy se to danilo jako kapitálový příjem (tedy stejně jako dividendy) - tedy 25 % (15 % se danily úroky z vkladů).
Na rozdíl od VOS, kde si to každý ze společníků danil sám - jako OSVČ.n/quote]

Sazby se mění, třeba tady: http://www.mesec.cz/texty/srazkova-dan-zvlastni-sazby-dane/ píšou že dividendy se teď zdaňují 15%, a stejně tak podíly na zisku z členství v družstvu, podíl na likvidačním zůstatku kapitálové společnosti, ale o podíl na zisku kapitálové společnosti tam není ani zmínka :-(
duee
Návštěvník