Dohoda o provedení práce

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod czskittle 28. 1. 2007 21:08

Dobrý den,

studuji VŠ a zároveň si přivydělávám na DPP. Zajímalo by mě, zda za mě daně VŽDY odvádí zaměstnavatel nebo zda existují nějaké sitace, kdy bych si příjmy měl danit sám?

Z příspěvků, které jsem si zde prošel, jsem nabyl dojmu, že je to v případě DPP opravdu povinností zaměstnavatele, ale raději bych si to ještě nechal od někoho z Vás potvrdit.

Děkuji za odpověď a Váš čas.
czskittle
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Premysl Tiser 29. 1. 2007 00:58

Zamestnavatel odvadi bud dan (15% srazkovou) nevo zalohu na dan (20% z hrubeho prijmu). Zalezi na vysi prijmu. Pokud je to ta druha varianta, muzete dan na konci roku vyuctovat bud pres zamestnavatele nebo primo u FU pres priznani k dani z prijmu FO a jako skudentovi by Vam meli prinejmensim cast dane vratit. Pokud platite srazkovou dan, mate smulu, nikdo Vam ji nevrati.
Ekonomicke poradenstvi pro male a stredni podniky, transformace a prodej firem, poradenstvi pro obce, mesta, kraje a statni spravu, vyberova rizeni, kofinancovani k fondum EU.
Premysl Tiser
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 31. 1. 2007 00:43

Nebo je tu ještě možnost podepsat prohlášení k dani (odborně se tomu říká "takovej růžovej papír") a pak zaměstnavatel bude vždy odvádět zálohy na daň z příjmů, které na konci roku se státem zúčtujete :-)

Pozor "takovej růžovej papír" můžete podepsat v jedné chvíli jen u jednoho zaměstnavatele :-)

A nebo začít podnikat ... tam si vládnete sám, ale má to mnohá další uskalí :-)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Vojta.N 19. 2. 2007 16:08

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat:
Jsem student VŠ a uzavřel jsem "Dohodu o provedení práce" a zároveň jsem podepsal "prohlášení k dani". Jak velkou daň (v %) mi v tomto případě zaměstnavatel srazí z odměny a mám nárok na vrácení daně?
Předem díky za odpověď.
Vojta.N
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 19. 2. 2007 21:28

do 10 100 Kč příjmů měsíčně to je 12 % ... po konci roku je samozřejmě možné požádat zaměstnavatele o vyúčtování daně nebo si podat daňové přiznání sám ... :-)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kiša 20. 2. 2007 00:47

Srazí sice 12 %, ale zároveň tuto daň sníží o 800,- kč/měsíc.
Kiša
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Vojta.N 20. 2. 2007 13:24

Rop wrote:
"do 10 100 Kč příjmů měsíčně to je 12%..."
takže když jsem si vydělal cca 2800,- Kč za měsíc prosinec 2006, tak daň sazba by měla být 12%, tj.daň ve výši 336,- Kč.
a dále
Rop wrote:
"po konci roku je samozřejmě možné požádat zaměstnavatele o vyúčtování daně..."
to znamená, že mám ze zákona nárok o zpětné vrácení oněch 336,- Kč??? jak toho mohu docílit (podávat daň. přiznání nehodlám :-))???
Vojta.N
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Aleš P. 16. 4. 2007 10:23

Ahoj, mám chaos ohledně DPP u studentů..

Situace 1.

Jsem student VŠ a měsíci březnu pracuji na DPP u zaměstnavatele A a nikde jinde, žádný hlavní prac. poměr nemám. Nepodepíšu "růžovej papír". V tom případě pokud vydělám do 5000 Kč, tak mi zaměstnavatel strhne srážkovou daň 15%. Pokud vydělám nad 5000 Kč, tak mi strhne zálohovou daň 20% a tento příjem zohledním v ročním vyúčtování.. Je tak?

Situace 2.
Jsem student VŠ a měsíci březnu pracuji na DPP u zaměstnavatele A a nikde jinde, žádný hlavní prac. poměr nemám. Podepíšu "růžovej papír". Jak se to řeší teď??

Zaměstnavatel za mne vždy (ať už je to méně či více než 5000 Kč) odvede zálohu na daň z příjmu vypočtenou podle tabulky? A od této zálohy mi odečte měsíční slevu na poplatníka 600 Kč a studenta 200 Kč??

Prosím o odpověď. Díky.
externí redaktor e15.cz/finexpert a mobilmania.cz
Aleš P.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 16. 4. 2007 10:34

Situace 1: přesně tak (jenom v případě záloh to je minimálně 20 % a jinak se to počítá dle tabulky - to by bylo v případě mezd vyšších než cca 20 000 Kč)

Situace 2: přesně tak

jinak zálohy viz § 38h zákona o daních z příjmů
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Aleš P. 16. 4. 2007 11:05

Rop : Díky. Ta Situace 2. se tedy vždy zohledňuje v ročním vyúčtování jelikož jsem odvedl zálohovou daň, ano?

------------------------------------------------------------------------------

A ještě bych měl dotaz týkající se Dohody o pracovní činnosti..

Situace 1.
Jsem student VŠ a měsíci březnu pracuji na DPČ u zaměstnavatele A a nikde jinde, žádný hlavní prac. poměr nemám. Nepodepíšu "růžovej papír".

1A) Vždy platím sociální a zdravotní pojištění. Mám HM do 5000 Kč, platím tedy srážkovou daň 15%. Příjem, sociální ani zdravotní pojištění nezohledním v ročním vyúčtování.

1B) Vždy platím sociální a zdravotní pojištění. Mám HM nad 5000 Kč, platím tedy zálohovou daň 20% a nebo podle tabulky tu vyšší. Příjem, sociální a zdravotní pojištění zohledním v ročním vyúčtování.


Situace 2.
Jsem student VŠ a měsíci březnu pracuji na DPČ u zaměstnavatele A a nikde jinde, žádný hlavní prac. poměr nemám. Podepíšu "růžovej papír".

1A) Vždy platím sociální a zdravotní pojištění. Mám HM do 5000 Kč, platím tedy zálohovou daň dle tabulky? Příjem, sociální a zdravotní pojištění zohledním v ročním vyúčtování??

1B) Vždy platím sociální a zdravotní pojištění. Mám HM nad 5000 Kč, platím tedy zálohovou daň dle tabulky? Příjem, sociální a zdravotní pojištění zohledním v ročním vyúčtování.
externí redaktor e15.cz/finexpert a mobilmania.cz
Aleš P.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 16. 4. 2007 11:14

Ano.

Ano.

Ano. :-)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Aleš P. 16. 4. 2007 11:51

Rop : Díky.

A ještě jedna otázka. Jak by vypadala ta DPP když by ten někdo nebyl student, ale růžovej papír by podepsal?
Situace 2.
Nejsem student a měsíci březnu pracuji na DPP u zaměstnavatele A a nikde jinde, žádný hlavní prac. poměr nemám. rb]Podepíšu "růžovej papír"p/b]. Jak se to řeší teď??
externí redaktor e15.cz/finexpert a mobilmania.cz
Aleš P.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod S474N 16. 4. 2007 12:22

Zeptam se naopak. Chci zamestnat studenta na jednorazovy byznys. Jak to mam provest, abych s tim mel co nejmene papirovani a zaroven jeho sluzbu mohl promitnout do nakladu?
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 16. 4. 2007 15:21

ales76:

jediný rozdíl by byl ze by si nemohl uplatnit slevu na studenta 200 Kč měsíčně ... čili záloha by byla o 200 Kč vyšší :-)

Opět to samé :-)

Zálohy podle tabulky záleží na růžovém papíru ... když je tak se jede podle tabulky když není tak <5000 srážkově, >5000 zálohově min. 20 %

S474N:
nejjednodušší je DPP ... jenom se musíte přihlásit na FU k daním za zaměstnance :-)
dalo by se ještě uvažovat například o smlouvě o dílo, ale tam by to mohlo *****ět kontrolou z úřadu práce nebo FU :-)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod S474N 16. 4. 2007 20:46

Rop: a nemohu to udelat tak, ze veskere povinnosti prenesu smluvne na toho studenta?
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků