Dohoda o provedení práce

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod mikicz 30. 1. 2009 22:04

Rop: podepsané prohlášení nemá(m). Možná proto to tam Pohoda nesype. Asi musí mít zaškrtlé prohlášení. Proč to není v pohodě, kromě toho, že jsem odvedl na zálohách víc, než bylo nutné?
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod iwigirl 20. 2. 2009 09:48

Ahoj, byla jsem instruována, abych vám sem vložila skromný dotaz:

známá má normální zaměstnání na HPP. Krom něj ještě pracuje na DPP, měsíčně si vydělá 5750,- hrubého, 15procent z toho zaměstnavatel zdaní a jí chodí výplata již v čistém. V jejím zaměstnání jí řekli, že pokud si za měsíc vydělá jinde víc jak 5000 hrubého, tak si daňové přiznání musí zpracovat ona, nikoliv účtárna zaměstnavatele.

1/ je to tak?
2/ jak tento příjem uvést do daň.přiznání, když už je jednou zdaněn 15%?To z něj bude platit daně znovu?
iwigirl
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 4honza 20. 2. 2009 10:46

Zamestnanec je povinen podat sam danove priznani, pokud ma prijmy od vice nez jednoho zamestnavatele.

Od obou zamestnavatelu si vyzada Potvrzeni o zdanitelnych prijmech. Danit to samozrejme znovu nebude, tohle bude pri vyplnovani kolonek v danovem priznani vice zrejme.

Do danoveho priznani se uvadi nezdanene castky, zaplacene pojistne a socialni+zdravotni a ve vysledku se od toho, co ma zaplatit odecitaji jiz zalohy zaplacene dane.
4honza
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod memorix 20. 2. 2009 16:57

Mam dotaz k logice DPP. Absolutne nemuzu najít exsituje-li nejaký vzor obecných zvyklosti ceny hodinové práce. Tzn. je-li pro FU akceptovatelny prijem napřiklad 5000/hodina. Spravce dane pak muze byt ochuzen o socialni a zdravotni pojisteni bude-li nekdo 90% mzdy mit DPP. Nebo je tam nejaky limit krome tech 150 hodin? Dik.
memorix
Nadšenec

Odeslat příspěvekod mikicz 20. 2. 2009 17:13

memorix: už se to tu řešilo a nikdo kromě hodin žádný limit nehlásil. mám normálně sazbu 1000/hod a nikomu to zatím nevadilo.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 20. 2. 2009 18:55

iwigirl: pokud je to nad 5000,- tak zaměstnavatel strhává tzv. zálohovou daň, což znamená, že si známá musí podat daňové přiznání a možná jí FÚ něco vrátí, pokud vyjde přeplatek daně - firma ji musí dát "Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti"

memorix: řekl bych, že i na DPP se vztahuje ustanovení zákoníku práce o rovnosti na pracovišti, takže pokud někdo na stejné pozici bere 200 Kč na hodinu, neměl by brigádník dostat třeba 1000 Kč na hodinu, co ale s tímto rozdílem udělá kontrola, četl jsem nějaké rozsudky Nejvyššího soudu a ČSSZ z toho strhla sociální pojištění včetně penále a soud jí dal za pravdu.

Uklízečky můžou brát 100,- na hodinu, ale 5000,- na hodinu by asi neprošlo - naopak u programátorů možná ano, je to obvyklá sazba.

S DPP je jiná potíž: § 2 zákoníku práce definuje, co je "práce" (závislá práce, nadřízenost zaměstnavatele, podřízenost zaměstnance, pokyny zaměstnavatele, na pracovišti zaměstnavatele, na náklady zaměstnavatele a na jeho odpovědnost), no a když se v DPP sjedná něco, co tyto podmínky nesplňuje, tak by se mohlo jednat o nepovolené podnikání?

Na jiném fóru jsem četl zrovna příklad programátora - uzavřel s firmou DPP na 150 hodin za odměnu 500.000 Kč, programoval doma, na svém počítači. Mohl by to ŽÚ vyhodnotit jako nepovolené podnikání? DPP je docela nebezpečná forma vyplácení, navíc je s ní dost práce ji zúřadovat.
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod Ruprecht001 21. 2. 2009 09:53

stanislav.stribrny píše:Na jiném fóru jsem četl zrovna příklad programátora - uzavřel s firmou DPP na 150 hodin za odměnu 500.000 Kč, programoval doma, na svém počítači. Mohl by to ŽÚ vyhodnotit jako nepovolené podnikání? DPP je docela nebezpečná forma vyplácení, navíc je s ní dost práce ji zúřadovat.


Tuším, že "podnikání" je charakterizováno jako "soustavně vykonávaná činnost za účelem zisku". Takže pokud by to dělal delší dobu, třeba 2 a více let, navíc pro jednoho zadavatele, pak by z toho mohl být problém.
Ruprecht001
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod memorix 21. 2. 2009 09:57

Dostalo se mi dojmu, ze DPP je primarne konstruovana pro jine ucely, nez odmenovat nekoho milionem korun. Navic by to pak byl pomerne snadny nastroj jak snizovat odvody spravci dane. Zamestnam tady Ruprechta na 150 hodin 7000/hodina, zaplatim srazkovou dan a smitec. To mne prave bylo podezrely..
memorix
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Ruprecht001 21. 2. 2009 12:34

memorix - Objem hodin je OK, za rok to může být až 200 (co ty na to Rope?), jen snad platí omezení, že to nesmí být více jak 20 hodin týdně. A 7000Kč/hod? No nevím, zda je to cena "obvyklá".
Ruprecht001
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod memorix 21. 2. 2009 17:08

No ano, ale kde je ta norma, ktera definuje cenu te prace. Kdyz ty vykazes zisk 10 000 000 Kc a zamestnas me na DPP "poradenstvi a konzultace, analyza trhu" za 5 000 000, tak ti zasadne klesne SP a ZP + zalohy na pristi rok. Coz je mi podezrele, ze by ceska danova sprava neosetrila...
memorix
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Ruprecht001 21. 2. 2009 22:35

memorix: Nevím, kde ta norma je, ale zaručeně existuje. Když jsem vedl projekt financovaný z EU, měl jsem v ruce tabulky "cen obvyklých" na různé posty a pokud bylo na těch postech vyšší náklady, byla proplácena pouze část odpovídající "cenám obvyklým", co bylo na víc, šlo na vrub příjemce dotace z jeho vlastních zdrojů. Takže takové tabulky zaručeně existují ;-)
Ruprecht001
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 21. 2. 2009 23:27

FÚ prostě koukne na obvyklé mzdy v daném okrese a v daném oboru.

7000 Kč/hod snad nikdo nikde nebere :-)

Ale myslím, že zrovna FÚ je to fuk - zálohová daň je pořád 15 %, i pro DPP i pro OSVČ. Komu to ale není fuk, jsou ČSSZ a VZP.

Nemůžu přes Google najít žádný odkaz, ale ty rozsudky Nejvyššího soudu jsem četl a šlo tam o docela vysoké penále od ČSSZ v desítkách tisíc, nemluvě o základním pojistném, které bylo třeba doplatit.
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 23. 2. 2009 13:32

Dohoda o provedení práce = max 150 hodin u jednoho zaměstnavatele za rok

Jiné omezení neexistuje ... a pokud se dohodnete na 7000 Kč za hodinu a řádně to zdaníte tak co by se v tom kdo šťoural???

Ještě tu socani nevládnou, aby nám diktovali kolik můžeme svým zaměstnancům platit :roll:

A ceny obvyklé se používají jen mezi zpřízněnými osobami kvůli tunelům ...

Vy asi moc rádi nejste z toho, že máte relativní svobodu ... co?
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 23. 2. 2009 19:24

v zákoníku práce sepíše něco o rovném zacházení v zaměstnání, když vykonáváš stejnou práci, máš mít stejnou odměnu. Tak bych řekl, že se to vztahuje i na DPP. Určitě by to toho kecaly odbory, když ne ČSSZ.
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod mikicz 23. 2. 2009 20:33

stanislav.stribrny: ty máš ve firmě odbory? jinak jsem v pohodě, oba zaměstnanci (já a manželka) mají stejně. 1000/hod.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků