Dohoda o provedení práce

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Ruprecht001 30. 10. 2008 10:24

ANo. Na FÚ jsem to jen nahlásil. 15% platím já coby zadavatel práce, příjemce neplatí nic, jen zkasíruje "čistou" odměnu.
Ruprecht001
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 30. 10. 2008 11:20

To nemusí platit vždy, pokud podepíše Prohlášení, tak se žádná daň neplatí.

DPP je nesmírně komplikovaná záležitost a při její aplikaci hodně chybují i účetní.

Nejlepší je ty peníze vyplácet jinak, třeba na Smlouvu o dílo, nebo na fakturu - to je asi optimální způsob. Anebo pokud uplatňujete 50% paušál, tak na smlouvy a úřady kašlat a vyplatit z vlastní kapsy. Samozřejmě nejde u s.r.o.
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod mikicz 30. 10. 2008 15:12

stanislav.stribrny: tak. zase jediný způsob, jak dostat prachy z s.r.o. abych je nemusel danit (resp zálohy na daně mi byly vráceny) je DPP. Ze všecho ostatního se platí sociální a zdravotní daň, která je nevratná.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ruprecht001 30. 10. 2008 15:19

stanislav.stribrny: No počkej, co je na DPP komplikovaného??? Jediné omezení co tam je, pokud vim, tak je 200 hodin za rok. A dost možná bude omezena i sama částka, to nevím, protože vcelku na DPP zcela legálně vyplácím "cenu obvyklou". Žádná malá domů...
Ruprecht001
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mikicz 30. 10. 2008 15:33

omezení je tuším 150 hodin za rok, částka pokud vím omezena není. ale při mých 1000/hod těžko může někdo protestovat, když víc jsem míval i v 2002 na brigádě.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 30. 10. 2008 18:34

Daně jsou jako u jakéhokoliv jiného zaměstnání jen s tím rozdílem, že se nepočítá sociální a zdravotní (tj. hrubá mzda = superhrubá mzda).
Dále se postupuje rozhodovacím stromem zda
1. poplatník podepsal prohlášení k dani - pak se mu odčítají slevy na dani (a pokud je hrubá mzda nižší než slevy pak daň vyjde nula, když je mzda vyšší než slevy pak se daň platí)
2. poplatník nepodepsal prohlášení k dani - pak:
a) do 5000 Kč se jedná o srážkovou daň
b) nad 5000 Kč se jedná o zálohovou daň

Jinak před zaměstnáváním někoho na dohodu o provedení práce se musíš registrovat na FU.
Jinak časový limit je 150 hodin měsíčně a peněžní limit není (taky jsem bral 2000 Kč na hodinu) :-)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 30. 10. 2008 20:06

Ruprecht001 píše:No počkej, co je na DPP komplikovaného???


Komplikovaného je neskutečné množství evidenčních a ohlašovacích povinností, zrovna v tomhle vlákně o DPP jsme to v minulosti probírali. Je to fakticky hrůza.

DPP je tak komplikovaná, že se s tebou klidně vsadim, že něco děláš špatně :D

Největší vinu na administrativní náročnosti DPP nese zákoník práce a zákon o daních z příjmů.

Položím zkušební otázku. Jednu z mnoha, která mě v souvislosti s DPP napadá. Pokud jsi vyplatil některému z brigádníků částku více než 40 tisíc v jednom kalendářním roce a nedošlo k jejímu zdanění srážkovou daní (díky podepsanému Prohlášení), oznámil jsi tuto výplatu FÚ?

Ne? Pak se těš na pokutu do 2 mil. Kč. Viz zákon o správě daní a poplatků §34 a §37.

mikicz píše:tak. zase jediný způsob, jak dostat prachy z s.r.o.


To je určitě pravda, je ale otázka, jak se k tomu postaví ČSSZ až to zjistí, obzvlášť pokud jsi společník nebo jednotel S.R.O. - pak je to jasné jako facka, že vyvádíš zisky. Viz judikatura Nejvyššího správního soudu, kdy ČSSZ doměřila sociální pojištění a soud jí dal za pravdu.
http://www.nssoud.cz/anonym.php?ID=9250
http://www.stohl-znojmo.cz/dokumenty/zprav2.doc
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod Ruprecht001 30. 10. 2008 21:12

stanislav.stribrny: No, myslím, že 4OK za rok si u mě žádný nevydělal :-) Ale 15% daň FÚ platím ihned po vyplacení brigádníka.

Jakou byrokracii máš na mysli? Já se jen ohlásil na FÚ k placení té daně z požitků, či jak se to jmenuje a pak jen nahlásil za koho to je a kolik, šlo to v kvartále spolu s DPH.
Ruprecht001
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 30. 10. 2008 21:50

Je třeba se na FÚ přihlásit ke dvěma daním, srážkové a zálohové, jsou to 2 různé bankovní účty. Komplikované je mj. to, že je třeba rozlišovat, kam co pošleš a každý měsíc to může být jinak podle výše odměny. Pak je třeba posílat různé přehledy na předepsaných formulářích. Dále je třeba ty daně posílat do určitého data, takže jestli posíláš čtvrtletně, pak je to špatně. Vedeš mzdové listy, posíláš výplatní pásky? Nahlašuješ na ÚP cizince, i z EU (tedy i Slováky)? Agenda spojená s DPP by vydala na 100stránkovou knížku.
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod mikicz 30. 10. 2008 22:01

stanislav.stribrny: ad 1) jasně, to bylo zaškrtnutí 2 políček místo jednoho na FÚ, žádný probléím
ad 2+3+5) to za mě dělá pohoda, sama vygeneruje patřičné doklady a příkazy k úhradě
ad 4) je to do konce následujícího kalendářního měsíce
ad 6) žádné cizince nezaměstnávám

takže mě to pořád přijde jednoduché
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 30. 10. 2008 22:47

stanislav.stribrny: loooool ... ty jsi zase ten odstavec neprecetl ... tech 40 000 se týká pokud někomu platíš za tzn. volné činnosti (tj. tlumočník, spisovatel, znalec) a z pronájmu ... je to vlastně bonz lidí co nemají živnostenský list (tj. FU si je nemá podle jakého seznamu zkontrolovat, že musí podat daňové přiznání) ... nikde tam není nic o zaměstnancích či dohodách ... :lol:

a jinak jak píše mikicz ... dobrej účetní program a je to pár ťuků ... :-)

Jinak DPP určitě není těžší než klasické zaměstnání ... dokud člověk nebojuje se sociálkou tak to je procházka růžovou zahradou :-)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ruprecht001 31. 10. 2008 11:02

stanislav.stribrny: Vzhledem k tomu, že jsou vypláceni "jednorázově", nejsou vypláceni mzdou, tedy žádný mzdový list, ale dostanou jen výplatnici, tu vyjede účetní program. Vyplácím je zásadně před koncem čtvrtletí, aby to mohlo pak jít na FÚ s DPHčkem. Cizince nezaměstnávám. Tak a teď mi ještě jednou řekni, co dělám špatně a kde jsem pochybil?!
Ruprecht001
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 1. 11. 2008 14:41

§ 34 Součinnost třetích osob

(5) Právnické osoby a fyzické osoby mající příjmy z podnikatelské a jiné samostatné výdělečné činnosti nebo z pronájmu, které provádějí úhrady fyzickým osobám za jejich jinou samostatně výdělečnou činnost nebo za pronájem a z těchto úhrad nesrážejí daň, jsou povinny uskutečněné úhrady oznamovat svému místně příslušnému správci daně, pokud u jednotlivé fyzické osoby přesáhne úhrada částku 40 000 Kč za kalendářní rok. V oznámení se uvede jméno, bydliště, případně místo podnikání fyzické osoby, vyplacená částka, den a důvod úhrady. Oznámení se zašle nejpozději do 15. února po skončení kalendářního roku, v němž byla úhrada provedena.


Tak já v tom paragrafu zmínku, že se oznamovací povinnost týká jen volné živnosti nevidím. Píše se o "samostatně výdělečné činnosti", to jsou snad všichni, ne?
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 1. 11. 2008 14:47

Ruprecht001 píše:Vzhledem k tomu, že jsou vypláceni "jednorázově", nejsou vypláceni mzdou, tedy žádný mzdový list


Mzdový list nařizuje § 38j zákona o daních z příjmů.

Ruprecht001 píše: Vyplácím je zásadně před koncem čtvrtletí, aby to mohlo pak jít na FÚ s DPHčkem.


Pokud brigádník odměnu dostane čtvrtletně, před odevzdáním DPH, pak je to v pořádku. Srážková daň se odvádí do 30. či 31. a zálohová do 20. či 21.
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod Ruprecht001 1. 11. 2008 16:39

stanislav.stribrny: Mzdový list je ale jen pro zaměstnance, ne pro pracovníky pracující na dohodu.
Ruprecht001
Diskutér
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků