Dohoda o provedení práce

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod mikicz 30. 6. 2008 19:55

Rop: do konce roku daleko... sice tam teď stejně půjdu kvůli DPH, ale aspoň že tam nemusím každý měsíc.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Administrátor

Odeslat příspěvekod Rop 30. 6. 2008 22:35

To si asi nerozumíme ....
Každý měsíc přehled .... prostě poslat jim papír co jsi jim poslal ...
A na konci roku souhrn :-)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Moderátor

Odeslat příspěvekod mikicz 1. 7. 2008 11:55

ach jo... papíry papíry...
mikicz
Administrátor

Odeslat příspěvekod mikicz 7. 7. 2008 10:53

Rop: je k tomu přehledu nějaký formulář, nebo je to dle libovůle odevzdávajícího?
mikicz
Administrátor

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 7. 7. 2008 13:20

Rope, jak to myslíš s tím měsíčním posíláním papírů? Podle mě nic takového neplatí, kde se o tom píše?

Měsíčně se musí posílat jen výplatní páska (viz zákoník práce).

Na konci roku se FÚ pošlou tyto formuláře:

"Vyúčtování daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a z funkčních požitků (25 5459 MFin 5459 - vzor č. 13)"

"Vyúčtování daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně z příjmů fyzických osob (25 5466 MFin 5466 - vzor č. 10)"

"Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti pro zdaňovací období 2008 (25 5460 MFin 5460 - vzor č. 16)"
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod mikicz 7. 7. 2008 15:35

stanislav.stribrny: taky jsem nic nenašel, proto se ptám. Já plánuju na konci roku rozdat potvrzení o příjmech a zálohách na daně a přiznání si udělají sami.
mikicz
Administrátor

Odeslat příspěvekod Rop 7. 7. 2008 19:40

mě to leze z účetního programu ... jmenuje se to "Výkaz o srážkové dani z mezd" ... je tam proste jméno příjmení a sražená daň ... a součet
Rop
Moderátor

Odeslat příspěvekod mikicz 7. 7. 2008 19:56

Rop: a kde přesně je napsané, že ten výkaz musí dostávat (a v jakém termínu)
mikicz
Administrátor

Odeslat příspěvekod Rop 7. 7. 2008 20:24

Napsáno netuším ... tohle vím od účetní co kdysi dělala srážky mě ... zeptej se na FU ... ono se mzdama je vzdycky spousta papirovani :-)
Rop
Moderátor

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 7. 7. 2008 20:32

Rop píše:mě to leze z účetního programu ... jmenuje se to "Výkaz o srážkové dani z mezd" ... je tam proste jméno příjmení a sražená daň ... a součet

Mimochodem a co používáš za účetní program???
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 7. 7. 2008 23:55

Účto od firmy Tichý & spol. - už milion let :-)

A jinak téma Účetní program ... at to tady nešpiníme :-)
Rop
Moderátor

Odeslat příspěvekod mikicz 10. 7. 2008 09:20

Rop: tak jsem těch formulářů nakonec našel více: http://www.businessinfo.cz/cz/clanek/da ... 654/43173/

takže který z nich? mezi moje favority postoupili: http://cds.mfcr.cz/sys/cds/scripts/tisk ... 5478_8.pdf a http://cds.mfcr.cz/sys/cds/scripts/tisk ... 5516_8.pdf

edit: ale koukám, že to nebude ani jeden z nich...
mikicz
Administrátor

Odeslat příspěvekod Rop 10. 7. 2008 09:34

První: http://cds.mfcr.cz/sys/cds/scripts/tisk ... 5478_8.pdf - Ano, to by měl být ten co se dává každý měsíc
Druhý ne ... ten je na u srážek zajištění daně: týká se nerezidentů ... viz § 38e zákona o daních z příjmů

A potřeba je ještě jeden: http://cds.mfcr.cz/sys/cds/scripts/tisk ... 466_10.pdf - ten se podává na konci roku ... vyúčtování :-)
Rop
Moderátor

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 10. 7. 2008 09:50

Když jsem se byl na FÚ "svých" slečen zeptat, jak se daní DPP, tak obě chvíli koukaly do stropu (asi tam měly tahák) a pak z jedné vylezlo, že se musím registrovat ke srážkové dani. Přihlášku mi sama dala, nešlo o formulář, ale jen o ve Wordu napsaná žádost o registraci, já jen napsal své údaje a podepsal.

Když jsem se zeptal, jestli je to všechno, tak ještě upřesnila, že na konci roku jim mám poslat vyúčtování, a na to je už speciální žlutý formulář, který měl u sebe děda ve vrátnici.

Fakt je, že po návratu domů jsem trochu DPP zkoumal na internetu a ještě jsem zjistil, že se musím registrovat k zálohové dani a pro ní je také speciální formulář vyúčtování (růžový). To mi slečny lstivě zamlčely.

Nikde na netu jsem se ale nesetkal s tím, že by někdo z účinkujících debatérů zdůrazňoval nutnost posílat měsíční vyúčtování. A to denně čtu fórum na Sagitu a Business Centru, kde jsou otázky na DPP místním folklórem.

Pro mě z toho plyne poučení: raději se na nic FÚ neptat a všechno si zjistit na internetu... Vtipné na tom je, že úřednice vám samy od sebe nic neřeknou, musíte jim položit zcela konkrétní otázku a teprve pak z nich něco vyleze. Jenže když nevíte na co se zeptat (nenapadne vás, že by potenciálně taková možnost existovala), tak jste v úzkých. A po pěti letech zjistíte, že máte všechno špatně, až na vás pani ze sociálky vybavne vtíravou otázkou: "Pane, a kde máte mzdové listy?" :)
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod mikicz 10. 7. 2008 13:02

stanislav.stribrny: no já když jsem se byl na fú registrovat, tak jsem řekl co chci, ona mi vytiskla papír, ten jsem podepsal a zaškrtl 2 položky a tvrdila že to je všechno. Formulář ročního vyúčtování jsem v účetním programu našel, měsíční nikoliv.

Rop: z logiky obou formulářů (i z §22 zákona o dani z příjmů) mi vychází, že se to týká zahraničních osob s příjmy v ČR, ne českých občanů.
mikicz
Administrátor

Předchozí stránkaDalší stránka