Stránka 2 z 26

Odeslat příspěvekNapsal: 16. 4. 2007 21:44
od Rop
Můžeš ... ale určitě to pak nebude dohoda o provedení práce .... a pokud ten váš vztah bude vykazovat známky pracovního poměru tak ti úřad práce nafaří takovou pokudu až se ti protočej panenky ... a následně přijdou finančáci :-)

Je to tak složitý dojít jednou na finančák a pak prachy poslat místo na jeden účet, na dva a vytisknout o dvě lejstra víc :-)

Odeslat příspěvekNapsal: 17. 4. 2007 07:19
od S474N
Rop: abych te zasvetil do "problemu" - jde o jednorazovy projekt - naprogramovani jedne aplikace. Takze jak to udelat?

Odeslat příspěvekNapsal: 17. 4. 2007 09:06
od Rop
Osobně ... neber to jako závazné ale jenom jako můj názor ....

Zaměstnal bych ho, protože pokud by to bylo jinak tak by autor toho programu byl on a já bych od něj musel mít licenci k užití toho programu ... kdežto pokud bych ho zaměstnal tak žádnou licenci mít nemusím a mohu program distribuovat vlastním jménem ... nehledě na to, že by ten náš poměr vykazoval závislost (on by se řídil pouze mými pokyny) ....
viz § 3 zákoníku práce a viz § 58 autorského zákona

Odeslat příspěvekNapsal: 17. 4. 2007 09:27
od S474N
Rop: takze ho mam "jednorazove" zamestnat? Nejak tomu nerozumim, kdyz si objednam system, dostanu system kompletne se zdrojaky a zaplatim za to, tak je to uz moje vlastnictvi, ne?

Odeslat příspěvekNapsal: 24. 4. 2007 14:18
od S474N
Zadny napad jak tohle vyresit?

Odeslat příspěvekNapsal: 24. 4. 2007 14:29
od S474N
Ted jsem jeste trosicku lital po netu a nasel toto:

http://student.finance.cz/brigady/dane/

Nicmene ani tak z toho nejsem vubec moudry, jak tuhle situaci vyresit.

Odeslat příspěvekNapsal: 24. 4. 2007 14:32
od S474N
Jeste upresneni, ja ho nechci zamestnan na stalo, chci jenom, aby me naprogramoval web, nic vice, nic mene. Je nutne to tedy resit takto a nebo jinou formou?

Odeslat příspěvekNapsal: 24. 4. 2007 18:07
od Rop
No rikam ze nejlepší je dohoda o provedení práce .... platis za to ze pracuje ne za ten program .... autorem programu jsi ty ....

kdyby to byla třeba smlouva o dílo ... tak platíš licenci k programu ... autor je stále ten druhý ... a problém by byl s jeho daněním :-)

Odeslat příspěvekNapsal: 25. 4. 2007 09:44
od S474N
Rop: ok, takze dohoda o provedeni prace. I tak to musim resit pres financak nebo staci vyfakturovat a hotovo ?

Odeslat příspěvekNapsal: 25. 4. 2007 11:39
od Rop
Na finančáku se přihlásíš k placení daní z příjmů za zaměstnance ... přesně se to jmenuje:
"k dani z příjmů jako plátci:
1. daně z příjmů ze závislé činnosti a funkčních požitků
2. daně z příjmů vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně"
Měly by ti to udělat na podatelně a na počkání pokud tam nebude fronta, nevím, že by někomu nechali vyplňovat formulář ... tam se můžete zeptat i na podrobnosti co po vás budou přesně chtít po vyplacení mzdy

Pak uzavřeš dohodu o provedení práce se zaměstnancem (šablona smlouvy, která se mi líbí asi nejvíc) a taky doporučuji přečíst si příslušné ustanovení zákoníku práce (část třetí zákoníku práce)
Dále mu nabídnete podepsání prohlášení k dani ("takovej růžovej papír") ... může ho podepsat jenom pokud ho nepodepsal již u jiného zaměstnavatele. Pokud bude podepisovat tak vám musí také donést potvrzení na všechny kolonky co uplatňuje (děti, studium, ZTP, ... )
No a až práci provede tak mu vypočítáte mzdu, ze které buď odvedete zálohu na daň nebo srážkovou daň (podle toho kolik to vyjde) ... a zálohu nebo srážku pošlete finančákům a mělo by s tím jít ještě lejstro kolik jste srazil :-)

Odeslat příspěvekNapsal: 25. 4. 2007 12:24
od S474N
Aha, takze od nej radeji neco koupim - jeden papir a zadne papirovani.

Odeslat příspěvekNapsal: 25. 4. 2007 13:39
od S474N
Rop: a co "Smlouva o externi spolupraci, dle paragrafu 51 obc.zak." ?

Odeslat příspěvekNapsal: 25. 4. 2007 14:22
od Rop
Tady záleží na několika věcech

1. bude mít nebo nebude mít jeho činnost povahu závislé práce? viz § 2 odst. 4 zákoníku práce

2. jak to bude s autorstvím? viz § 5 autorského zákona. jak to bude s právy autora? viz § 10 až 12 autorského zákona

3. bude mít nebo nebude mít jeho činnost povahu podnikání? viz § 2 odst. 1 obchodního zákoníku

4. jak to bude danit? podle § 10 zákona o daních z příjmů nebo podle § 7 zákona o daních z příjmů?

Odeslat příspěvekNapsal: 26. 4. 2007 10:27
od Kiša
Sice nevíme, o jak velkou odměnu se jedná, což je dost důležité pro rozhodnutí, jaký postup zvolit.
Mně připad nejjednodušší:

Uzavřít DPP a proplácet maximálně 6600,- Kč měsíčně. DPP uzavřít na tolik měsíců, aby to pokrylo celou odměnu.
Pokud je to student a podepíše Prohlášení a donese potvrzení o studiu, nebude se mu strhávat žádná daň a zaměstnavateli nevznikne povinnost se registrovat na FÚ k dani z mezd. A nemusí se ani registrovat na OSSZ a zdr. pojišťovně. Jen musí vést nějakou evidenci o těchto DPP.

Odeslat příspěvekNapsal: 27. 4. 2007 00:53
od kaddy
Rop:

Mám takovej dotázek, kamarád je zaměstnán na HPP a potřebuju, aby pro mě vykonal nějakou činnost s odměnou řádově 5000Kč. Když čtu články výše přemýšlím jako o nejlepší možnosti sepsat DPP, ale jak to bude v tomto případě s daní když je klasicky zaměstnán? :D

Děkuji za odpověď