SW systém

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod zddfiala 15. 3. 2007 17:00

Občas pracuju pro svého bývalého zaměstnavatele - teď když sem mu napsal fakturu, tak mi řekl, že mu musím napsat do faktury něco jiného než co pro něj dělám, protože prý nesmím dělat to co sem pro něj dělal jako zaměstnanec. Co je na tom pravdy?
zddfiala
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 15. 3. 2007 19:58

Co se takhle podívat do pracovní smlouvy?
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 16. 3. 2007 00:15

... a zkusit tam najít nějakou konkurenční doložku nebo tak něco?
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Moderátor

Odeslat příspěvekod duee 16. 3. 2007 10:41

Jestli to dobře chápu, tak zddfiala nemá žádnou pracovní smlouvu do které by se mohl podívat, pro bývalého zaměstnavatele občas něco dělá na živnostňák, a bývalý zaměstnavatel má zřejmě strach, aby nebyl nařčen z praktikování Švarc-systému.

V zákonu 435/2004sb. (Zákon o zaměstnanosti) býval § 13, který Švarc-systém zakazoval. Teď se ale dívam, že ten paragraf byl zrušen. Poslední dobou bohužel už nějak nestíhám sledovat změny v legislativě :-(.

V tom § 13 bývalo napsáno, že zaměstnavatel musí vykonávat svoji běžnou činnost prostřednictvím svých zaměstnanců. Tedy pokud měl někdo živnost řekněme na provozování kadeřnictví, tak nemohl zaměstnávat kadeřníká na fakturu, ale musel mu dát pracovní smlouvu se všemi výhodami pro zaměstnance a stát a nevýhodami pro zaměstnavatele. Nic ale nebránilo tomu, aby "zaměstnával" na živnostňák účetního nebo opraváře fénů.

Troufám si tipnout že přesně z tohoto má bývalý zaměstnavatel zddfialy strach, a proto přestože zddfiala "stříhá klienty" tak jako to vždycky dělal, zaměstnavatel teď chce aby do faktury napsal "oprava fénu".

Jak ale říkám, ten paragraf byl ze zákona vypuštěn a to možná zaměstnavatel neví (stejně jako jsem to ještě před 10 minutami nevěděl já :-) ). Každopádně pořád jsou tady další zákony které Švarc-systém zrovna nepodporují, třeba Živnostenský zákon, podle kterého musí živnostník podnikat samostatně a pod vlastním jménem...
Den je plný smutku, bez špatného skutku.
duee
Návštěvník

Odeslat příspěvekod zddfiala 16. 3. 2007 17:37

To je přesně to co sem potřeboval vědět - švarc-system
zddfiala
Návštěvník