Danove priznani 2006 - vyzivovana manzelka

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod DIKI 31. 3. 2007 16:47

Zdravim vsechny a prosim moc o pomoc.
Rozhodli jsme se s muzem pro SZM, ale nevime, jak si poradit s kolonkou UDAJE O MANZELOVI/MANZELCE - pokud uplatnujete slevu na dani na vyzivovaneho manzela. Ja jsem totiz cely rok 2006 byla na materske dovolene, takze jsem nevykonavala zadnou cinnost, ze ktere mne plynuly prijmy. Ale stalo se to, ze firma, ve ktere jsem pracovala pred nastupem na MD, mi v 02 a 03/2006 proplatila jakousi dovolenou, cimz mi samozrejme diky tomu vznikl prijem 22.000,-- Kc. Take mi na to firma vystavila potvrzeni o zdanit. prijmech.
A ted prave nevim, jestli to pro nas znamena, ze:
1/ na me muj muz muze odpocitat castku 4.200 Kc
2/ nemuze 4.200 Kc
3/ muze pouze podil (350,--/mesic) za ty mesice, kde mi zadny prijem nevznikl (takze za 10 mesicu)
Dekuji moc a preji hezky zbytek dne.
Katka

Jeste jsem chtela pripsat, jestli by na vyse uvedene mohlo mit vliv toto: S muzem pronajimame spolecny byt, zdanit. prijmy jsou cca 60.000 Kc rocne a roky zpetne jsme tuto castku pripisovaly do dan. priznani manzelovi a ne mne (mohli jsme si vybrat, byt je ve spol. majetku manzelu). Kdyby muj muz mel moznost si tedy na me odpocitat jakoukoli vysi castky na vyzivov. manzelku, nenachytal by nas pak financak na to, ze jsem si mela ten pronajem prehodit na sebe, a tak jsem mela jeste vyssi prijem nez tech 22.000,-- od zamestnavatele?

Dekuji moc a omlouvam se za ty zmatky.
DIKI
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 31. 3. 2007 17:29

Tak nejdřív k tomu nájmu .... to že ho zdaňuje jenom váš manžel je správně ... z pohledu daně z příjmů je to příjem jenom jednoho z vás ... :-)

a k té slevě na manželku ... odpověď A je správně
neboť jste neměla příjem přesahující 38 040 Kč (ale jenom 22 000 Kč)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Diskutér

Odeslat příspěvekod DIKI 31. 3. 2007 17:45

JE, TO SE MI ULEVILO.

JEN ME TED JESTE NAPADLO, ABYCH BYLA UPLNE KLIDNA, K TEM PRIJMUM OD FIRMY SE SKUTECNE NEMUSI PRIPOCITAVAT CASTKA ZA SOCIALNI DAVKY - MATERSKA A RODICOVSKY PRISPEVEK? DEKUJI MOC JESTE JEDNOU.
DIKI
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 31. 3. 2007 23:01

Viz § 4 odst. 1 písm i) zákona o daních z příjmů cituji:
"Od daně jsou osvobozeny
i) dávky sociální péče a služby sociální péče, dávky státní sociální podpory a státní dávky (příspěvky) upravené zvláštními předpisy nebo obdobná plnění poskytovaná ze zahraničí,"
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Diskutér

Odeslat příspěvekod paysoft 2. 4. 2007 19:53

PPM (neboli mateřská - 28 týdnů ) se ovšem do příjmů pro nárok na slevu na dani na manžela (4 200 Kč) počítá, rodičovský příspěvek už ne
paysoft
paysoft
Návštěvník