DPC x ZL

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod kefish 18. 4. 2007 14:33

Mam takovyto dotaz. Jsem student a pri studiu trvale pracuji pro zamestnavatele na DPC. Uvazuji o moznosti pracovat pro nej na ZL. Pokud se nepletu, momentalne za me odvadi navic 35% z hrube mzdy statu. Uvazuji spravne, ze pokud bych si poridil ZL a domluvil se s nim, ze o techto 35% mi zvysi mzdu, on by za me uz nemusel platit nic, a ja bych tuto dan rovnez neplatil? Ma prace na ZL v tomto pripade nejaka uskali oproti praci na DPC? Dekuji.
kefish
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 18. 4. 2007 16:13

Úskalí je hned několik:

1. podnikatel = samostatně
zaměstnání = na příkaz zaměstnavatele

čili nemohl byste pracovat neustále pro jednoho "odběratele", neboť by to mohlo být klasifikováno jako pracovní poměr ...

2. musíte si sám sestavit daňové přiznání (což znamená buď náklady paušálem nebo vést daňovou evidenci) ... zde doporučuji rady odborníka (účetní či daňový poradce)

3. administrativa ... nějaký čas vám dá vyřízení ŽL ... něco vám zabere podávání přiznání a ostatních přehledů ...

4. má to i výhody ... jakožto podnikatel si můžete uplatnit do nákladů to co byste si v zaměstnání nedal ....

a tady zarazím ... a zeptám se ... o jaký obor by šlo ... případně to trochu specifikujte ... :-)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor

Odeslat příspěvekod kefish 18. 4. 2007 17:51

Jedna se o praci v IT - pomerne siroky zaber - sprava + vyvoj + site. Nejak tak:)

Klasifikovano jako pracovni pomer by to bylo kym?
Jsem podpisový virus. Prosím, zkopírujte si mě, abych se mohl rozšířit.
kefish
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 18. 4. 2007 18:41

tak od zadu ... klasifikováno jako pracovní poměr by bylo kontrolou z úřadu práce

Podnikání = Podnikání se rozumí soustavná činnost prováděná samostatně podnikatelem vlastním jménem a na vlastní odpovědnost za účelem dosažení zisku.

Závislá práce = Za závislou práci, která je vykonávána ve vztahu nadřízenosti zaměstnavatele a podřízenosti zaměstnance, se považuje výlučně osobní výkon práce zaměstnance pro zaměstnavatele, podle pokynů zaměstnavatele, jeho jménem, za mzdu, plat nebo odměnu za práci, v pracovní době nebo jinak stanovené nebo dohodnuté době na pracovišti zaměstnavatele, popřípadě na jiném dohodnutém místě, na náklady zaměstnavatele a na jeho odpovědnost.

Čili to musí jít na vaší odpovědnost a nesmíte pracovat pro jednoho "odběratele" .... :-)
Rop
Administrátor

Odeslat příspěvekod Kiša 18. 4. 2007 21:02

Mno..já bych to takhle striktně neviděla.Ono podle té citace by bylo možné posoudit polovinu případů, kdy OSVČ něco dělá na ŽL jako závislou práci, zejména např. u různých řemeslníků.
Pokud předmětem činnosti dosavadního zaměstnavatele tedy není správa sítí. Pokud je to ale IT analfabet, tak těžko bude naplněn znak, že práci dělá podle pokynů zaměstnavatele. Připadá mi celkem logické, že na odbornou práci si firma najme zase firmu a ne zaměstnance, kterého není schopen kontrolovat.
Pokud si najme někoho s ŽL a ten ještě prokáže, že aspoň část prací dělá na svém PC nebo ze svého PC a využívá svůj SW, tak si myslím, že bych to uhádala.
Kiša
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod kefish 19. 4. 2007 09:09

A stacilo by, pokud by prijem od teto firmy byl majoritni a potom bych mel dalsi prijem od soukrome osoby dejme tomu za spravu site v pomeru cca 5:1 ve prospech firmy?
kefish
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 19. 4. 2007 09:54

jak pise kisa ... musíte uhádat že to děláte na svém a sám ... tak je to v pohode ... :-)
Rop
Administrátor

Odeslat příspěvekod kefish 19. 4. 2007 12:24

ok, diky. Kdyz se tedy vratime k puvodni otazce, jak to potom vychazi s danemi? Domnivam se spravne, ze tech 35% mi v tomto pripade zustane?

Dale by me ramcove zajimalo, co vsechno lze uhadat do nakladu u takoveho podnikani. Diky.
kefish
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 19. 4. 2007 14:22

No ono to s tím sociálním a zdravotním není až tak pravda ... pokud budete mít zisk vyšší než cca 45 000 za rok tak budete muset platit sociální pojištění ... a zdravotní budete muset platit vždy při nějakém zisku ... výhodou je že si příjem můžete snížit o výdaje (mzdu si už o nic nesnížíte) ... čili třeba počítač, tiskárna, software, papír, kancelářské potřeby, odborné příručky, toner, opravy počítače (tiskárny) atd .... a co se týče těch výdajů tak musíte prokázat že byli použity na dosažení, udržení a zajištění příjmů (já si vždycky říkám, že bych to nekupoval kdybych nepodnikal) .... do nákladů (výdajů) si můžete dát cokoliv, ale musíte si to uhádat ... neboť v českých daních platí, že co si uhádáte to platí :-)
Rop
Administrátor

Odeslat příspěvekod kefish 19. 4. 2007 15:13

No v soucasne situaci platim 12,5% ja a 35% zamestnavatel. Mel jsem za to, ze vzhledem k tomu, ze studuji, bych platil pouze tech 12,5% a 35% by platila skola/stat. Mylim se?
kefish
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 19. 4. 2007 16:23

mno ... takže u zaměstnání:

Zdravotní pojištění:
zaměstnavatel: 9 %
zaměstnanec: 4,5 %
celkem: 13,5 %

Sociální pojištění:
zaměstnavatel: 26 %
zaměstnanec: 8 %
celkem: 34 %

a ted podnikatel:

zdravotní pojištění:13,5 %
sociální pojištění: 29,6 % + 4,4 %

jenom se to prostě počítá z jiného základu ... a v případě že si vyděláte za rok méně než cca 45 000 Kč tak sociální neplatíte ...
Rop
Administrátor

Odeslat příspěvekod kefish 19. 4. 2007 18:18

Ano, ale od x lidi jsem slysel, ze pokud podnikatel = student, pak prvni rok pojisteni neplati, dalsi rok plati zalohy, ty mu ale stat pote potom vrati. Nebo to tak neni?
kefish
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 19. 4. 2007 20:23

První rok opravdu neplatí zálohy na zdravotním pojištění ....
Další roky se řídí dle jeho zisku z předcházejícího roku ... viz následující příklady

1. Podnikatel (student) začne podnikat 1. 1. 2006 .... jeho zisk je 40 000 Kč za rok 2006 (neplatil žádné zálohy)
daň = 0
doplatek zdravotního = 2700
nová záloha na zdravotní = 225
doplatek sociální = 0
nová záloha na sociální = 0

2. Podnikatel (student) začne podnikat 1. 1. 2006 .... jeho zisk je 60 000 Kč za rok 2006 (neplatil žádné zálohy)
daň = 0
doplatek zdravotního = 4050
nová záloha na zdravotní = 338
doplatek sociální = 8800
nová záloha na sociální = 740

3. Podnikatel (student) podniká již delší dobu .... jeho zisk je 40 000 Kč za rok 2006 (platil zálohy za zdravotní 200)
daň = 0
doplatek zdravotního = 300
nová záloha na zdravotní = 225
doplatek sociální = 0
nová záloha na sociální = 0

4. Podnikatel (student) podniká již delší dobu .... jeho zisk je 60 000 Kč za rok 2006 (platil zálohy za zdravotní 300)
daň = 0
doplatek zdravotního = 450
nová záloha na zdravotní = 338
doplatek sociální = 8800
nová záloha na sociální = 740

5. Podnikatel (student) podniká již delší dobu .... jeho zisk je 100 000 Kč za rok 2006 (platil zálohy za zdravotní 500, sociální 1000)
daň = 2400
doplatek zdravotního = 750
nová záloha na zdravotní = 563
doplatek sociální = 2800
nová záloha na sociální = 1234

Kde se mluví o zálohách tak se myslí měsíční záloha ... oni vám ty zálohy vždycky nevrátěj ... záleží jaký máte zisk a jak vysoké jste zálohy platil .... základem je se držet pod 45 000 Kč za 12 měsíců ... to určitě neplatíte sociální a určitě ne daň ... a na zdravotním to není moc (cca 3000 Kč za rok) ... čili pokud budete platit na zálohách 250 Kč a konstatní zisk 45 000 Kč tak na zdravotním se vám zálohy budou rovnat pojistnému (čili doplatek bude 0 ale taky vám nic nevrátěj), sociální a daň bude 0 :-)

Všechny údaje berte orientačně (jedná se o studenta co studuje 12 měsíců a nemá žádné životní pojištění, hypotéku atd)
Naposledy upravil Rop dne 21. 5. 2007 21:04, celkově upraveno 3
Rop
Administrátor

Odeslat příspěvekod zadirr 30. 4. 2007 09:30

Rop píše:mno ... takže u b]zaměstnánín/b]:

Zdravotní pojištění:
zaměstnavatel: 9 %
zaměstnanec: 4,5 %
celkem: 13,5 %

Sociální pojištění:
zaměstnavatel: 26 %
zaměstnanec: 8 %
celkem: 34 %

a ted b]podnikatel[/b]:

zdravotní pojištění:13,5 %
sociální pojištění: 29,6 % + 4,4 %

jenom se to prostě počítá z jiného základu ... a v případě že si vyděláte za rok méně než cca 45 000 Kč tak sociální neplatíte ...a/quote]

Chápu správně, že zaměstnanec a podnikatel mají za těch 13,5% zdravotního pojištění zaplacenou různou službu? Zatímco zaměstnancec už v tom má nemocenské pojištění (pokud onemocní, bude dostávat nemocenskou), podnikatel si ho musí platit zvlášť, pokud ho chce (za těch 13,5% dostává jenom lékařskou péči).
zadirr
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 30. 4. 2007 09:51

zdravotní pojištění je platba za to že vás ošetří lékař a dostanete léky ....

nemocenské pojištění je součást sociálního pojištění ... zaměstnanec ho platí vždy, OSVČ si může vybrat zda ho bude platit (to je těch "+ 4,4 %")

naštěstí jsme si zatím všichni rovni ... skoro :lol:
Rop
Administrátor