Faktura a razítko

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 8. 11. 2008 14:11

Jakým zákonem by se řídila faktura neplátce DPH, neživnostníka, konkrétně tlumočníka či znalce dle Zákona o znalcích, advokáta, apod.?

Jich se živnostenský zákon netýká, tudíž se náležitosti faktury neřídí §31 odst. 15 živnostenského zákona, že?

Patrně se jich týká pouze §13a obchodního zákoníku?
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 14. 11. 2008 18:21

Pokračování razítkové anabáze:
včera jsem byl na poště s vyplněným jejich formulářem, který bylo třeba orazítkovat. Ale pozor! Úřednice české pošty odmítla formulář přijmout, neb je "neplatný". Neplatnost dokumentu byla dána černým razítkem, platný je prý pouze modrý nebo fialový otisk razítka, nikoli černý. Snažil jsem z ní dostat, co je to za předpis nebo interní nařízení (?), ale nic konkrétního jsem z ní nedostal. Neoblomně trvala na svém a formulář nepřijala. Nakonec mi tajemně poradila, abych formulář vyplnil znovu a bez razítka. Prý to pošta nevidí ráda, ale dá se. Srandy kopec :)
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 14. 11. 2008 19:22

Pokud nebyla schopna důvod vysvětlit, napiš na info@cpost.cz. Tam to buď vysvětli tobě nebo jí :D
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mikicz 14. 11. 2008 19:46

stanislav.stribrny: to je pěkná pitomost... normálně mi na poště vydávají zásilky na černé razítko (pokjud ho náhodou mám s sebou) nebo na můj OP, a prohlášení, že razítko nepoužíváme. ani s jednou variantou není nikdy problém, prostě buď potvrzení orazítkuju, nebo mi dá k podpisu vyplněný předtisk, že razítko není a hotovo.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Havers 14. 11. 2008 20:10

To stanislav.stribrny: předpokládám, že tu černou barvu razítka neviděj rádi kvůli případnému kopírování a pozměňování dokumentu. Přece jenom, když je razítko barevné, je větší pravděpodobnost, že je dokument nepozměněný originál.

No ale jistě jsou barevné kopírky atd. ;-)
Havers
Diskutér

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 14. 11. 2008 21:07

mikicz: ty máš obecně na úředníky nějaké štěstí :)
Ještě odmítla převzít výpis z živnostenského rejstříku a dožadovala se orginálu živnostenského listu, ačkoli jsem se jí snažil vysvětlit, že od 1.7. jsou jen výpisy. A to jsem vyřizoval ve slavném oddělení CzechPoint, kde by ta úřednice snad už mohla být vyškolená a tyhle věci vědět, navíc když sama výpisy dělá :!:
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod mikicz 14. 11. 2008 21:11

stanislav.stribrny: heh. tak to je opravdu ultimátní srážka s blbcem... neřekl bychm že mám nějak vyjímečné štěstí. většina lidí co znám nemívá problémy s úředníky. ale to, že neví, že nejsou ŽL, ale jenom ývpis z rejstříku je opravdu už na to, chtít rovnou mluvit s její nadřízenou. zvlášť, kdyby mi to řekla po tom výstupu s razítkem.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 15. 11. 2008 16:41

Problém některých úředníků je, že se bojí mít vlastní rozum a řídí se jen tím, co se dozvědí na školení. A pokud "moje" úřednice v posledních měsících žádné školení asi neabsolvovala, tak neměla jak možnost se dozvědět, že už ŽL nejsou. Stejně tak se nejspíš kdysi dozvěděla na některém ze školení, že razítko může být jen modré...
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 15. 11. 2008 17:43

stanislav.stribrny: spis si myslim, ze jejich problemem je lenost a naprosta laxnost ve zjistovani alespon aktualniho stavu. Holt kdyz nekdo hraje 8 hodin v praci Solitaire, tak tezko muze zvladat neco jineho, ze?
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod broucajz 11. 6. 2010 20:52

stanislav.stribrny píše:
Rop píše:pokud jste plátce DPH tak údaje stanovené v url=http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dph/cast1h2d5.aspx#par28]§ 28 odst. 2 či 4 zákona o DPHD/url]


Já právě plátce DPH nejsem :)

Jinak mám nárok, jakožto živnostník (neplátce DPH) posílat Výzvu k platbě a až po obdržení platby poslat fakturu se svým podpisem?


Já dělám účetnictví našemu družstvu. Kdybych dostal jakousi "výzvu k platbě", tak bych ji hodil do koše. Co je to za blbý nápad? Faktura je jasný doklad.
Na druhé straně o razítku nikde nic není - např. z tepláren dostáváme faktury nepodepsané a bez razítka - furt, už přes 12 let
8-)
broucajz
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mikicz 11. 6. 2010 21:35

broucajz: kdyby muj ucetni hodil do kose doklad co mu dam, tak ho nejdriv zabiju a pak vyhodim. Ktery zakon to definuje "fakturu"? Zakon definuje danovy doklad a ten neplatce DPH nesmi vystavovat...
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 12. 6. 2010 09:18

Jediný zákon který definuje fakturu je směrnice EU pro DPH ... a to díky tomu, že lepší jednoslovný překlad neexistuje ...

Jinak přesně tak ... pojmy faktura, MTZ, saldokonto, DKP atd. nejsou nikde definované ... je to spíše historický význam ... v současné legislativně nejsou ... takže doklad tak pojmenován být nemusí ...

A mimochodem ... co je faktura jiného než výzva k platbě?
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod M2M 22. 12. 2010 13:58

Mohu posílat fakturu zákazníkům elektronicky, myslím oskenovanou fakturu s podpisem a razítkem? Nemám elektronický podpis.
Nebo musím posílat originál poštou.
M2M
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod S474N 22. 12. 2010 16:51

M2M: zjevne ses ani toto tema nenamahal precist ze? Protoze ZADNE razitko neni potreba.

BTW to tvoje podnikani bych chtel v realu videt, kdyz se tu ptas porad dokolecka na takove trivialnosti. To musi vypadat :roll:
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod M2M 22. 12. 2010 17:19

S474N píše:BTW to tvoje podnikani bych chtel v realu videt, kdyz se tu ptas porad dokolecka na takove trivialnosti. To musi vypadat :roll:


Tobě bych to neukázal, takže máš smůlu, musíš si vybrat někoho jiného.
M2M
Mírně pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků