Faktura a razítko

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 18. 6. 2008 10:44

Rope, děkujeme :)

Zase z toho dopisu od MF ale vyplývá, že razítko a podpis doporučují dávat jen na faktury, které poslouží k odečtu DPH. Čili na faktuře neplátce DPH nemusí nic být ani kvůli verifikaci osoby...

Ty úředníci jsou ovšem neuvěřitelně vynalézaví. Zákon podpis a razítko sice nenařizuje (zaplaťpánbů), ale já neveřím, že je faktura pravá, tak vám nedovolím odečíst DPH. Ať už jdou všichni do háje.
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod mikicz 18. 6. 2008 13:01

stanislav.stribrny: banda blbců to je.... dostáváme faktury ze zahraničí a prakticky nikde není razítko ani podpis a nikdy to nikomu nevadilo. navíc ověřitelnost cz faktury je jednoduchá. pokud mám podezření o pravosti faktury, co si firma dává do nákladů, zajdu za vystavitele a zkontroluju, jestli má ve vydaných fakturách totéž. jenže to je moc jednoduché, a jednoduchá řešení u úředníků nefungují.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 18. 6. 2008 14:03

Chtělo by to vypracovat nějaký návod, jak vysvětlit úředníkovi, že požaduje něco, co požadovat nemá.

V první fázi je dobré mu vyjmenovat paragrafy příslušných zákonů, kde o podpisu a razítku není ani slovo. Ve druhé fázi, pokud bude vytrvale vyžadovat "verifikaci osoby", úředníka požádat, ať uvede zákon, který to nařizuje. Ve třetí fázi na něj podat stížnost jeho nadřízenému. Ale nemám zkušenosti, jak tato konkrétní stížnost funguje v praxi.

Pořád je tu ten problém, že úředník může libovolně z účetnictví vyjmout fakturu a dodanit příjem. S tím nevím, co dělat.

Se zahraničními fakturami máte pravdu. Třeba hostingy žádné faktury ani neposílají mailem, lze je vygenerovat ve webovém rozhraní a vytisknout je, nebo uložit jako DOC či PDF. začínám něco takového také dělat, ale čeští zákazníci zatím tyhle novinky moc nechápou.
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod mikicz 18. 6. 2008 18:22

no netřeba chodit daleko. i český 802.cz (Mattes AD s.r.o.) neposílá daktury, ale jsou na webu v admin rozhraní ke stažení. Jenom je na nich nějaký text o certifikátu SSL pro HTTPS a že prý vyhovuje zákonu o DPH. Což mě přivádí na myšlenku, napsat do patičky faktury: "Tato faktura vyhovuje §x-y zákona číslo aa/bbbb sb o DPH." to by mohlo některé iniciativní blbce zchladit. Je tam přece paragraf, ne?
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 19. 6. 2008 08:12

No pokud by to byl daňový doklad, tak tam napsat "Tato faktura splňuje všechny náležitosti daňového dokladu dle § 28 odst. 2 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů."

Ale těch norem je tam víc ... už se tady možná i psali ... :-)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mikicz 19. 6. 2008 08:47

Rop: ni já mám na faktuře místa dost, klidně tam můžu dát telefonní seznam finančního úřadu :D
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod panet 16. 9. 2008 17:59

Omlouvam se za mozna hloupy dotaz, ale chtel bych se ujistit, jestli tato faktura:
http://mobilforum.mobilmania.cz/moderat ... a_vzor.pdf
porad plati?
Docvetl jsem se v diskusi ruzne nazory, jestli psat ci nepsat to nebo ono. Nejsem (myslim aspon - jsem podnikatel na baterky) platce DPH, jsem osvc na vedlejsak, prijem do 60kKc rocne a podle tohoto vzoru bych si vytvoril fakturu.
Platby budou probihat prevodem.

Jo a jeste mam zitra podepisovat smlouvu a reditelka (skoly) chce, abych prinesl razitko, ktery "prdnu" na tu smlouvu na spravu site na rok dopredu (fakturace mesicne). Jestli jsem dobre pochopil po nekolika desitkach minut stravenych na tomto foru, razitko nepotrebuju. Nicmene hadat se s ni nebudu, a nejaky prinesu. Staci, kdyz tam dam jmeno dle ZL, ICO a adresu? Eventuelne co byste doporucili vsechno nacpat na razitko (pro strycka prihodu)?

Dekuji

edit:
Ve vlakne o razitku je jeste psano o "dodatku za jmenem". Pokud tedy jsem zapsan jako:
Mgr. Josef Novak v zivnostenskem liste, muzu si na razitko (ktery pod tu smlouvu a mozna na faktury budu davat) Napsat:
"Mgr. Josef Novak, sprava siti" ?
Podle vseho co se v onom vlakne viewtopic.php?f=320&t=1043440&st=0&sk=t&sd=a&hilit=razitko
pise, tak jo, ale za razitko dam nechutnych 500Kc (budu ho potrebovat expresne), tak at to aspon muzu pouzit.
a
panet
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kejki3 19. 9. 2008 17:50

Klidně mě ukamenujte, ale v otázce tištěných faktur souhlasím s podepisováním.
Pro elektronickou fakturu existuje předpis o elektronickém podpisu, zatímco tištěná by mohla být zaměnitelná za jakýkoliv jiný dokument. A ještě nedávno němečtí celníci neproclili zboží, pokud u JCD nebyl originál faktury - ten se vyznačoval právě podpisem propiskou (na razítko se tam nehraje). Ano, dá se padělat cokoliv, ale v okamžiku dohadů je vhodné mít v ruce originál s podpisem.
Zaujalo mě číslování faktur, už jsem to po všech změnách nesledoval, takže čísla dokladů nemusí tvořit souvislou řadu?
kejki3
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 19. 9. 2008 18:24

Jako plátce DPH musíte mít na faktuře uvedeno vše co je v § 28 odst. 2 zákona o dani z přidané hodnoty ... čili ta šablona pro vás neplatí ...
Stát je závislý na razítkách ... všude cpou razítka ... překvapivě, když v kolonce "razítko" razítko není ... a když faktura není podepsaná tak auditor nehne brvou ... a to mluvím jak o vydaných tak o přijatých fakturách státního podniku ... kdepak je asi chyba ... :roll:

Razítko je vhodné pokud vydáváte doklady psané rukou ... to razítko vám ušetří čas ... ale zase na paragon nervu dvě razítka ... hlavně aby tam bylo jedno a bylo čitelné ...
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kejki3 19. 9. 2008 18:34

Ještě jsem se nesetkal se státním úředníkem, který by nesklapl na slova: razítko nemám. Ale přiznání podepisuji a faktury taky. Nesrovnávám se s PRE, přeci jenom, je to jiná úroveň.
kejki3
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 20. 9. 2008 19:43

Rop píše:a když faktura není podepsaná tak auditor nehne brvou


Tak to já mám bohužel opačnou zkušenost. Často akciové společnosti argumentují, že jsou pod dohledem auditora, který po nich chce "originál" faktury. Stalo se mi to už tolikrát, že nešlo o ojedinělou ovečku, ale spiknutí auditorů :)
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod panet 20. 9. 2008 20:27

Rop píše:Jako plátce DPH musíte mít na faktuře uvedeno vše co je v § 28 odst. 2 zákona o dani z přidané hodnoty ... čili ta šablona pro vás neplatí ...
Stát je závislý na razítkách ... všude cpou razítka ... překvapivě, když v kolonce "razítko" razítko není ... a když faktura není podepsaná tak auditor nehne brvou ... a to mluvím jak o vydaných tak o přijatých fakturách státního podniku ... kdepak je asi chyba ... :roll:

Razítko je vhodné pokud vydáváte doklady psané rukou ... to razítko vám ušetří čas ... ale zase na paragon nervu dvě razítka ... hlavně aby tam bylo jedno a bylo čitelné ...


Ted tomu nerozum, ta odpoved byla na muj dotaz? Ja platce nejsem (pokud se to tykalo mne - jinak se omlouvam).
a
panet
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 20. 9. 2008 22:32

Aha ... ja jsem nejak nepostrehl to pred zavorkou ... jinak pro vas ta sablona samozrejme plati ... :-)

Jenom to "vedeném na magistrátě města Brna" či jak to tam je tam být nemusí ... prostě jen "Podnikatel je zapsán v živnostenském rejstříku" :-)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod S474N 22. 9. 2008 11:14

Panove, my tu resime veskere drobnosti, co maji na fakture byt a potom clovek uvidi tohle:
:arrow: Faktura jednoho etnika
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kejki3 30. 9. 2008 19:09

panet píše:
Rop píše:Jako plátce DPH musíte mít na faktuře uvedeno vše co je v § 28 odst. 2 zákona o dani z přidané hodnoty ... čili ta šablona pro vás neplatí ...
Stát je závislý na razítkách ... všude cpou razítka ... překvapivě, když v kolonce "razítko" razítko není ... a když faktura není podepsaná tak auditor nehne brvou ... a to mluvím jak o vydaných tak o přijatých fakturách státního podniku ... kdepak je asi chyba ... :roll:

Razítko je vhodné pokud vydáváte doklady psané rukou ... to razítko vám ušetří čas ... ale zase na paragon nervu dvě razítka ... hlavně aby tam bylo jedno a bylo čitelné ...


Ted tomu nerozum, ta odpoved byla na muj dotaz? Ja platce nejsem (pokud se to tykalo mne - jinak se omlouvam).


To bylo na mne, já jsem plátce a vložil jsem několik příspěvků, tím vznikla tahle reakce.
kejki3
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků